Bemowo Ratusz- Problem Śmieci w Parku Górczewska

Do:

Urszula Kierzkowska- Burmistrz

oraz Aleksandra Zięba- Zastępca Burmistrza

Urząd Dzielnicy Bemowo m.st Warszawy

Powstańców Śląskich 70, 01-381 Warszawa

 

 

Szanowne Panie,

Jako mieszkanka warszawskiego Bemowa apeluję o zwrócenie większej uwagi na problem śmieci w Parku Górczewska.

Spacerując po parku można codziennie zauważyć ogromną liczbę papierów, butelek, puszek, niedopałków po papierosach itp., które zanieczyszczają nasz park sprawiając, że spędzanie w nim czasu wolnego staje się coraz mniej przyjemne.

Głównymi miejscami zbioru zanieczyszczeń są przede wszystkim okolice ławek, miejsc do grillowania, krzaków/ drzew- tutaj właściwie zawsze pojawia się bardzo dużo odpadów

Z informacji, jaką Wydział Ochrony Środowiska podał telefonicznie wynika, że firma sprzątająca opróżnia śmietniki oraz porządkuje przestrzenie wokół nich codziennie, a ogólne przestrzenie trawne sprzątane są 2 razy w tygodniu.

Ja, natomiast widzę te same śmieci po kilka dni z rzędu zanim zostaną uprzątnięte, a przestrzenie wokół koszy są czyszczone bardzo rzadko i powierzchownie.  Niedopałki po papierosach, kapsle i inne drobne śmieci nie są zbierane w ogóle i część z nich wrasta już w ziemie.

W moim odczuciu, rzetelność firmy sprzątającej jest dość niska i nie przykłada ona zbyt wielkiej wagi do detali, a sama częstotliwość sprzątań być może powinna być zmodyfikowana zależnie od potrzeb?

Do Parku ostatnimi czasy napływa coraz więcej osób, co jest zapewne rezultatem organizowanych w Amfiteatrze wydarzeń kulturalno- rozrywkowych, otwartych miejsc do grillowania, czy też ogólnym wzrostem liczby mieszkańców Bemowa w ostatnich latach. Jakkolwiek bardzo cieszy mnie fakt, iż nasza dzielnica jest coraz bardziej atrakcyjna, uważam, że kwestia śmieci powinna być pierwszorzędna. Ilość zanieczyszczeń, którą można obecnie napotkać w Parku wpływa nie tylko na samopoczucie osób po nim spacerujących, ale również zagraża bezpieczeństwu dzieci i zwierząt.

Dla zapewnienia większej czystości w Parku proszę w szczególności o;

Dostawienie większej liczby koszy na śmieci- niestety przy obecnej liczbie kosze szybko się napełniają i śmieci wystają na zewnątrz

Wymianę istniejących koszy, zwłaszcza tych przy miejscach do grillowania, na większe z zadaszeniem- obecne kosze ustawione przy miejscach do grillowania nie są w stanie pomieścić wszystkich odpadów osób grillujących, dodatkowo pozostałości jedzenia przyciągają ptaki, które rozprzestrzeniają śmieci po całej okolicy

Ustawienie butelkomatu- osoby spożywające napoje butelkowe mogłyby otrzymać np. gratisową kawę, po umieszczeniu określonej liczby butelek. Takie rozwiązanie zostało już wprowadzone na warszawskiej Pradze i Placu Bankowym pod Ratuszem i cieszy się dużym powodzeniem.

Zwiększenie częstotliwości i dokładności sprzątań- park powinien być czyszczony bezwzględnie i dokładnie każdego dnia, tak jak jest to robione w innych warszawskich parkach.  Miejsca takie jak Pola Mokotowskie, Kępa Potocka, Łazienki przyciągają tyle samo lub więcej osób niż Park Górczewska, a jednak są utrzymane w czystości

Postawienie tabliczek informujących o konieczności posprzątania po sobie i odpowiedzialności karnej, jaka wynika ze śmiecenia oraz palenia w miejscach publicznych.

Uwrażliwienie, działającej na terenie Parku, ochrony na problem śmieci, i poproszenie o zwracanie uwagi osobom, które w jakikolwiek sposób zakłócają harmonię w Parku.  Warto też proaktywnie przypominać ludziom, aby po skończonym grillowaniu, upewnili się, że miejsce będzie pozostawione czyste.                

Oczywiście zdaję sobie sprawę z kosztów wynikających z wprowadzenia powyższych rozwiązań, jednak uważam, że przy obecnej liczbie wydarzeń kulturalno-rozrywkowych prowadzonych przez Ratusz jest to cena dość niewielka, a sprawa czystości w Parku Górczewska powinna być potraktowana priorytetowo

Jednocześnie chciałabym poinformować, że w ramach inicjatywy obywatelskiej i poczucia społecznego obowiązku, wraz z innymi mieszkańcami, zorganizowaliśmy samodzielną akcję zbierania śmieci, która została przeprowadzona w dwie minione soboty, to jest 3go i 10go sierpnia.  W pierwszej akcji uczestniczyły trzy, a w kolejnej sześć osób. Obie trwały przez godzinę i w tym czasie udało nam się zebrać pokaźną ilość śmieci. Akcja została mocno poparta na profilu Facebooka jak również przez mijających nas mieszkańców, co wyraźnie pokazuje istotę problemu śmieci w parku. Jednocześnie chciałaby, zaznaczyć, że wiele osób uznało, że w Parku nie było jeszcze ,,tak czysto’’ potwierdzając moje doniesienia o braku rzetelności ze strony firmy sprzątającej. Spora część niedopałków i kapsli po piwie była już wrośnięta w ziemię, a ich usunięcie wymagało skrobania szpachelką, co oznaczą, że leżała, co najmniej kilka tygodni, jeśli nie miesięcy.

Do niniejszej petycji dołączam również zdjęcia Parku z przed i po sprzątaniu. Chciałabym tym samym pokazac w jaki sposób powinien wyglądać nasz Park, nie tylko po sprzątaniu, ale i każdego dnia.

Wierzę. że Ratusz mając na celu dobro mieszkańców pozytywnie przychyli się do naszego apelu.

Z poważaniem

Marta Gaczkowska        67807494_1006467643077783_2340911086473052160_n.jpg67807732_866852370356016_3270405965685456896_n.jpg67820057_1398421673641215_3279359220150960128_n.jpg67870431_2353730344901785_3168292138970513408_n.jpg67884088_392844461586734_3846580119116185600_n.jpg

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Marta Gaczkowska do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook