Żądamy przywrócenia kursowania linii 163 w weekendy i międzyszczycie

W styczniu 2022 r., po otwarciu całej POW, słusznie uruchomiono nową linię 263 kursującą ze Stegien do rejonów ursynowskiej stacji metra Imielin (Centrum Onkologii) przez Zawady i Miasteczko Wilanów.
W zamian ZTM zdecydował się niestety na drastyczne obcięcie kursowania linii 163 - autobus przestał kursować w weekendy, w dni powszednie po godzinie 18, a jego częstotliwość zmalała do 30 minut. W dodatku od lipca 163 nie jeździ w okresie międzyszczytowym. 163 jest jedynym bezpośrednim autobusem łączącym całe Zawady (kilka tysięcy mieszkańców) z centrum Wilanowa - gdzie znajduje się główny węzeł przesiadkowy, publiczne obiekty rekreacyjno-sportowe, Przychodnia Zdrowia, Urząd Dzielnicy, cmentarz, kościół, punkty handlowo-usługowe i wszystkie inne najważniejsze miejsca w Wilanowie. Przez te zmiany mieszkańcy de facto stracili łączność z Wilanowem - a ci co mają możliwość, przesiedli się na samochody, potęgując i tak ogromne już korki na ul. Vogla.
ZTM we wrześniowym komunikacie zobowiązał się do przywrócenia na początku października kursowania linii 163 w okresie międzyszczytowym, jednak pod koniec miesiąca zmienił zdanie i tego nie uczynił!
Wprowadzone zmiany zdecydowanie zmniejszyły atrakcyjność przewozową na Zawadach i bardzo zniechęcają do korzystania z komunikacji miejskiej.
Zwracamy się z wnioskiem do Zarządu Transportu Miejskiego o przywrócenie kursowania linii 163 w dni powszednie w międzyszczycie i po godz. 18 oraz w weekendy i dni świąteczne.
Poprawieniu sytuacji komunikacyjnej na Wilanowie może pomóc także wysłanie taboru o większym metrażu na linię 263. Ta linia jest naprawdę mocno obciążona, a drogi na Zawadach pozwalają na obsługę autobusów przegubowych. Jakiś czas temu większe autobusy sporadycznie pojawiały się na linii, aby później zniknąć - ponadto linia N31 codziennie jest obsługiwana przez autobusy przegubowe, więc nie ma żadnych ku temu przeciwwskazań.

Daniel Kość/ Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wilanów    Skontaktuj się z autorem petycji