Apel o utrzymanie statusu kulturoznawstwa jako dyscypliny naukowej

Komentarze

#3806

JESTEM KULTUROZNAWCZYNIĄ.

(WARSZAWA , 2017-10-13)

#3820

Podpisuję ponieważ nie zgadzam się z planem wykreślenia kulturoznawstwa z wykazu dyscyplin naukowych. Obniżenie statusu tej dyscypliny kojarzy mi się z ograbianiem obywateli z poczucia mocy tożsamości kulturowej i narodowej, jak podczas rozbiorów Polski

(Białystok, 2017-10-13)

#3837

Jeśli naród polski przetrwał zabory dzięki pielęgnowaniu wspólnej kultury... to skandalem jest teraz likwidacja nauki badającej kulturę, pod pretekstem niezwiązanym z nauką, lecz z gospodarką.

(Sopot, 2017-10-13)

#3845

Kulturoznawstwo jest młodą dziedziną naukową i odkąd powstała wypracowuje sobie swoją unikalną metodologię, ponieważ metody prowadzenia badań prowadzone prze nauki humanistyczne jak: historia, socjologia czy antropologia są niewystarczalne do tego, by obszar nauk humanistycznych mógł się rozwijać, by poznawać człowieka można było nie w kategoriach mierzalnych, na bazie opisu faktów czy danych numerycznych, jak statystyki. Ponadto prowadzenie badań literaturoznawczych czy przeprowadzenie analiz filozoficznych, również nie wystarczają do tego, by móc określać i opisywać człowieka w kulturze, człowieka zapośredniczonego przez kulturę oraz wszelkie wytwory kultury. Dlatego też uważam, że Kulturoznawstwo zasługuje na miano odrębnej nauki w obrębie zagadnień humanistycznych, tak samo jak człowiek zasługuje na zrozumienie jego kondycji wobec zachodzących przemian kulturowych, cywilizacyjnych we współczesnym świecie.

(Kraków, 2017-10-13)

#3850

Podpisuję, ponieważ jestem studentką kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe i wiąże z tym kierunkiem nadzieję na karierę naukową. Jest to niezwykle otwierający oczy, głowę i duszę kierunek.

(Kraków, 2017-10-13)

#3857

Szanuję ludzi z pasją do rzeczy, które dotyczą czegoś więcej niż pieniądze i ciągła gonitwa z "niewiadomoczym".

(Kraków, 2017-10-13)

#3863

podpisuję

(warszawa, 2017-10-13)

#3883

To tak głupi pomysł, że ciężko to skomentować!

(Toruń, 2017-10-13)

#3884

Jestem absolwentką kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW, pracuję w Ośrodku Kultury w rodzinnym mieście, koordynuję działania kina i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Studia nauczyły mnie krytycznego myślenia, otworzyły głowę. Większość moich znajomych ze studiów pracuje w zawodzie - są filmowcami, krytykami filmowymi, dziennikarzami, pracują w muzeach, galeriach, piszą nagradzane książki, animują społeczności lokalne. Kulturoznawcy są potrzebni!

(Góra Kalwaria, 2017-10-13)

#3901

Podpisuję ponieważ jestem przekonany, że ewentualna likwidacja dyscypliny naukowej kulturoznawstwo nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Kulturoznawstwo jest stosunkowo młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną naukową, która zdołała w ciągu kilkudziesięciu lat wypracować własne, solidne metody badawcze umożliwiające prowadzenie badań nad różnymi aspektami kultury, zarówno współczesnej, jak i dawnej. Już teraz dyscyplina ta wnosi istotny wkład w rozwój nauk humanistycznych. Argumentacja, którą wysuwa minister na rzecz zniesienia kulturoznawstwa jako dyscypliny naukowej jest absurdalna i świadczy o całkowitej ignorancji pana Gowina w tej materii.

(Lublin, 2017-10-13)

#3907

Studiowanie na kierunku kulturoznawstwo w IKP UW otworzyło moje horyzonty. Nauczyłam się tam nie zdawania egzaminów, tylko zadawania pytań, kwestionowania rzeczywistości, w której żyję. Dzięki tym studiom potrafiłam poradzić sobie na rynku pracy, nie bałam się rozmów z potencjalnymi pracodawcami i nauczyłam się obcowania z ludźmi o innych poglądach. Kulturoznawstwo dla mnie to nie były studia, które dały mi konkretny zawód, jednak dzięki nim odkryłam, że w każdej "dyscyplinie" można odnaleźć interesujące aspekty. Myślę, że nauczenie się myślenia jest ważniejsze od nauki klepania tabelek w Excelu, bo tego i tak każdy będzie musiał się nauczyć - dlatego podpisuję tę petycję.

(Warszawa, 2017-10-13)

#3911

Nie dane mi bylo studiowac kulturoznawstwa, bo Instytut Kultury jeszcze nie istnial. Skonczylam polonistyke ze specjalizacja animacja kultury. Wolalabym skonczyc kulturoznawstwo. Ja nie mialam szansy. Dajcie ja innym.

(Oslo, 2017-10-13)

#3930

Kulturoznawstwo to unikalne studia, dające bardzo szeroką wiedzę i oparte są na naukach filozoficznych, antropologicznych, polonistyce, językoznawstwie, filmoznawstwie i masie innych nauk humanistycznych. W dzisiejszych świecie dają one olbrzymie kompetencje, gdyż dają nie tyle martwą wiedzę, którą można zdobyć paroma kliknięciami, ale narzędzia do rozumienia bardzo różnorodnych zjawisk kultury. W związku z tym absolwenci kulturoznawstwa są w stanie funkcjonować na rynku jako niezwykle wydajni twórcy kultury wszelkich dziedzin, animatorzy wydarzeń kulturalnych, redaktorzy, dziennikarze, copywriterzy, edukatorzy i tak dalej. Usunięcie kulturoznawstwa to krok w kierunku uczynienia przestarzałego systemu edukacji, przystosowanego do kształcenia XIX-wiecznych robotników, a nie współczesnych pracowników, jeszcze bardziej przestarzałym.

(Warszawa, 2017-10-13)

#3940

Studiowałem tam i uważam itp za najwspanialszą uczelnie na swiecie

(Warszawa , 2017-10-13)

#3943

Podpisuję ponieważ dzisiaj, w dobie dziejącej się wokół nas historii która nabiera coraz większego tempa, znajomość i zrozumienie innych kultur staje się niezwykle istotne. Wiedza oferowana przez kuturoznawstwo może nam jako społeczeństwu, dać przewagę w zmieniających się czasach, lub co najmniej pozwolić uniknąć błedów.

(Koło, 2017-10-13)

#3959

Nie podoba mi się proponowana zmiana.

(Warszawa, 2017-10-13)

#3975

Uważam, że kulturoznawstwo jest istotną gałęzią humanistyki - dla mnie jako studenta kulturoznawstwa to pierwsza poważna szkoła myślenia krytycznego, o tym co dzieje się w świecie i ma ścisły związek z człowiekiem jako istotą społeczną.

(Warszawa, 2017-10-13)

#3980

Ponieważ kulturoznawstwo, jak literaturoznawstwo, ma swój przedmiot badań, teorię i metodologię, gwarantujące naukowe podejście.

(Bydgoszcz, 2017-10-13)

#3982

Ponieważ studiowałem Kulturoznawstwo i wiem jak bardzo mnie te studia wzbogaciły.

(Radom, 2017-10-13)

#3987

Podpisuję, ponieważ studiuję kulturoznawstwo i nie wyobrażam sobie wycofania go z kategorii dyscypliny naukowej. To jest absurdalne.

(Warszawa, 2017-10-13)

#3988

Podpisuję, ponieważ nie chce aby kulturoznawstwo zostało wycofane z dyscypliny naukowej.

(Warszawa, 2017-10-13)

#3991

Szanujmy wiedzę, pasję i umiejętności tych, którzy kochają, czuja, rozumieją i przekazują nam i naszym dzieciom naszą kulturę, historię i sztukę....aby Polska była Polską....

(Czeladź, 2017-10-13)