Budowa bieżni tartanowej

Zawodnicy i ich rodzice, trenerzy oraz sympatycy Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Zabrzeg zwracają się z prośbą o budowę bieżni tartanowej na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.

LUKS Zabrzeg, to klub zrzeszający 80 zawodników, dzieci w przedziale wiekowym 9-18. W gronie naszych zawodników są medaliści Mistrzostw Śląska, Makroregionu oraz Mistrzostw Polski. To wszystko lekkoatleci wywalczyli ciężką pracą własną oraz ogromnym zaangażowaniem trenerów i rodziców. Nawierzchnia tartanowa ma mnóstwo zalet i jest niezbędna do wyczynowego treningu- ogranicza znacznie ryzyko kontuzji, a w razie upadku minimalizuje jego skutki. Trening na bieżni tartanowej umożliwia łatwe i komfortowe rozwinięcie prędkości- można na niej wykonywać szybkie i trudne treningi. Zawodnicy nie są uzależnieni od brzydkiej pogody i trenują na własnym obiekcie- dojazdy na inne stadiony generują dodatkowe koszty i komplikacje.

Pamiętamy początki Klubu Sportowego Judo Czechowice-Dziedzice, którego pierwsze treningi odbywały się na materacach, położonych na korytarzach stadionu MOSiR czy w salach gimnastycznych gminnych szkół. Po dwunastu latach judocy doczekali się godnego obiektu. Wiemy ile poświęcenia musieli włożyć w swoją pracę siatkarze, którzy trenowali w małych salkach gimnastycznych, gdzie linie końcowe boiska wyznaczały ściany pomieszczenia do treningów. Dla nich trudne warunki, to już przeszłość. Dla nas lekkoatletów, trening nie opiera się na pokonywaniu własnych słabości, a bardzo często polega na zmaganiach z dziurawą bieżnią żużlową, która po obfitych opadach deszczu zamienia się w błoto.

My, rodzice zawodników, trenerzy oraz sympatycy, sami spędzaliśmy nasze lekcje wychowania fizycznego biegając po szkolnych korytarzach czy ćwicząc w miniaturowych salkach adaptowanych w piwnicach budynków. To nie zabiło w nas miłości do sportu, a widząc tą samą pasję w oczach naszych dzieci chcemy dla nich lepszych warunków. Wszyscy znamy historię przygotowań olimpijskich złotego medalisty z Soczi, Zbigniewa Bródki czy słyszymy apele Justyny Kowalczyk, która w kolejnych wywiadach apeluje o kilka kilometrów trasy biegowej w Zakopanem. Wierzymy, że wśród młodych, utalentowanych zawodników LUKS Zabrzeg znajdują się przyszli mistrzowie, którzy będą bronić biało-czerwonych barw i orzełka na piersi podczas wielkich imprez międzynarodowych. Nie chcemy, aby uciekali do innych klubów w poszukiwaniu miejsca, gdzie znajdą tartan.

Wzorem niedawno zakończonych prac, których celem była budowa kortów tenisowych przy kąpielisku MOSiR, prosimy o rozważenie złożenia wniosku o dofinansowanie budowy upragnionej bieżni tartanowej w ramach funduszy Unii Europejskiej, która uruchomiła nowy program Erasmus+, którego jednym z priorytetów jest wspieranie inicjatyw o charakterystyce ściśle sportowej. Pragniemy także zauważyć, że również krajowe instytucje takie jak Ministerstwo Sportu i Turystyki czy Polski Związek Lekkiej Atletyki wspierają inwestycje w infrastrukturę sportową.

 

Prosimy o poważne i szybkie rozpatrzenie naszych próśb i sugestii.

Z poważaniem niżej podpisani: