STOP ASFALTOWNI w Twierdzy w Gminie Frysztak

banner21.png

My mieszkańcy Gminy Frysztak zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie w proteście przeciwko inwestycji pn. „Budowa zakładu produkcyjnego kompozytowych materiałów budowlanych wraz z infrastrukturą towarzyszącą we wsi Twierdza”.

Celem tej inwestycji jest produkcja mas bitumicznych (asfaltowych), przy której wytwarzają się bardzo szkodliwe pyły i substancje lotne, roznosi się mocny odór na duże odległości, a także ma miejsce potężna emisja hałasu. Planowany wolumen produkcji wynosi aż 240 ton/h, a w sumie aż 200 tys. ton rocznie.

Teren planowanej inwestycji znajduje się w otulinie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wisłok objętej programem Natura 2000 oraz bardzo blisko Rezerwatu Przyrody „HERBY”. Na rzece Wisłok przebiega szlak wodny, na którym od 8 lat organizowany jest największy Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Szlakiem Rzeki Wisłok”.

miasteczko33.png

Mając takie bogate walory naturalne Gmina Frysztak postawiła na rozwój turystyki. Dlatego od wielu lat rozwija się bazę turystyczną i rekreacyjną. Powstały nowe hotele, nowe noclegownie i gospodarstwa agroturystyczne oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów. Zbudowano otwarte kąpielisko. Rozbudowano i zmodernizowano obiekty Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (GOSiR), a w tym dodatkowy stadion treningowy, kort tenisowy, boisko do siatkówki, siłownię na świeżym powietrzu i plac zabaw dla dzieci. Wytyczono wiele ścieżek rowerowych i pieszych szlaków. Frysztak jest miejscem, gdzie w lecie wypoczywa tysiące dzieci – a to za sprawą obozów sportowych i kolonii zlokalizowanych na obiektach GOSiR Frysztak oraz SOSW Frysztak. Sportowcy i goście szukający wypoczynku przyjeżdżają do nas od kilkudziesięciu lat. Frysztackie kąpielisko cieszy się ogromną popularnością. Odwiedza go rocznie 30-40 tys. osób, które całymi rodzinami przyjeżdżają nawet z miejscowości odległych o 50 km. Wszystkie obiekty GOSiR-u będą znajdować się 400-600 m od planowanej otaczarni.

kapielisko2.png

Na naszym terenie działają liczne gospodarstwa agroturystyczne, winnice i pasieki, a dla tych przedsięwzięć, czyste ekologicznie tereny oraz czyste powietrzeniezbędne do ich funkcjonowania.
Gmina Frysztak to gmina rolnicza. Istnieje u nas wiele małych gospodarstw, które zajmują się produkcją żywności oraz hodowlą. Praktycznie przy każdym domu są ogródki, w których są hodowane warzywa i owoce.
W naszej miejscowości działa również spółdzielnia – Dolina Wisłoka, która
bazuje na organizacji czasu wolnego i wypoczynku dla gości oraz lokalnych mieszkańców. Cała jej działalność jest oparta o walory przyrodnicze i turystyczne naszej miejscowości.
T
e walory przyrodnicze i ciągła rozbudowa bazy turystycznej ma bardzo istotny wpływ na nasze życie i nasze szanse rozwoju.

sztukowka.png

Wiemy jak uciążliwa jest taka otaczarnia dla środowiska i jakie może stanowić zagrożenie dla nas wszystkich. Wiemy jak uciążliwa była taka inwestycja w poprzedniej lokalizacji w Radymnie i wielu innych miejscach i jesteśmy w pełni świadomi, że czeka nas podobny los.
Według danych z raportu przedstawionego przez inwestora, przy tej ilości produkcji zapylenie daje opad pond 2 ton rocznie. W dużym promieniu od otaczarni bardzo istotnie wzrośnie hałas. Nieprzyjemny odór rozgrzanego asfaltu roznosił się będzie na odległości większe niż kilometr, czyli będze obejmował swym zasięgiem między innymi wszystkie obiekty GOSiR-u, SOSW-u, szkoły i przedszkola. Drastycznemu zwiększeniu ulegnie ruch samochodowy i na tak już przeładowanych drogach. Na podstawie fachowych obliczeń wynika, że ruch na drodze wojewódzkiej, która przebiega przez naszą miejscowość, zwiększy się w bardzo krótkim czasie aż o 40% - przy czym ruch ten spowodowany będzie wyłącznie samochodami ciężarowymi (tzw. łódkami) o łącznej masie 40 ton każdy. Przy takie wielkiej produkcji, codziennie masę bitumiczną będzie wywozić 120 ciężarówek, które oczywiście muszą do zakładu najpierw po materiał przyjechać. I w to wszystko nie jest jeszcze wliczony transport kruszyw i składników, które muszą być przywiezione do otaczarni. To oznacza, że nie rzadziej niż co 3 minuty jedna taka ciężarówka będzie musiała się albo włączyć do ruchu albo z niego wyłącz. Biorąc pod uwagę obecną i tak już trudną sytuację na naszych drogach pewne jest, że będą tworzyć się olbrzymie korki, w której będą stać również ciężarówki z parującą masą bitumiczną.

ludowe.png

Bezpośrednio zagrożone będą istniejące już i powstające właśnie firmy (cukiernie, piekarnie, pizzerie). Na pewno stracą one swoich klientów, bo kto zechce zjeść w miejscu, w którym śmierdzi asfaltem?

Najważniejszym jednak tematem jest nasze zdrowie. Z doniesień prasowych i reportaży z miejsc, gdzie pracują takie otaczarnie, wiemy, że wśród ludności mieszkającej w ich pobliżu notuje się wzrost zachorowań. W takich miejscach najczęstsze i najbardziej uciążliwe są alergie, choroby oczu, schorzenia górnych dróg oddechowych i płuc oraz choroby układu krążenia i co najgorsze nowotwory. To budzi nasz największy strach. Wiemy, że firma, która chce budować otaczarnię spełni wszystkie warunki środowiskowe. Ale to nie zmienia faktu, że ich działalność wpłynie bardzo negatywnie na nasze zdrowie. I tu należy postawić zasadnicze dla nas pytania: Czy ich prawo do zarobku jest ważniejsze od naszego zdrowia i spokoju? Czy prawo ma służyć tylko tym, za którymi stoi olbrzymi kapitał? A co z naszym życiem i tym, co już udało nam się stworzyć przez ostatnie kilka dekad?

sunrise2.png

Ciężko pracowaliśmy na to, żeby nasza gmina była atrakcyjna dla turystów i dla nas. Zawsze mogliśmy się chwalić czystym powietrzem i piękną przyrodą. Osiedlają się u nas ludzie, którzy uciekają z wielkich aglomeracji. Młodzi budują domy, rozwijają tu swoje biznesy, posyłają dzieci do przedszkoli i szkół. Korzystają z oferty sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej. Jesteśmy również przystanią dla emerytów, np. ze Śląska, którzy na emeryturze właśnie w naszej gminie kupują domy i się osiedlają. Jeżeli otaczarnia powstanie, stracimy wszystkie atuty. Będziemy powoli wymierać, bo kto zechce wybudować dom w takim miejscu? Wartość działek i nieruchomości drastycznie spadnie.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ale jednocześnie zdeterminowani do walki o naszą Małą Ojczyznę. Zwracamy się o pomoc w tej najważniejszej dla nas sprawie.

banner6.png

Tu możesz dowiedzieć się więcej o naszej akcji protestacyjnej, naszej Gminie, ośrodkach i instytucjach tu zlokalizowanych oraz o naszym życiu:

!!! Bronię Twierdzy na Facebooku! Wszystkie informacje o proteście! !!!

Frysztak24 - Serwis Informacyjny Mieszkańców Gminy Frysztak
Urząd Gminy Frysztak
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku
Szkoła Podstawowa Nr 1 we Frysztaku
Przedszkole Publiczne Nr 1 we Frysztaku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku
Dom Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym


ZIEMIA FRYSZTACKA Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam ZIEMIA FRYSZTACKA Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.