Używanie smartfonów w SP 15 w Olsztynie tylko w piątki w klasach IV-VII

Drodzy Rodzice z SP15 w Olsztynie!

Chcemy, aby zmieniły się zasady korzystania ze smartfonów w naszej szkole w klasach IV-VII. Proponujemy, aby wróciła zasada z poprzednich lat, która mówiła, że dniem używania telefonu podczas przerw jest jeden dzień w tygodniu: piątek. 

Przygotowujemy formalne pismo do Dyrekcji i Rady Pedagogicznej z prośbą o zmianę dotychczasowych zasad z szerszym uzasadnieniem naszego stanowiska.

Prosimy o poparcie naszego stanowiska wyrażone przez podpisanie tej petycji elektronicznie (poprzez mail) oraz poprzez rozesłanie jej do innych rodziców z naszej szkoły.

Z wyrazami szacunku

Część Rodziców z klasy IVC

ps. Kontakt w sprawie pisma (jeśli ktoś z Państwa chciałby podpisać pismo w wersji papierowej)- proszę o kontakt: Marta Urban-Burdalska (mama dwóch synów z IV i VI klasy SP 15), proszę o kontakt przez messengera lub poprzez tą petycję. 

ps2. Działanie smartfonów, internetu i urządzeń ekranowych jest opisane w różnych miejscach w internecie, można także zajrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=KVy2nxT_mVc

Pismo do Dyrekcji i rady Pedagogicznej

Szanowna Pani Zofia Barbara Bogacz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie    

Szanowna Rada Pedagogiczna SP 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie

Zwracamy się z prośbą o zmianę zasad dotyczących używania telefonów komórkowych w klasach 4-6, a dokładniej powrotu do możliwości korzystania z telefonu na przerwach tylko w piątki ze względu na dbałość o zdrowie dzieci.

Wg nas warto, aby zmiana ta szła w parze z warsztatami kultury społecznej i uświadamiającymi zagrożenia związane z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych.

Uzasadnienie: Uważamy, że obecne zasady niekorzystnie wpływają na zdrowie dzieci, ich relacje oraz koncentrację uwagi podczas lekcji oraz  poziom napięcia przeżywany w szkole. Dziecko w wieku do 12 lat ma trudność w samoregulacji korzystania z telefonu, co potwierdzają obserwacje nauczycieli oraz badania dotyczące wpływu używania urządzeń ekranowych na funkcjonowanie dzieci w tym wieku, w tym ich układu nerwowego. Poza tym, czas epidemii i zdalnego nauczania spowodował, że wiele dzieci tym bardziej nie potrafi samodzielnie regulować czasu korzystania z telefonu komórkowego i urządzeń ekranowych i nadużywa ich w sposób, który jest już kwalifikowany jako zachowanie ryzykowne, nazywane PUI - Problematycznym Korzystaniem z Internetu - więcej, łącznie z badaniami - można przeczytać tutaj (pdf ze strony rządowej): file:///C:/Users/rober/Downloads/Problematyczne_u%C5%BCywanie_internetu_przez_m%C5%82odzie%C5%BC_-_RAPORT_Z_BADA%C5%83.pdf

Obecne zasady panujące w SP15 często tworzą sytuacje, w których dzieci nie rozmawiają ze sobą, grają przez większość przerw, mają trudność z zakończeniem grania nawet w czasie lekcji.  Korzystanie z telefonów podczas przerw budzi duże emocje, dzieci nie potrafią się wyciszyć i wyregulować swoich emocji przed wejściem na lekcje. Niektórzy zaraz po zakończeniu lekcji czym prędzej wyjmują telefon i grają podczas całej przerwy. Uczniowie sporadycznie korzystają z kieszonek na telefony.

Niektórzy sugerują, że to rodzice indywidualnie mogą regulować czasem i zasadami korzystania z telefonu przez dzieci na terenie szkoły lub w ogóle zakazać używania urządzeń, ale uważamy, że nie jest to dobre rozwiązanie.  

Wielu z nas potrzebuje kontaktu z dziećmi do późnego popołudnia. Poza tym chcemy uniknąć sytuacji, w której dzieci nie korzystające z telefonu będą wyśmiewane przez rówieśników lub wykluczane poza grupę rówieśniczą.

Wiemy, że w Polsce są stosowane różne rozwiązania. Dla przykładu zapoznaliśmy się z rekomendacjami dostępnymi na stronie:

https://strefaedukacji.pl/bedzie-zakaz-uzywania-telefonu-w-szkole-mamy-komentarz-mein-nowe-rekomendacje-przedstawila-rada-ds-dzieci-i-mlodziezy/ar/c5-16824801  

Wg nas są one dobrą wskazówką do podjęcia rozmowy i zmian. Naszym celem jest \troska o zdrowie psychiczne i fizyczne naszych dzieci.

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.  

Z wyrazami szacunku    

Niżej podpisani Rodzice Uczniów SP 15 w Olsztynie   

                                                                  


Marta Urban-Burdalska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Marta Urban-Burdalska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...