Utrzymanie możliwość używania jednostek pływających napędzanych silnikami o mocy powyżej 5 kW w godzinach od 14 do 20 w środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele na Jeziorze Bnińskim

W związku z Interpelacją ws: poziomu hałasu, realizacji uchwały Rady Powiatu w Poznaniu XIV/185/2016 z dnia 24 lutego 2016r. i możliwości wprowadzenia strefy ciszy na Jeziorze Bnińskim skierowaną do Pana Piotra Burdajewicza Przewodniczącego Rady Powiatu w Poznaniu oraz Zarządu Powiatu w Poznaniu.

Możliwość używania jednostek pływających napędzanych silnikami o mocy powyżej 5 kW w godzinach od 14 do 20 w środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele na Jeziorze Bnińskim daje § 4 punkt 2 uchwały. W imieniu odpowiedzialnych motorowodniaków pragnę zapewnić, że powyższe zasady są przestrzegane przez znakomitą większość użytkowników. Niestety, jak wszędzie, również na Jeziorze Bnińskim występują jednostki nieprzestrzegające obowiązującego prawa i łamiące przepisy. Nie możemy jednak odpowiadać za wybryki nielicznych osób, które nie potrafią się dostosować do obowiązującego prawa. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie częstszych kontroli ze strony uprawnionych organów.

Jezioro Bnińskie jest jednym z dwóch zbiorników wodnym w Powiecie Poznańskim na którym umożliwia się użytkowanie szybkich łodzi oraz skuterów wodnych. Ustanowienie strefy ciszy na Jeziorze Bnińskim spowoduje ogromne obłożenie jeziora Nieopruszewskiego oraz rzeki Warty i narazi użytkowników na duże niebezpieczeństwo spowodowane zbyt dużą ilością jednostek na małym zbiorniku wodnym.

Od 2020 roku zorganizowaliśmy się i podjęliśmy działania zmierzające do poprawienie stanu miejsca wodowania łodzi oraz sąsiadującej z nim plaży. Na własny koszt wyrównaliśmy teren, wykaszamy trawę oraz opłacamy przenośną toaletę. Z miejsc tych korzystają oczywiście wszyscy. Nasza obecność jest więc również korzyścią dla okolicznych mieszkańców. Dbamy o to miejsce wspólnie ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to jedyne takie miejsce w okolicy.

Część z nas kupiła działki nad Jeziorem Bnińskim właśnie dlatego, że możliwym jest korzystanie ze sprzętu motorowodnego. Właśnie ta możliwość wywindowała cenę działek. Dziś, mieszkańcy którzy z chęcią sprzedawali działki za ogromne kwoty, wiedząc po co je kupujemy, narzekają na hałas. Uważamy, że nie jest to uczciwe.

Wszyscy pamiętamy jak to jezioro tętniło życiem w latach dziewięćdziesiątych. Przy ośrodku istniała też przystań dla motorówek. Nie przypominam sobie aby ktoś wtedy protestował. Dziś kiedy okoliczny ośrodek wczasowy nie funkcjonuje, mało kto, poza motorowodniakami oraz ich rodzinami, korzysta z tej niewątpliwej atrakcji jaką jest jezioro.

Nieprzestrzeganie przepisów przez nieodpowiedzialnych kierowców nie powoduje wprowadzania zakazu poruszania się po drogach dla wszystkich kierowców a hałasy oraz wibracje związane z poruszaniem się samochodów ciężarowych po drogach nie powoduje, że drogi są zamykane. Prosimy więc, aby mimo hałasu generowanego przez silniki użytkowanych przez nas łodzi i skuterów, nie odbierali nam Państwo jedynego miejsca w okolicy gdzie możemy z nich korzystać. Wprowadzając strefę ciszy na Jeziorze Bnińskim odbierzecie nam Państwo praktycznie możliwość realizowania naszej pasji.

Uprzejmie prosimy aby rozpatrując kwestię wprowadzenia strefy ciszy na Jeziorze Bnińskim kierowali się Państwo dobrem wszystkich zainteresowanych środowisk oraz spojrzeli Państwo na sprawę szerzej niż tylko jako problem lokalny. W całym powiecie poznańskim i Poznań jest ponad 100 jezior dostępnych dla „wszystkich” (wędkarzy, turystów, mieszkańców), natomiast dla nas motorowodniaków są dostępne dwa, a wkrótce może zostać tylko jeden. Mamy nadzieję, że chęć przypodobania się miejscowym mieszkańcom przez Radnych gminy Kórnik nie wpłynie na decyzję Rady Powiatu.

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Motorowodniacy do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )