Apel w sprawie przywrócenia do pracy prof. UP dr hab. Niny Podleszańskiej

                                                                                                    8 grudnia 2021r.  

 

Prof. dr hab. Piotr Borek

Jego Magnificencja

Rektor

Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie 

 

Z głębokim niepokojem przyjęliśmy informację o zamiarze rozwiązania stosunku pracy z dr hab. Niną Podleszańską, profesorem UP im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zamiar ten budzi nasze zdumienie, ponieważ dr hab. Nina Podleszańska cieszy się nieskazitelną opinią wśród hispanistów zarówno polskich jak i zagranicznych. Nasza Koleżanka jest uznaną w świecie literaturoznawczynią o wybitnym dorobku naukowym, publikującą w prestiżowych czasopismach krajowych i zagranicznych oraz biorącą udział w szeregu znaczących inicjatyw badawczych. Także w ostatnim czasie, naznaczonym trudnym doświadczeniem pandemii COVID-19, pozostawała aktywnym członkiem hispanistycznych grup badawczych, a w 2021 roku zredagowała (we współpracy z miejscowym redaktorem) monograficzny numer ważnego w naszej dziedzinie czeskiego czasopisma naukowego Études Romanes de Brno (2/2021), zapraszając do publikacji również hispanistów z Polski.

W środowisku polskich iberystów, które cieszy się długą tradycją i w ciągu ostatnich dekad dynamicznie rozwija, prof. Nina Podleszańska zajmuje bez wątpienia miejsce szczególne, zaliczając się do grona najaktywniejszych badaczy oraz, co warto podkreślić, propagatorów współczesnej literatury hispanoamerykańskiej. Nawet pobieżny przegląd dorobku badaczki jasno unaocznia fakt, że podejmuje ona tematy różnorodne, zasadniczo związane z prozą XX i XXI wieku, bada twórców już klasycznych (Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa, Juan José Saer, Roberto Bolaño), jak i tych najzupełniej współczesnych. Jest autorką bardzo wysoko ocenianej – nie tylko przez rodzimych iberystów, ale przez czytelników i badaczy z całego świata hiszpańskojęzycznego – książki poświęconej współczesnej prozie sięgającej po schematy kryminału (La sombra del crimen. De la influencia del género criminal en la narrativa hispanoamericana del cruce de los milenios, Wydawnictwo Uniwersytetu Pedagogicznego, 2012), a także razem z prof. Ewą Łukaszyk współautorką pracy Historia literatur iberoamerykańskich (Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 2010). Trzeba bardzo mocno zaznaczyć, że praca ta ma charakter unikatowy: to pierwsza i jedyna polska historia literatury Ameryki Łacińskiej – tak bardzo obecnej, a tak skromnie dotąd opisanej – efekt ogromnej i wieloletniej pracy, nadzwyczaj kompetentne kompendium wiedzy na temat literatury latynoamerykańskiej od samych jej początków po pierwszą dekadę XXI wieku. Prof. Podleszańska jest autorką zajmującej większość tomu części poświęconej literaturze hiszpańskojęzycznej. Jeśli podkreślamy tak mocno ów punkt w bogatym dorobku Autorki, to dlatego, że już ta jedna publikacja czyniłaby z prof. Podleszańskiej postać w polskim kontekście akademickim nietuzinkową. Prof. Podleszańska współpracuje także z wieloma znaczącymi instytucjami kultury i sztuki, m.in. z Instytutem Cervantesa w Krakowie, Festiwalem Conrada, krakowskimi Targami Książki i Biurem Wystaw Artystycznych w Krakowie. Jest tłumaczką prozy hispanojęzycznej m. in. Juana José Saera, a także, we współpracy z Tomaszem Pindlem - Roberta Bolaño, Felisberta Hernándeza, czy Julia Ramóna Ribeyry. Była także długoletnią opiekunką Koła Naukowego Studentów Iberystyki CoRazón w Uniwersytecie Pedagogicznym, a w latach 2015-2017 koordynatorką filologii hiszpańskiej w Instytucie Neofilologii UP.

Profesor Ninę Podleszańską cenimy także za jej wrażliwość społeczną, zaangażowanie na rzecz środowiska akademickiego i postawę solidarności z osobami w potrzebie. Najlepszym dowodem tego wymiaru jej aktywności jest działalność w związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza, jaką podjęła na macierzystej uczelni.

Trudno nam sobie wyobrazić, żeby JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie był gotów pozbawić Uczelnię naukowczyni o tak znaczącej pozycji i dorobku w świecie akademickim. Taki zamiar godzi w dobrze pojęty interes oraz dobre imię Uczelni. Dlatego apelujemy o odstąpienie od decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę z prof. Niną Podleszańską.