Sprzeciwiam się odstrzałowi wilków w Brzozowie

Do Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska

Andrzej Szweda-Lewandowski

Canis_lupus_tracks(1).jpg

Szanowny Panie!

Z zaniepokojeniem przyjęłam/jąłem informację o tym, że wydał pan ustną decyzję o odstrzale trzech wilków z Brzozowa. Kwestia tego zdarzenia powinna być dokładnie wyjaśniona, a wizja lokalna, o której dowiedzieliśmy się z mediów, jest niewystarczającym działaniem w celu dokładnego ustalenia faktów. To, że komisja z RDOŚ w Rzeszowie widziała tropy wilków w miejscu zdarzenia, a potem w drodze powrotnej zobaczyła dwa wilki nie wyjaśnia tego incydentu. Dodatkowo należy podkreślić, że od samego początku doniesienie o tym spotkaniu były niespójne i nie przesądzają o tym, że wilki stanowią zagrożenie dla osób chodzących po lasach w rejonie Brzozowa. Tym bardziej, że wiele osób przebywa na obszarach leśnych w poszukiwaniu zrzutów. Nie odnotowano również żadnego ataku na człowieka. To, że taka sytuacja nie jest prawdopodobna potwierdza również w swojej wypowiedzi dr hab. Krzysztof Schmidt z IBS PAN, badający od lat wilki.

Ustna zgoda Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podważa umocowanie ochrony gatunkowej wilka w Polsce. Jak Pan zamierza sprawdzić, czy rzeczywście zostały odstrzelone wilki, o których mówili pilarze? W tym przypadku może dojść do odstrzału innych osobników.

Już od kilku lat obserwuję medialną nagonkę na wilki w rejonie Podkarpacia. Miejscowe media informowały już o wilku w Sanoku, który potem okazał się psem w typie husky. Takich doniesień jest więcej i coraz częściej są bezkrytycznie powielane dalej. Od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, odpowiedzialnego za ochronę gatunkową wilków, oczekuję działań, które pozwolą wyjaśnić w kompleksowy sposób każde zgłaszane zdarzenie.

Dlatego z niepokojem przyjęłam/przyjąłem Pańską decyzję i apeluję o jej natychmiastowe odwołanie i powołanie zespołu eksperckiego w celu wyjaśnienia tej sprawy.

Z poważaniem,


Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Radosław Michalski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Radosław Michalski do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...