Przywrócenie linii autobusowej 302 na Grochowie

new_302.pngPrzywróćmy linię 302!


My niżej podpisani, mieszkańcy północnej części Grochowa, Olszynki Grochowskiej, Kamionka i Gocławka wnioskujemy do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie o:


1. Przywrócenie linii 302 kursującej z Olszynki Grochowskiej przez Powiśle na Krakowskie Przedmieście lub dalej.


2. Zwiększenie częstotliwości przynajmniej w godzinach szczytu do poziomu 15 minut.


3. Nadanie linii 302 jej tradycyjnego numeru 102. Obecna linia 102 mogłaby przejąć numer 302 lub zostać zintegrowana z linią 202 – przy zachowaniu obecnego przebiegu linii 102 ul. Chrzanowskiego.


Stanowczo protestujemy przed trwającym od blisko 10 lat procesem pozbawiania nas godnego połączenia z ważnymi miejscami naszej dzielnicy oraz bezpośrednim połączeniem ze Śródmieściem.


Od wielu lat w naszej dzielnicy funkcjonowała linia 102. Jej przebieg zapewniał obsługę tych części Pragi Południe, która była oddalona od linii tramwajowych, umożliwiając mieszkańcom dojazd do Al. Waszyngtona, Parku Skaryszewskiego, na Saską Kępę, w okolice Ronda Waszyngtona i dalej do Śródmieścia.


Linia 102 kursuje nieprzerwanie od 1949 r. łącząc od kilku pokoleń centrum miasta z Grochowem i Saską Kępą. Pierwsza trasa wiodła spod Hotelu Polonia na Plac Szembeka. Frekwencja na linii 102 zawsze była bardzo wysoka. Jeszcze w latach 90. linia 102 kursowała w godzinach szczytu co 7 minut!


Niestety, powolne próby likwidacji (wygaszania) tradycyjnego przebiegu linii 102, w tym:

  • zmiana tradycyjnej numeracji (w okresie wrzesień 2021 – czerwiec 2022 linię 102 przemianowano na 302),
  • ograniczenie jej kursowania co 30 min. oraz,
  • likwidacja kursów wieczorami oraz w weekendy (od rozkładu wrześniowego 2021 r.),

mają zakończyć się całkowitą likwidacją jej tradycyjnego przebiegu w roku 2022.


Spowoduje to, że z okolic ul. Szaserów, Dwernickiego czy Chrzanowskiego nie sposób się będzie dostać do Ronda Waszyngtona inaczej niż przy wykorzystaniu niedogodnych przesiadek. Co więcej, wszystkie części Pragi Południe są połączone bezpośrednimi kursami autobusowymi z Rondem Waszyngtona – z wyjątkiem właśnie naszych części dzielnicy. Jest to nieakceptowalna sytuacja, w której dojazd do centralnej części naszej dzielnicy jakim jest Rondo Waszyngtona wymaga karkołomnych przesiadek.

Tradycyjny przebieg linii 102 Aleją Waszyngtona umożliwiał:

  1. Dojazd mieszkańcom Grochowa do Ronda Waszyngtona i przesiadkę w ramach tego samego przystanku do autobusów jadących dalej Mostem Poniatowskiego (111, 117, 146, 147, 158, 166, 521), w tym na Pl. Trzech Krzyży czy Uniwersytet Warszawski.
  2. Bezpośrednią (w ramach jednego przystanku) przesiadkę do tramwajów 9 i 24 kursujących Mostem Poniatowskiego i Al. Jerozolimskimi – tramwaje są szczególnie istotne podczas godzin szczytu kiedy na Moście Poniatowskiego jest wzmożony ruch samochodowy.
  3. Bezpośredni dojazd do wielu obiektów edukacji i kultury w tym Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej, szkoły podstawowej i liceum przy ul. Zbaraskiej.
  4. W miarę dogodny dojazd do linii tramwajowej na ul. Grochowskiej umożliwiającej dojazd do Urzędu Dzielnicy Praga Południe.
  5. Bezpośredni dojazd dla całej Pragi Południe na Powiśle oraz Krakowskie Przedmieście.

Dla poparcia naszych postulatów załączamy podsumowania ankiety zrealizowanej w internecie wśród mieszkańców Grochowa w okresie 18-24 września 2022 r. Łącznie zebrano 420 odpowiedzi. Ankietowani odpowiadali na 4 następujące pytania:wykres_1.pngwykres_2.pngwykres_3.png
4/ Może masz inne pomysły jak zmienić trasy w tej części Pragi Południe, jak zaprotestować przeciwko likwidacji 302? Proszę napisz wszelkie pomysły czy uwagi poniżej. [ pytanie otwarte, 65 odp.]

Poniżej najciekawsze wypowiedzi (pisownia oryginalna):


Przy chrzanowskiego powstają ogromne osiedla różnych deweloperów, a komunikacja miejska w ogóle się nie rozwija, mieszkam tutaj od 2 lat i nigdy nie wybrałam się autobusem czy tramwajem do centrum tym bardziej z wózkiem…

Autobus żeby nie stał w korkach na TAMCE powinien jeździć mostem Poniatowskiego, Nowy Świat i dalej własną trasą powinien być jako 102 cało tygodniowy. W tej chwili 102 dubluje trasę 202 i jest pusty, nierentowny. 202 można puścić Chrzanowskiego.

Potrzebne jest bezpośrednie połączenie Grochowa z centrum i obsługa nowych osiedli wzdłuż Chrzanowskiego/Mińskiej, idealnie 302 z Olszynki Grochowskiej do Dwernickiego, potem skręt w Chrzanowskiego, potem Podskarbinska na wysokości toru kolarskiego i po starej trasie 102.

Samym metrem świata nie podbija. Zamkną dwie stacje i Warszawa stoi.

Ten autobus szybciej dojedzie na prostej trasie do prawie ścisłego centrum niż milion przesiadek do metra/tramwaju. Metro też robią zamiast w stronę olszynki grochowskiej i szpitala szaserów to na Gocław. Nawet nie ma autobusu, który z osiedla młodych jechałby w stronę Gocławia.

Nie jestem w stanie przesiadac się. Linia do Śródmieścia jest potrzebna. Zabranie autobusu, gdzie jest dużo osób starszych na korzyść osób młodych z nowych osiedli jest nie fair. Najlepiej, jak autobus jeździł by po linii zlikwidowanej starej 102.

Poprzez likwidację linii 302 ludzie z Dwernickiego i okolicznych ulic zostaną pozbawieni dojazdu do Śródmieścia. Osobom niepełnosprawnym i mającym problem z poruszaniem się zostania zabrana możliwość dojazdu np. do Parku Skaryszewskiego. Mieszkanka Dwernickiego

Dla mnie skandalem jest to, że mieszkańcy odcinka od ronda wiatraczna do pętli na gocławku są od lat w takim stopniu dyskryminowani poprzez większość kursów zwłaszcza w godzinach wieczornych kończących bieg na Wiatracznej. Obecny brak 102 z centrum i krótki rozkład jazdy 302 (jego brak w weekendy) powoduje, że powrót z centrum do domu (Goclawek)już w okolicach 21 potrafi zając 50 minut! Błagam, działajcie!

To jest zwykły skandal, co robi m.st. Warszawa - ZTM. Wielokrotnie w konsultacjach społecznych linia była broniona przez mieszkańców, więc tym razem konsultacje olali. Zmienili 102 na 302 a teraz "wygaszają" nawet tę linię. Wstyd i hańba to mało powiedziane!

To legenda linii autobusów dla stałych mieszkańców Pragi Południe wiele dogodności przejazdu dla matek z dziećmi i innych starszych osób.

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Marcin Jaczewski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...