Apel do Władz Sulechowa o godne potraktowanie zmarłych mieszkańców

Szanowni Rajcy! Panie i Panowie,

Zwracamy się do Was My, zwyczajni obywatele, Ci sami, do których Wy co cztery lata zwracacie się z prośbą o przysługę, gdy staracie się o odnowienie mandatu radnego czy też kiedy pełni ambicji i planów pierwszy raz ubiegacie się o mandat radnego.

Zwracamy się do Was o to byście jako przedstawiciele sulechowskiego społeczeństwa, poprzez symboliczne gesty czy trwałe symbole, zwrócili zmarłym mieszkańcom Sulechowa prawo do godnego pochówku, a Nam - żyjącym mieszkańcom- byście nie odbierali prawa do pamięci o nich, prawa do wiedzy o zniszczonej w sposób haniebny przez Polaków, jednej z sulechowskich nekropolii. Zwróćcie także bliskim i rodzinom tych zmarłych, których szczątki wciąż leżą w tej ziemii, prawo do odmówienia modlitwy w miejscu spoczynku ich dziadków, wujków, kuzynów...a nam ich sąsiadom, sąsiadom których nie zdążyliśmy zwyczajnie poznać przez szaleństwa ideologii, nienawiści i wojny, zwróćcie nam poczucie przyzwoitości. 

Rzecz idzie o byłym Kirkucie zlokalizowanym do lat 70-tych XX wieku przy ul. Piaskowej - gdzie na obszarze 0,4 hektara od poł. XIX wieku do 1946 roku pochowano kilkuset zmarłych. Wiadomo, że cmentarz znajdował się na niewielkim, częściowo zadrzewionym wzniesieniu. W 1961 roku ekshumując jedynie jedno ciało - podjeto decyzję i wykonano ją co do likwidacji, fizycznej, tak by żaden ślad nie pozostał po miejscu gdzie chowano Żydów. A tam w ziemii są cigale ludzie...tam nadal jest cmentarz, którego zwyczajnie wymazano z map...dekretem z 1961...ale on tam ciągle jest...

Chcąc, by nekropolie na Kresach, gdzie spoczywają nasi ojcowie były odnawiane, a ich iejsce spoczynku godnie oznaczone...jakie mamy prawo My tego żądać od naszych sąsiadów, skoro my sami mamy coś do naprawienia obec naszym niedoszłych sąsiadów.

Radni, emanacjo władzy danej wam przez nas aktem wybroczym! Nie obciążaj nas dalej wstydem, który pogłębia się tym mocniej, że przez 30 lat od kiedy nie ma PRL, a ta Polska o której wielu czołowych katolików-bojowników-miejskich rzekomo walczyło, już jest, wy niebawem będziecie w tej ziemii chowani i to że przez te 30 lat żadnego ze składów rady, żadnemu z was wasze sumienie chrześcijańskie czy też ateistyczne nie odezwało się i nie dało znać...że tak nie można...że to nie po bożemu! Zawstydza to jeszcze bardziej!

Bądźmy dumni z naszej prawdziwie chrześcijańskiej postawy i w imieniu mieszkańców niechaj Władze Miasta ufundują głaz z tablicą, informującą o tym, że tam, w ziemii, ciągle spoczywają ludzie...nasi niedoszli sąsiedzi...ci, którzy nasze miasto budowali 6 wieków...600 lat...

Czy nasze panowanie 75 lat tutaj, jest w stanie wzbić się na wyżyny humanizmu i zachowania się tak jak my byśmy sobie życzyli jeśli chodzi o poszanowanie szczątków naszych przodków, którzy być może również 600 lat albo dłużej budowali Wołyń, Podolę, Wilno, Wołkowysk..Grodno, Ejszyszki...Sołeczniki, Jagielnicę, Czortków, Zaleszczyki, Salówkę, Chomiakówkę, Zabłotówkę, Różanówkę, Paukszówkę, Sosołówkę, Połowce... Leonowicze, Krzemienicę Kościelną, Rohoźnicę, Zelwę, Podgruszany, Sołeczniki.... Kielecczyznę, Wielkopolskę, Pomorze...Cmentarz_zydowski_kirkut_nie_istnieje_ul_Piaskowa_Sulechow_6849625.jpgTowarzystwo Pamięci Wszelakiej    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Towarzystwo Pamięci Wszelakiej do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...