Przywrócenie Cieplickiej Marysieńki do Parku

 

Petycja do Prezydenta Miasta Jelenia Góra Marcina Zawiły i Władz Miasta w sprawie przywrócenia pomnika Królowej Marysieńki w Parku Zdrojowym

 

Szanowny Panie Prezydencie,

My, mieszkańcy Jeleniej Góry, apelujemy i prosimy o przywrócenie pomnika Królowej Marysieńki, znajdującego się obecnie w magazynie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Pomnik został postawiony w 1966 roku, by upamiętnić wizytę Królowej Marii Kazimiery D'arquien w Cieplicach Śląskich Zdrój (XVII w.) Przez wiele lat istnienia „Marysieńka” zdążyła stać się jednym z popularniejszych obiektów w Parku Zdrojowym; miejscem, gdzie latem można było spotkać bawiące się w wodzie dzieci, ale też miejscem otwartym dla wszystkich pokoleń spacerowiczów.

Niestety wraz z modernizacją Parku Zdrojowego doszło do usunięcia „Marysieńki” na rzecz fontanny nawiązującej stylem do XIX wieku. Nie była to do końca dobra decyzja, ponieważ od lat „Marysieńka” współtworzyła krajobraz Cieplic. Jej brak jest odczuwalny dla mieszkańców; tej dziury w krajobrazie nie da się niczym załatać. Nie możemy zgodzić się, by pomnik Marysieńki wciąż leżał w magazynie. Apelujemy o odnowienie pomnika i przywrócenie go do Parku Zdrojowego jak najszybciej. Dzięki temu Cieplice odzyskają swoją pamiątkę historyczno-kulturalną, która została (miejmy nadzieję, że chwilowo!) utracona. Prosimy o informacje, w jakim terminie i jakie działania będą podjęte.

 

Z wyrazami szacunku,

niżej podpisani