Chcemy budowy toru wyścigowego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego

Marszałek Województwa Śląskiego
Sz. P. Wojciech Saługa

Zarząd Województwa Śląskiego

Wszyscy Radni Sejmiku Województwa Śląskiego

Wszyscy Włodarze Miast Zagłębia Dąbrowskiego oraz Radni.

Wszyscy zainteresowani.Szanowni Państwo

Zwracamy się do Państwa z prośbą o zainteresowanie się tematem budowy toru wyścigowego dla samochodów oraz motocykli na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Dąbrowy Górniczej. Uważamy, że powstanie takiego miejsca przyniesie wiele korzyści dla wszystkich mieszkańców naszego województwa.

W obecnych czasach, my, fani sportów motorowych dosyć boleśnie odczuwamy brak miejsca w którym moglibyśmy bezpiecznie oddawać się naszej pasji. To dosyć duży problem dla naprawdę sporej grupy osób, która chciałaby realizować swoje hobby w sposób który nie utrudniałby w żaden sposób życia innym mieszkańcom. Nie oszukujmy się, statystyki policyjne pokazują, że wielu kierowców bardzo często łamie przepisy dotyczące prędkości na drogach. Wiemy, że jest to zachowanie karygodne i złe, co więcej, zagrażające w ogromnym stopniu innym uczestnikom ruchu. Żyjemy w czasach, w których każde miasto naszego województwa dąży do własnych stadionów piłkarskich, na których rozwijane są umiejętności młodych ludzi. Uczy się tam integracji społeczeństwa, organizacji i zdrowej rywalizacji. Dlaczego zatem nie zaproponować miejsca, które wsparłoby zarówno ludzi młodych, jak i nieco starszych? Każdego dnia widzimy ile jest kierowców na naszych drogach, a także jak dużym problemem są wypadki które powodują. Restrykcyjne przepisy nie likwidują przyczyny problemu.

Uważamy więc, że budowa toru wyścigowego, na którym wyżej wspomniani, mogliby wyładowywać swoje frustracje i potrzebę osiągania dużych prędkości, poprawiłaby w znacznym stopniu bezpieczeństwo nas wszystkich - mieszkańców województwa śląskiego. Mogliby oni poznać granice możliwości pojazdów, którymi się poruszają, jak i swoich własnych umiejętności. Budowa toru, mogłaby też zapobiec innemu, dosyć znaczącemu problemowi, jakim są nielegalne wyścigi. Kierowcy czujący potrzebę rywalizacji, nie musieliby już w nielegalny sposób, nocami, organizować niebezpiecznych wyścigów na ulicach miast. Zamiast tego, kierowaliby się na tor, na którym mieliby możliwość zmagań w bezpieczny sposób w duchu zdrowej i przede wszystkim bezpiecznej rywalizacji.

Motosport jest w naszym województwie, jak i całym kraju wciąż bardzo niedoceniany i mimo tego, że wśród naszych rodaków jest wielu wspaniałych i odnoszących sukcesy kierowców, mamy bardzo niewiele miejsc w których mogliby oni trenować, bądź też niewiele miejsc w których mogliby pod okiem fachowców ćwiczyć nowe pokolenia fanów tego niesamowitego sportu. Zmusza się ich tym samym do poszukiwania możliwości rozwoju za granicą. Ważną kwestią jest również to, że na terenie naszego województwa znajduje się wiele fabryk branży motoryzacyjnej. Dzięki budowie profesjonalnego toru możliwym stałoby się testowanie wytwarzanych produktów na miejscu. Ponadto z toru wyścigowego mogłyby korzystać również placówki szkolące przyszłych kierowców, którym bardzo często brakuje miejsc w których mogłyby odbywać się zajęcia odnoszące się do trudnych sytuacji na drodze. Takie miejsce umożliwia organizację zawodów sportowych, co znacząco zwiększyłoby prestiż i znaczenie naszego województwa.

Dlatego też, uważamy, że na terenie naszego regionu, a szczególnie miasta Dąbrowa Górnicza, da się zrealizować takie przedsięwzięcie, które tak naprawdę pomogłoby nam wszystkim w znacznym stopniu zmniejszyć problem braku bezpieczeństwa na drogach. Byłby to także ważny czynnik turystyczny, przyciągający wielu fanów motosportu z całej Polski, a także Unii Europejskiej. Przyczyni się również do dalszego rozwoju branży motoryzacyjnej w naszym województwie.

Z poważaniem

(Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w powyższym formularzu dla potrzeb niezbędnych do przekazania petycji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 02 nr 101 poz. 926 wraz z pózn. zmianami))


Formacja Dąbrowska    Skontaktuj się z autorem petycji