Uratujmy stare budynki przed zniszczeniem
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach
ul. Ignacego Paderewskiego 34A
25-502 Kielce
PETYCJA
Zwracamy się o wpisanie na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z urzędu do rejestru zabytków i objecie ochroną budynku o dużej wartości kulturowej i historycznej: Budynek szkoły podstawowej nr 1 w Pińczowie przy ul. Szkolnej 2, działka nr ewidencyjny 138/2 obręb 05
Gmach szkoły został wybudowany w 1928 roku, o czym świadczy m.in. napis umieszczony na elewacji. Jest to budynek dwupiętrowy na plonie liter „L”. Obiekt wykonany z kamienia pińczowskiego, ozdobiony licznymi detalami – gzymsami oraz pilastrami.
Szkoła została wybudowana na skłonie wzgórza w północnej części dzielnicy „Nowy Świat”. Wykonanie projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy zrealizowano w roku 1928, oddając ukończone w stanie surowym skrzydło zachodnie. Upamiętnia ten fakt ciosowy kamień z wyrzeźbioną cyfrą 1928, umieszczony nad wejściem południowym. Drugą część budynku ukończono rok później. Roboty wykończeniowe trwały kolejne dwa lata, a pierwsi uczniowie pojawili się w nim około połowy roku szkolnego 1930/1931 i zajęli parter. Tutaj umieszczono także szkolną kancelarię. Ostatecznie naukę w nowym gmachu rozpoczęli wszyscy uczniowie 1 września 1931 roku.
Historia szkoły została opisana w monografii „Dzieje Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pińczowie” autorstwa Andrzeja Dziubińskiego.
Zwracamy sie też o wpisanie do Rejestru budynek po dawnej szkole podstawowej w Skowronnie Dolnym 52, obecnie przedszkole „Świetlik”, działka nr ewidencyjny 261. Jest to parterowy budynek na planie prostokąta z ryzalitem. Wykonany z kamienica pińczowskiego, nakryty dachem naczółkowy. Elewacja ozdobiona kamiennymi pilastrami i gzymsami. Zarówno gmach szkoły w Pińczowie, jak i budynek w Skowronnie, są dobrym przykładem lokalnych tradycji architektonicznych i świadectwem historii szkolnictwa w tym regionie. Warto też zaznaczyć, że przetrwały wojnę bez poważniejszych zniszczeń. Obiekty wpisane są do gminnej ewidencji zabytków, ale ta ochrona wydaje się dziś nie wystarczająca, tym bardziej że aktualnie gmina planuje termomodernizację obiektów oświatowych, więc istnieje zagrożenie, że to, co w tych obiektach najcenniejsze, więc elewacje z detalami, zostaną zniszczone poprzez nałożenie styropianu. Została w tej sprawie podjęta uchwała nr VI/02024 z dnia 16 październik 2024 roku, która jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Wszystkie inne budynki oświatowe już są docieplone.
Wpis do rejestru to najwyższy reżim ochrony prawnej, które będzie chronił obiekty. Zachowanie danych budynków „leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową” oraz potrzebę zachowania historii miasta oraz regionu.
źródło zdjęcia: Wikipedia
źródło zdjęcia: Polska ORG
Budynek w Skoronnie
Budynek w Skoronnie
Arkadiusz Krawczyk Skontaktuj się z autorem petycji