Apel przedstawicieli i przedstawicielek oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej

Česká verze dole.

 

Z niepokojem i trwogą przyjmujemy kolejne informacje płynące z granicy polsko-białoruskiej, gdzie od wielu tygodni rozgrywa się tragedia osób, w tym dzieci, które z powodu prześladowań, wojny i biedy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ojczyzn.

Jako przedstawiciele i przedstawicielki oddolnej inicjatywy Granica dla Granicy, która zawiązała się w ostatnich dniach w Cieszynie, stanowczo przeciwstawiamy się sytuacji, w której ludzie szukający schronienia i bezpieczeństwa nie mogą liczyć na ochronę i wsparcie ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek ich udzielić zgodnie z sygnowanymi przez nasz kraj międzynarodowymi konwencjami. Zamiast tego głodni, zmarznięci i wycieńczeni migranci i migrantki błąkają się po lasach przepychani z jednej strony granicy na drugą. Nie możemy i nie chcemy odwracać wzroku od ich dramatu.

Nie zgadzamy się również, żeby tragedia tych ludzi była wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych. Zdajemy sobie sprawę, że Polska stała się w tym wypadku ofiarą celowych działań strony białoruskiej. Wymaga to stanowczych reakcji ze strony polityczek i polityków oraz dyplomatów. Nie możemy jednak zapominać, że w tej sytuacji migranci i migrantki również są ofiarami białoruskiej manipulacji. Rozgrywająca się na polsko-białoruskiej granicy katastrofa humanitarna domaga się reakcji każdego i każdej z nas.

W związku w powyższym apelujemy do władz samorządowych Cieszyna i całej społeczności miasta o podjęcie wspólnych działań wspierających osoby przybywające do naszego kraju oraz organizacje i służby medyczne, które starają się nieść im pomoc (Grupa Granica, Medycy na granicy). Poza organizacją zbiórek rzeczowych i finansowych na terenie miasta, które mogą być inicjowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy wspólnoty parafialne, apelujemy do władz o wpisanie miasta na mapę gościnności oraz rozpoczęcie procedur, które umożliwią w niedalekiej przyszłości przyjęcie do naszego miasta rodziny lub rodzin z doświadczeniem uchodźczym. Jako mieszkańcy i mieszkanki pogranicza pokażmy, że Cieszyn to społeczność ludzi otwartych i wrażliwych, którzy nie godzą się na zło i wyrządzanie innym krzywdy.

Sygnatariuszki i sygnatariusze Apelu:


Anna Mojżyszek, Cieszyn. Etnolożka, matka (Opowiadamy o świecie)
Karolina Ciengiel, Cieszyn. Nauczycielka (Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie), tłumaczka, matka.
Anna Jach-Falkiewicz, Cieszyn, edukatorka, przedsiębiorczyni społeczna
Natalia Kałuża, Międzyświeć, etnolożka i kulturoznawczyni
Katarzyna Marianna Durajska, Czeski Cieszyn. Etnolożka, aktywistka, edukatorka, nauczycielka.
dr hab.Joanna Wowrzeczka, Cieszyn (artystka, akademiczka, aktywistka, radna, Uniwersytet Śląski, Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie)
Anita Kramarczyk, Cieszyn. Matka, socjolożka, edukatorka
Magdalena Szczeponek-Kłoda, Puńców, nauczycielka, anglistka
Katarzyna Młynek, Cieszyn, animatorka kultury, działaczka w sektorze NGO
Marcin Młynek, Cieszyn
Agata Barańska, Cieszyn
Monika Serafin, Cieszyn, nauczycielka, kulturoznawca, działaczka NGO (Fundacja Punktum Montessori)
Ania PIllar, Cieszyn
Ilona Majewska, Cieszyn

Výzva zástupců a zástupkyň občanské iniciativy Hranice pro hranice k situaci na východní hranici Polské republiky

S úzkostí a s obavami přijímáme další informace přicházející z polsko-běloruské hranice, kde se již několik týdnů odehrává tragédie lidí, včetně dětí, kteří byli nuceni opustit svůj domov a vlast kvůli pronásledování, válce a chudobě.


Jako členové a členky občanské iniciativy Hranice pro hranice, která byla založena v posledních dnech v Těšíně, důrazně nesouhlasíme se situací, kdy lidé hledající přístřeší a bezpečí nemohou počítat s ochranou a podporou polského státu, který je povinen je poskytovat v souladu s mezinárodními konvencemi podepsanými naším státem. Místo toho se hladoví, prochlazení a vyčerpaní migranti a migrantky potulují lesy a jsou přetlačováni z jedné strany hranice na druhou. Nemůžeme a nechceme se od jejich dramatu odvracet.


Nesouhlasíme také s tím, že by tragédie těchto lidí měla být využívána k propagandě a k politickým účelům. Jsme si vědomi toho, že Polsko se v tomto případě stalo obětí úmyslných kroků běloruské strany, což vyžaduje důrazné reakce politiků a političek, diplomatů a diplomatek. Nesmíme ale zapomínat, že za této situace jsou obětmi běloruské manipulace také migranti a migrantky. Odehrávající se humanitární katastrofa na polsko-běloruské hranici vyžaduje reakci každého z nás.


Proto apelujeme na místní orgány Těšína a celou komunitu našeho města, aby podnikly kroky na podporu lidí přicházejících do naší země, a také lékařských organizací a služeb, které se jim snaží pomoci (Grupa Granica, Medycy na granicy). Kromě organizace materiálních a finančních sbírek ve městě, které mohou iniciovat nevládní organizace, kulturní instituce nebo farní komunity, apelujeme na úřady, aby město zařadily na mapu pohostinnosti (Mapa Gościnności) a zahájily procedury, které umožní v blízké budoucnosti přijetí rodiny nebo rodin s uprchlickou zkušeností do našeho města. Jako obyvatelé pohraničního města jsme si vědomi, že také naše město by mohlo být scenérií dramatu, které se momentálně odehrává, a proto signál, který vyjde z Těšína do světa, je obzvláště důležitý. Ukažme, že Těšín je společenstvím otevřených a citlivých lidí, kteří nesouhlasí se zlem a s ubližováním ostatním.




Granica dla granicy    Skontaktuj się z autorem petycji