Reorganizacja dyżurów wakacyjnych w warszawskich przedszkolach w związku z koronawirusem

2826044_1_articlefancybox_dpa_5F9C48006FE30522.jpgdo: Rafał Trzaskowski - prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Szanowny Panie Prezydencie,   

my,  rodzice dzieci przedszkolnych, zwracamy się do Pana z prośbą o całkowitą reorganizację roku przedszkolnego w 2020 roku.

Już od ponad miesiąca wszyscy stoimy w obliczu nowej rzeczywistości. Zamknięte przedszkola, dzieci w domu, organizowanie pracy zdalnej lub na zmiany. W tej wyjątkowej sytuacji rodzice zostali ze wszystkim sami. Nie mogą liczyć na pomoc dziadków. Nie mogą liczyć na żadną pomoc. Są zdani tylko na siebie. Sytuacja jest wyjątkowa, więc wyjątkowo wszyscy robią, co mogą, by tak sobie poukładać codzienność, aby pogodzić opiekę nad dziećmi i pracę zawodową. Dodatkowe, płatne dni opieki nad dzieckiem to przywilej niewielu. Własna działalność gospodarcza, umowy zlecenia czy inne to rzeczywistość dużej części z nas. Cześć pracując w niewielkich firmach, gdzie długotrwała absencja nie jest możliwa.

Organizujemy się, jak tylko możemy. Wiemy, że sytuacja jest nadzwyczajna.

Wobec tej nadzwyczajnej sytuacji apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o nadzwyczajne działanie w sprawie dyżurów wakacyjnych w przedszkolach

Jak długo obecna sytuacja potrwa, nie wiemy. Jednak  już dzisiaj chcemy Panu zwrócić uwagę na problem, który spotka w lipcu i sierpniu wszystkich warszawskich rodziców dzieci przedszkolnych jeśli wrócimy do normalności. Być może przed końcem czerwca nasze dzieci wrócą na chwile do przedszkola. Jeśli wrócą to zgodnie z organizacją opieki przedszkolnej w Warszawie, po powrocie nastąpi przerwa wakacyjna.  Przedszkola na 6 lub więcej tygodni będą ponownie zamknięte. Właśnie zakończyła się rekrutacja na 3 tygodniowe dyżury. Nie mamy dostępów do statystyk, ale zakładamy, że większość z rodziców wzięła udział w rekrutacji. I pewnie większość dzieci dostanie się tylko na 3 tyg. turnus w macierzystym przedszkolu. Pozostali, w tym ci, których przedszkola nie dyżurują, nie dostaną się nigdzie. Szczęśliwcy z 9 tygodni wakacji będą mieli zapewnioną opiekę tylko przez 3.

I znowu staniemy przed zadaniem organizacji opieki przez minimum 6 tygodni.  

W wielu firmach szykują się zwolnienia lub duże cięcia pensji. Sytuacja na świecie jeszcze długo pozostanie niepewna. Organizacja 6 -9 tyg wakacji to spory wydatek lub narażanie seniorów (dziadków), bo to na nich spadnie w dużej mierze opieka.

Apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o zmianę organizacji roku przedszkolnego w 2020 roku. O zrezygnowanie z przerw wakacyjnych we wszystkich przedszkolach lub ograniczenie ich do niezbędnego minimum.  Wiemy, że organizacja urlopów kadry nauczycielskiej nie jest łatwa, ale patrząc na przykłady wielu polskich miast, nie jest niemożliwa. Wymaga tylko podejścia do sytuacji odpowiedzialnie, tak jak odpowiedzialnie rodzice podeszli do nakazu #zostańwdomu.

Liczymy na Pana zrozumienie i działanie nadzwyczajne, bo sytuacja tego wymaga.

Z poważaniem

Rodzice Przedszkolaków

 

EDIT: wielu rodziców zwraca też uwagę na sprawę dyżurów w żłobkach. W związku z tym rozszerzamy petycję o tę grupę. Prosimy, aby pochylono się również nad reorganizacją dyżurów w żłobkach latem 2020. 

EDIT: dodatkowym argumentem przemawiającym za otwarciem placówek macierzystych jest brak 'wędrówek" dzieci z przedszkola do przedszkola, co w kwestii epidemiologicznej ma ogromne znaczenie. 


Barbara Kądziela    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Barbara Kądziela do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook