Tarnowski Apel Klimatyczny

Tarnowski Apel Klimatyczny  

Klimatolodzy potwierdzają, iż rok 2020 będzie czasem rekordowej suszy i letnich upałów. Przedsiębiorstwa wodociągowe z gmin nieodległych od Tarnowa już teraz, w maju, apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody. Od lat zwiększa się liczb dni bezdeszczowych w roku. Tarnów - szczycący się mianem Polskiego Bieguna Ciepła – narażony jest na negatywne skutki suszy i upałów w sposób szczególny.

Miasta, takie jak nasze, stają się coraz częściej wyspami ciepła na kilka miesięcy w roku. Upały zagrażają zdrowiu i życiu ludzi, szczególnie osób starszych i dzieci. Tarnów jest najszybciej się starzejącym miastem Małopolski, musimy więc wspólnie podjąć wyzwanie ochrony mieszkańców przed tym zagrożeniem, zwłaszcza zamieszkujących centrum miasta i osiedla bloków wielorodzinnych. Wysokie temperatury powietrza szkodzą zdrowiu, ale także obniżają sprawność i wydajność pracy w handlu, fabrykach, czy biurach. Wydłużanie się okresów upałów prowadzi zatem także do spadku efektów pracy oraz konkurencyjności przedsiębiorstw, zlokalizowanych w Tarnowie. To fakty potwierdzone naukowo. 

Musimy wspólnie uświadomić sobie, iż upały i susze stały się w drugiej dekadzie XXI wieku trwałą cechą klimatu w środkowej części Europy i nie są zjawiskiem przejściowym: pozostaną z nami na kolejne dziesięciolecia. Świadomi tego powinniśmy wspólnie przygotować Tarnów na nadchodzącą już latem 2020 roku suszę i niemające precedensu upały, podobne do tych sprzed 5 lat. Świadomi wagi problemu musimy zerwać z dotychczasowymi przyzwyczajenia. I wprowadzić pakiet konsekwentnie realizowanych przez wszystkich: władze samorządowe, publicznych i prywatnych dysponentów terenów zielonych oraz mieszkańców działań na rzecz zwalczania negatywnych skutków zmian klimatycznych. Swoisty „program klimatyczny dla Tarnowa”.

Dlatego apelujmy do wszystkich, od których to zależy: ochłódźmy tarnowski biegun ciepła!  W zapewnieniu dobrostanu mieszkańców nie pomogą nam z oczywistych względów nieliczne kurtyny wodne, czy konsumujące prąd elektryczny klimatyzacje. Powinniśmy razem i dla dobra wspólnego, ponad różnicami poglądów w wielu innych miejskich sprawach i ponad podziałami politycznymi, zgodnie z wiedzą naukową i dobrymi praktykami miast w Europie, wypracować i realizować spójny program przeciwstawienia się suszy i upałom. Zmieniając dotychczasowe reguły gry przyzwyczajenia, dajmy sobie, naszym seniorom i dzieciom szanse na zdrowe i wygodne życie w 3 dekadzie XXI wieku!    

Zacznijmy od działań prostych i w sposób oczywisty skutecznych! Obniżających temperaturę i zwiększających retencję wilgoci na dużych obszarach miasta.    Apelujemy zatem do zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, by w miejsce rutynowego koszenia trawników postawiły od zaraz na utrzymywanie trawników jako łąk kwietnych. By konsekwentnie inwestowały w rozwój  terenów zielonych, zasiedlonych krzewami i bylinami.

Władze miasta od zaraz mogą zdecydować o przyjęciu zasady ograniczania do absolutnego minimum obszarów miasta pokrywanych w ramach inwestycji nawierzchniami betonowymi, czy jednolitą kostką brukową. Powinny także rozwijać dynamicznie zieleń miejską, w sposób systematyczny i przemyślany nasadzając co roku drzewa, które przyniosą kiedyś cień i ochłodę, uwalniając parę wodną.

Pozwólmy wspólnie tarnowskim trawnikom osiedlowym zakwitnąć w tym roku! Przeprowadźmy jak jeden mąż w całym mieście pilotaż zamiany trawników na łąki kwietne – zbadajmy przy tym wpływ tej zmiany na wilgotność i odczuwalną temperaturę takich miejsc. Dzięki takiemu eksperymentowi Tarnów zyska pozycję lidera klimatycznej odpowiedzialności w tej części Europy. 

Wszyscy: władze miasta, spółdzielcy i mieszkańcy powinniśmy podjąć już w pierwszej połowie maja dyskusję tak nad pilnymi, jak  i strategicznymi działaniami, jakie pomogą mieszkańcom Tarnowa przeżyć w możliwie najbardziej komfortowych warunkach czas suszy i upałów. Zmobilizujmy potencjał tarnowian, siły organizacji pozarządowych i wszelkich zainteresowanych partnerów instytucjonalnych. Zróbmy to wspólnie opracowując i wdrażając „Tarnowski Pakt dla Dobrego Klimatu”, który połączy wysiłki władz miasta z oddolnymi inicjatywami.

Zróbmy to razem, wspólnie: w tych trudnych czasach roku 2020, porozummy się w tej jednej sprawie, leżącej w najgłębszym interesie tarnowian!

 

TAK!_poziom.jpg 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Grzegorz Foltak do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...