Apel o zaprzestanie koszenia trawy w Łodzi z powodu suszy

Z powodu suszy apelujemy do wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie trawników znajdujących się na terenie Miasta Łodzi, w parkach, skwerach, na terenach należących do uniwersytetów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zarządzanych przez poszczególne instytucje i wydziały urzędów oraz osoby prywatne, o ZAPRZESTANIE KOSZENIA TRAWY.

Na jedną osobę zamieszkałą w Polsce przypada 2,5 raza mniej wody niż standardowo na mieszkańca Europy (stosunek 1800 do 4500 m³/rok). Wśród województw najbardziej zagrożonych pustynnieniem i pożarami znajduje się woj. łódzkie. Do tego wiele wskazuje na to, że w tym roku czeka nas prawdopodobnie najgorsza od półwiecza susza. Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" informuje: "Pierwszy raz w historii meteorologii o suszy alarmuje się już wiosną. Zima praktycznie bez śniegu, brak opadów deszczu są przyczyną rozpoczynającego się dramatu wodnego". 

Przez prosty fakt powstrzymania koszenia na terenach podległych Państwa administracji można przeciwdziałać odczuwaniu skutków suszy w naszym mieście.
Trawa niekoszona, rosnąca swobodnie:

- utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji gleby

- obniża temperaturę podłoża, co jest istotne zwłaszcza w mieście, w sąsiedztwie dużej ilości cementu i betonu

- produkuje tlen i pomaga oczyszczać powietrze- wyłapuje pyły i tłumi hałas

- może być zamieszkana przez rozmaite gatunki owadów pożytecznych dla utrzymania bioróżnorodności w miastach i na działkach, które szczególnie ucierpią wskutek suszy.

Skoszone trawniki przyspieszają parowanie wody z ziemi. Już zeszłego lata mogliśmy zaobserwować, jak niejednokrotnie stają się pustynnymi wysepkami, których przycinanie wznieca tumany kurzu, pogarszając jakość powietrza. Dlatego koszenie traw, oprócz przypadków, kiedy jest to bezwzględnie konieczne, powinno zostać całkowicie wstrzymane.

Rezygnacja z czysto estetycznych wyborów przystrzyżonych trawników w mieście może przynieść korzyści ekologiczne dla nas wszystkich. Pielęgnujmy zieleń zamiast ją ścinać. 

[Możesz użyć powyższej petycji jako wzoru pisma, które wyślesz do administracji Twojego osiedla, spółdzielni, sąsiada itd.]

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Marta Madejska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...