STOP sprzedaży obwarzanków imitujących Obwarzanki Krakowskie

W 2010 roku obwarzanek został wpisany na unijną listę produktów regionalnych chronionych. Od tego czasu aby wyrabiać i sprzedawać Obwarzanki Krakowskie potrzebny jest unijny certyfikat. Wyrób musi być zrobiony według ściśle określonych zasad - m.in. obwarzanki krakowskie to takie, które wyrabiane są ręcznie w formie pierścienia, a ich waga nie przekracza 120 g. Niestety na rynku nadal występują produkty imitujące obwarzanki, wyrabiane maszynowo z dodatkiem sztucznych ulepszaczy, które w smaku niewiele mają wspólnego z tradycyjnym wyrobem. Ich producenci celowo wprowadzają nieświadomych konsumentów w bład robiąc wszystko by ci nie orientowali się, że kupują bubla tłumacząc że drobnym druczkiem przecież jest informacja o tym, że to nie obwarzanek krakowski i że wyrabiany jest maszynowo a że wielki szyld obwarzanki nad stoiskiem sugeruje co innego to już nie ich wina...

Cytat z artykułu pt. Wielka wojna o obwarzanek:

"Producent przyznaje się do maszynowej produkcji i zaznacza, że o żadnym fałszerstwie nie może być mowy. – To nie jest obwarzanek krakowski, tylko obwarzanek Szuberta. Taka informacja jest w każdym punkcie sprzedaży – tłumaczy piekarz Franciszek Szubert. – Robię obwarzanki według innej receptury – mówi."

Zarówno turyści jak i rodowici krakowianie nieświadomie kupują tą imitację daleko odbiegającą smakiem od tradycyjnego wyrobu przez nieświadomość, dlatego czas to zmienić!

Dodatkowo Unia Europejska może przez to odebrać Obwarzankwi Krakowskiemu certyfikat produktu regionalnego o który krakowianie tak zabiegali...

Artykuł: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14168803,Unia_odbierze_certyfikat_krakowskiemu_obwarzankowi_.html

Najbardziej oburzająca sprawą jest to że od roku te imitacje obwarzanków sprzedawane są w największej handlowej galerii Krakowa - Galerii Krakowskiej gdzie masa turystów i przejezdnych jest przekonana, że w takim punkcie obwarzanek to na pewno słynny Krakowski Obwarzanek a prawda jest zupełnie inna... Wyrażamy sprzeciw wobec wprowadzania ludzi w bład, STOP sprzedaży podrób bez certyfikatu naszego regionalnego produktu w głównym punkcie komunikacyjnym miasta!

Chcemy certyfikowanych obwarzanków w Galerii Krakowskiej!

 

EDIT 20.05.2014 - sprawa zgłoszona do Krakowskiej Prokuratury przez Marszałka Województwa Małopolskiego