Stop wycince drzew wzdłuż Alei Św. Jana Pawła II w Toruniu

Skontaktuj się z autorem petycji

Stop wycince drzew wzdłuż Alei Św. Jana Pawła II w Toruniu

2019-10-18 09:44:10

Szanowni Państwo!

Latem podpisaliście petycję w sprawie zatrzymania wycinek w Alei Św. Jana Pawła II w Toruniu. Należy się Państwu informacja, czy wycinka została zatrzymana, a petycja okazała się skuteczna. 

Niestety, pomimo dwóch ulicznych protestów, naszych wystąpień na sesji, skarg i mediacji, wygląda na to, że projekt przebudowy nie zostanie zmieniony w tym zakresie. Rozmowy z inwestorem przebiegały w atmosferze negacji i oporu względem faktów naukowych. Urząd Miasta zamówił ekspertyzę, która miała potwierdzić, że pierwszy szpaler drzew jest w złym stanie. Ekspertyza potwierdziła tą tezę. Co gorsza, wskazała na ogromne niebezpieczeństwo, jakie grozi drugiemu, zdrowemu szpalerowi lip, jeśli projekt zostanie zrealizowany w takim zakresie. Krawężniki, chodniki, jezdnie są zbyt blisko lip, a projektanci wybrali nawierzchnie, których budowa spowoduje poważne uszkodzenia w strefie korzeniowej. Niestety, inwestor odmówił uwzględnienia uwag z ekspertyzy. "Obuwie typu szpilka" jest ważniejsze od życia drzew.


Inwestor uważa, że osiągnęliśmy sukces, ponieważ wiata przystankowa będzie "zielona" i obiecał nasadzić kolejny rząd drzew za obecnym drugim szpalerem. Nie o to walczyliśmy. Posadzone drzewa umrą zanim dobiegnie 4 rok od ich posadzenia. Katastrofa klimatyczna i brak właściwego finansowania dla zieleni w mieście powodują, że ogromny procent miejskich nasadzeń zastępczych umiera już w pierwszym roku po posadzeniu, co sprawdziliśmy, inwentaryzując miejskie nasadzenia za 2018 rok. Raport trafił do magistratu i również nie przekonał władz, że nasadzenia zastępcze w Toruniu nie działają, dlatego trzeba chronić istniejące drzewa.Czy to koniec? Nie! To dopiero początek. Lipy z alei św. Jana Pawła II zintegrowały nas, torunian i przyjaciół Torunia wokół spraw drzew i zieleni. Działamy dalej! Grupa Społecznych Opiekunów Drzew zyskała aktywną emanację w postaci Zielonego Torunia. Włazimy w wykopy, kontrolujemy stan drzew, piszemy wnioski, bierzemy udział w konsultacjach, chodzimy na sesje i komisje rady miasta, zabieramy głos w sprawach ważnych dla Torunia. Staramy się być wszędzie! Jeśli chcecie wiedzieć, czym zajmujemy, zobaczcie nasz profil facebookowy: https://www.facebook.com/ZielonyTorun/

 

Czym zajmujemy się dziś? Złożyliśmy bardzo ważny projekt do Budżetu Obywatelskiego w Toruniu. Jeszcze do poniedziałku 21 października można zagłosować na inwentaryzację drzew w mieście wraz z aplikacją, która umożliwi "adopcję" drzewa - O0629 - Drzewa Torunia. Inwentaryzacja dendrologiczna z oceną stanu zdrowotnego drzewostanu. Wszystkie miejskie drzewa w jednej aplikacji. Chcemy, żeby miasto zyskało realne narzędzie do zarządzania zielenią w mieście, a torunianie zintegrowali się z tymi pięknymi istotami, jakimi są drzewa. Namawiamy również do głosowania na naprawdę "zielone" projekty na listach lokalnych. Listę wszystkich polecanych projektów możecie znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/events/712031285963750/. Śledźcie nasze działania! Włączcie się. I jeszcze raz - bardzo, bardzo dziękujemy za podpisy, protesty i cudowną możliwość spotkania wokół tak ważnej wspólnej dla nas sprawy lip!

Pozdrawiamy serdecznie!
Zespół Zielonego Torunia


SPOŁECZNI OPIEKUNOWIE DRZEW - TORUŃ

Możliwość podpisywania petycji jest ponownie dostępna

2019-05-24 13:25:33

Z uwagi na duże zainteresowanie postawnowiliśmy ponownie otworzyć petycję. Zachęcamy do udostępniania petycji swoim znajomym. Podpisy zostaną później dostarczone do adresatów petycji.


SPOŁECZNI OPIEKUNOWIE DRZEW - TORUŃ

Petycja została zakończona

2019-05-24 11:53:51

Dziękujemy wszystkim za złożenie podpisów. 


SPOŁECZNI OPIEKUNOWIE DRZEW - TORUŃUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook