APEL DO PREZYDENTA o zmiany w ustawie nasiennej

Apelujemy do Pana Prezydenta o skorzystanie z prawa inicjatywy ustawodawczej w postaci nowelizacji ustawy o nasiennictwie poprzez przywrócenie zapisu ustawy nasiennej z 2003 r. w art. 57 ust. 3 w brzmieniu: Materiał siewny odmian genetycznie zmodyfikowanych nie może być dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Ustawa o nasiennictwie z dnia 26 czerwca 2003 r., z poźn. zm.). zniesionego w 2012 roku głosami posłów PO i PSL i zatwierdzonego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Fakt, że dotąd nie ma w Polsce zakazu upraw genetycznie zmodyfikowanych roślin jest powodem do naszego ogromnego niepokoju. Ochrona polskiego rolnictwa i zdrowia Obywateli wymaga , by genetycznie modyfikowane odmiany roślin jadalnych i paszowych zostały ustawowo wykluczone z pól uprawnych i łańcucha pokarmowego. Istniejąca od 2012 roku sytuacja prawna przynosi niezmiernie szkodliwe konsekwencje dla zdrowia, niezależności żywnościowej i dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski.

Domagamy się ponadto, dla bezpieczeństwa i suwerenności żywnościowej Polski:

 

  1. Odrzucenia wszelkich ustaw, które pozwalają na wprowadzenie genetycznie zmodyfikowanych nasion i roślin w Polsce.

  2. Stopniowego wycofywania ze sprzedaży produktów żywnościowych i pasz zawierających GMO - termin całkowitego wycofania wspomnianych produktów nie może być dłuższy niż 3 lata.

  3. Nieograniczonego dostępu do tradycyjnych, lokalnych/regionalnych nasion.

  4. Nieograniczonego dostępu do dobrej jakości żywności produkowanej przez tradycyjnych i ekologicznych rolników co wiąże się jednoznacznie z opracowaniem regulacji, które będą tę sprzedaż ułatwiały a nie utrudniały, jak to jest obecnie.

Jest to sprawa pierwszoplanowa dla zdrowia i dobra Polaków, dla stanu rolnictwa i niezależności kraju.


Koalicja Polska Wolna od GMO    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Koalicja Polska Wolna od GMO do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...