Przywrócenie funkcjonowania kasy biletowej na dworcu PKP w Radomsku

W styczniu 2021 roku została zlikwidowana kasa biletowa na dworcu kolejowym w Radomsku. Dotychczas kasę obsługiwał ajent współpracujący z przewoźnikiem POLREGIO Sp. z o.o.

Dworzec PKP w Radomsku jest dworcem kategorii regionalnej przy linii kolejowej nr 1. Obsługuje pociągi pasażerskie trzech przewoźników (POLREGIO, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Intercity) - dziennie na stacji zatrzymuje się ok 60 pociągów (ok. 30 par). Wg danych Polskich Linii Kolejowych, dziennie stacja obsługuje ok 1400 pasażerów. Decyzję o likwidacji kasy uzasadniono w taki sposób, że obecnie większość pasażerów kupuje bilety przez Internet. Nie jest to, naszym zdaniem, wystarczający powód, dla którego likwidację kasy biletowej należy uznać za uzasadnioną.

Przez Internet bowiem NIE DA SIE KUPIĆ każdego rodzaju biletu.

Przykładowo biletu na pociąg osobowy z Radomska do Katowic (129 km, z przesiadką w Częstochowie z POLREGIO na Koleje Śląskie) przez Internet kupić się nie da. W kasie można bowiem kupić bilet na całą trasę według taryfy POLREGIO i bilet ten będzie honorowany także w Kolejach Śląskich. Przez Internet kupić mozna tylko dwa osobne bilety (POLREGIO do Częstochowy oraz Kolei Śląskich do Katowic) - co kosztuje 11,60 + 22,00 = 31,60 zł. Tymczasem kupując taki bilet w kasie, zapłacimy 25,60 zł, a posiadając Regiokarte zapłacimy 18 zł. Cena 18 zł obowiązywać będzie również przy przejazdach kilku osób, kiedy to pierwsza osoba płaci 25,60 a następne (w ramach taryfy "Razem") płacą tylko 18,00 zl.

Podobne sytuacje wystąpią, przy połączeniach do Warszawy pociągiem Regio (w Koluszkach przesiadka na Interregio). Dzięki Regiokarcie, bądź przejazdom grupowym podróż taką można odbyć już za 24,63 zl Wprawdzie na część tego typu połączeń można kupić bilet na stronie POLREGIO, ale problem pojawi się wówczas, gdy do Koluszek zamierzamy pojechać pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Do obu tych miast dojechać można także pocągiem PKP Intercity (kupując bilet przez Internet) ale ceny sa wyższe (35 zł do Katowic i 48 do Warszawy za klasę 2). Przy kilkuosobowych podróżach w obie strony różnica może być znacząca.
Możliwość zakupu biletu w pociągu nie zawsze zadziała (np. w pociągu ŁKA nie kupi się biletu POLREGIO według ofert i zniżek tego przewoźnika, choć bilety takie przewoźnik ten honoruje).

Sprzedaż biletu w pociągu na stacji, gdzie wsiada dużo osób, to niepotrzebna dezorganizacja pracy kierownika pociągu (który czasem jest jednoosobową drużyną konduktorską), co może skutkować opóźnieniami pociągu bądź pogorszeniem się bezpieczeństwa pasażerów.

Tylko w kasie biletowej (albo w pociągu POLREGIO) kupić można bilety wg ofert specjalnych, jak "Regiokarnet" czy "Bilet weekendowy" POLREGIO. Bilety te umożliwiają nieograniczoną ilość podróży pociągami m.in. POLREGIO, Kolei Śląskich, ŁKA - ale jeśli chcemy rozpocząć podróż pociagiem ŁKA nie możemy w nim takiego biletu zakupić.
Nie można także zakupić biletu w ramach oferty "Wspólny Bilet" (co może być opłacalne w przypadku, gdy część podróży odbywamy pociągiem Intercity a część osobowym), gdy część trasy obsługiwana jest przez przewoźnika niewspółpracującego z platformą Bilkom (np. Koleje Mazowieckie czy Śląskie) - takiego biletu nie kupi się też w żadnym pociągu - tylko kasa biletowa jest jedyną dostępną platformą zakupową.

Wobec powyższego, likwidację kasy biletowej w Radomsku należy uznać za absurdalny i utrudniajacy podróżowanie krok. Ma to sens na najmniejszych stacjach, gdzie przeważa ruch w jednym kierunku, ale nie na takiej stacji, jak Radomsko, gdzie podróżni korzystaja z wielu połączeń. Dla przykładu niewielka stacja w niebędącej miastem, niewielkiej miejscowości Czeremcha w województwie podlaskim, skąd odjeżdża tylko 27 pociągów dziennie a dobowa liczba podróżnych nie przekracza 300 osób, kasa biletowa funkcjonuje.

Likwidacja kasy w ponad 40-tysięcznym mieście powiatowym, z ponad 150-letnimi tradycjami kolejowymi i utrzymującym się wysokim ruchem pasażerskim jest decyzją niezrozumiałą i nieakceptowalną.


Domagamy się przywrócenia funkcjonowania kasy biletowej w Radomsku - jeśli nie będzie zainteresowanego ajenta, to kasy prowadzonej bezpośrednio przez jednego z trzech przewoźników (PKP Intercity, POLREGIO, Łódzka Kolej Aglomeracyjna).


Sebastian Dziarmaga-Działyńśki    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Sebastian Dziarmaga-Działyńśki do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...