Wyeksponowanie szczątków mamuta na stacji Metra Płocka

3 grudnia 2018 roku budowniczowie II linii metra odkopali na Woli pozostałości mamuta lub słonia leśnego w okolicy przyszłej stacji Płocka. Według wstępnych informacji szczątki mogą pochodzić sprzed nawet 100-120 tysięcy lat. 

Znalezione szczątki zostały wydobyte i oczyszczone przez archeologów. Jak powiedział Wojciech Brzeziński (dyrektor Państwoego Muzeum Archeologicznego w Warszawie) teraz przeprowadzona zostanie seria badań, m. in. DNA, które pomogą ustalić gatunek zwierzęcia oraz okoliczności jego śmierci. 

Dyrektor zdradził, że prawdopodobnie szczątki zostaną wyeksponowane w Muzeum Archeologicznym. To świetna informacja, ale uważamy, że wspaniale byłoby pokazać mamuta szerszej publiczności, podczas codziennych przejażdżek metrem. Chcielibyśmy przekonać zarząd metra oraz władze miasta do wyeksponowania szczątków mamuta na samej stacji, przy której zostały znalezione. Jeżeli pokazanie oryginalnych szczątków nie byłoby możliwe, dobrym pomysłem mogłoby być stworzenie kopii (odlewów) lub innej formy artystycznej (płaskorzeźby), bądź instalacji multimedialnej.

Podobne praktyki mają miejsce na wielu stacjach na całym świecie, w Monachium przy Konigplatz (rzeźby na stacji odwołujące się do Muzeum Rzeźby Antycznej), w Paryżu (stacja Luwr) i w Nowym Jorku na stacji obok Muzeum Historii Naturalnej, gdzie peron ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi dinozaury.

Wyjątkowość espozycji na stacji metra Płocka polegałaby na wyeksponowaniu szczątków mamuta dokładnie w tym miejscu, gdzie je odnaleziono. Mamy już najpiękniejszą stację w postaci Placu Wilsona, dlaczego warszawskie metro nie mogłoby pochwalić sie pierwszym peronem, na którym na pociągi oczekuje mamut!

Gorąco zachęcamy do poparcia naszej inicjatywy!

Czekamy na Państwa podpisy, następnie złożymy petycję i wniosek do odpowiednich organów.


Maria Pawlak, Piotr Hummel, organizacja WAWstep    Skontaktuj się z autorem petycji