RATUJMY NASZ LAS w Charzykowach

las_na_baner.jpgPodpisz petycję. RATUJMY NASZ LAS 

"Mieszkańcy miejscowości Charzykowy i Chojnic, a także liczni turyści  stale odwiedzający naszą miejscowość i  Ci, którzy tu zamieszkają tylko w okresie letnim, podpisują się pod apelem do  Nadleśnictwa Rytel i RDLP w Toruniu o zmianę decyzji zawartej w Planie Urządzania Lasu na lata 2019-2029 dla Nadleśnictwa Rytel i dotyczącej planowanego "wycięcia lasu"  między ulicami Wzgórze, Leśna i Podleśna i po stronie ośrodka PTTK w Charzykowach.  

Uzasadnienie :

Uwaga !  fragmenty  tekstu poniżej, dotyczace PLANU URZĄDZANIA LASU i konsultacji społecznych zostały edytowane bądź usunięte po rozmowie z Nadleśniczymi w dniu 07.02.2023. Te dot. PUL były z naszej strony nadużyciem wynikajacym tylko i wyłącznie z trudności rozumienia zawiłości prawnych. Dowiedzielismy się , że Nadleśnictwo może prowadzić  działania bez podpisu  Ministra Klimatu i Środowiska pod PUL ) 

Ten kawałek zielonej przestrzeni jest dla naszej miejscowości niesamowicie ważny przede wszystkim z punku widzenia ochrony przyrody, jego przynależności do obszaru Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, Zaborskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000.

Ten las to także ochrona przed fatalnym powietrzem w okresie , gdy dookoła kopcą kominy, w których nierzadko spalają śmieci najbardziej oporni.

Ten las od dziesiątek lat  chroni naszą miejscowość, a zwłaszcza jej południowo-wschodnią  część, położoną na wzgórzach,  przed uderzającymi, z  często z ogromną siłą,  wiatrami z nad jeziora Charzykowskiego. To dzięki temu lasowi w tej części Charzyków nigdy nie miały miejsca zniszczenia domów i wiatrołomy.

Las, o którym mowa otaczają zewsząd domy jednorodzinne i obiekty turystyczne. TEN LAS jest więc wartością dodaną do walorów turystycznych naszej miejscowości i nie może być wycięty. Ten las to także miejsce spacerów tych , którzy wokół tego lasu mieszkają , nie wyobrażamy sobie więc  jego  braku.

Jesteśmy też mocno oburzeni faktem, ze takie zamiary weszły do Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Rytel bez  wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami. ( Nadleśnictwo twierdzi, że były konsultacje z organizacjami! )  Mieszkańcy Charzyków dowiadują się jednak o sprawie „po fakcie” co jest nie tylko niesprawiedliwe, ale też chyba niezgodne z założeniami tworzenia PUL ? 

Mniemamy jednak, że nie jest problemem zmiana  zapisów w tak ważnym  dokumencie. Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Rytel został ostatecznie zatwierdzony zaledwie rok temu ( marzec 2022r.).  Zanim PUL powstał , NADLEŚNICTWO miało  czas i wiele okazji na to, aby sprawę  z mieszkańcami konsultować.

Nadleśnictwo zaprzecza też  zdecydowanie naszym wcześniejszym obawom co do zamiany lasu ma inny las w regionie i co istotne poinformowało nas, że ten las to już tzw. las społeczny. Poniżej link do większej ilości informacji. 

 https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/lasy-spoleczne-2

Zarówno  Stowarzyszenie „Charzy…” jak i Chojnicki Alarm dla Klimatu działają w naszej przestrzeni  już wiele lat i na dodatek współpracują od wielu lat z Nadleśnictwem Rytel   (niejednokrotnie wspólnie robiliśmy wiele dla regionu, dla mieszkańców i  dla siebie nawzajem np.  sadziliśmy lasy na terenach ponawałnicowych.

Podsumowując : Popieramy tworzenie lasu społecznego, ale nadal nie zgadzamy się na bardzo radykalne cięcia  w tym lesie i dlatego  kontynuujemy  akcję zbierania podpisów wśród mieszkańców i  w mediach społecznościowych. Zebrane podpisy wraz z komentarzami są widoczne pod petycją, a pozostałe, zebrane bezpośrednio, przeslemy zainteresowanym stronom do końca miesiąca. 

Apel w imieniu mieszkańców i turystów podpisują także : Stowarzyszenie Przyjaciół Miejscowości Charzykowy „Charzy…” i  Chojnicki Alarm dla Klimatu.   


Bożena Stępień Stowarzyszenie "Charzy..." i Chojnicki Alarm dla Klimatu    Skontaktuj się z autorem petycji