Filmy Marvela również w 2D

My, niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą do polskiego oddziału The Walt Disney Company, aby wszystkie nadchodzące filmy wytwórni Marvel Studios dystrybuowane były w Polsce zarówno w formacie 3D jak i w 2D, wraz z możliwością wyboru pomiędzy napisami i  dubbingiem w obu tych formatach.

W ostatnich latach filmy emitowane w technologii 3D stały się bardzo popularne i zaczęły wypierać z ekranów tradycyjne wersje dwuwymiarowe. Mimo to wszyscy polscy dystrybutorzy (poza Disneyem) decydują się na udostępnianie widzom zarówno wersji trójwymiarowej jak i tradycyjnej, dając im możliwość wyboru formatu w jakim chcą obejrzeć film. Disney, odpowiada między innymi za rozprowadzanie w Polsce filmów wytwórni Marvel Studios. Niestety od kwietnia 2010 roku wszystkie produkcje Marvela w Polsce są dostępne jedynie w technologii 3D.

  • Aby w pełni cieszyć się efektami kina trójwymiarowego widz musi mieć całkowicie zdrowe oczy, natomiast żadną nowością nie jest to, że wiele osób ma problemy ze wzrokiem. Bardzo często takie osoby skarżą się na bóle głowy oraz oczu, nudności i inne dolegliwości podczas oglądania seansów 3D.
  • Technologia 3D wymaga dwóch zdrowych oczu, więc osoby jednoczone, lub słabo widzące nie są w stanie oglądać filmów w tej technologii.
  • Ludzie noszący okulary często mówią, że zakładanie kolejnej pary okularów i siedzenie tak przez 2-3 godziny również powoduje dyskomfort.
  • Nie można także zapomnieć o kwestii finansowej. Bilety na filmy 3D są droższe o kila złotych od tych dwuwymiarowych, a trzeba jeszcze doliczyć do tego koszt wypożyczenia okularów – kolejnych kilka zł. Oczywiście dystrybutorzy i kina zmuszając widzów do wydawania większych sum pieniędzy czerpią spore zyski, ale gdzie w tym troska o zadowolenie klienta?
  • W większości krajów zachodnich, łącznie z USA wszystkie filmy Marvela i Disneya posiadają opcje 2D i 3D, tak aby każdy widz mógł wybrać coś dla siebie. Niestety Polska nie należy do tych krajów i my jako widzowie jesteśmy zmuszani do oglądania narzuconej nam przez polskiego dystrybutora wersji trójwymiarowej. Można to zatem uznać za dyskryminowanie osób z innymi gustami i nie mogących oglądać filmów w 3D.
  • Disney jest również jedynym polskim dystrybutorem, który nie udostępnia dwuwymiarowych wersji swoich filmów, dlatego też wiele osób przestało chodzić na trójwymiarowe seanse dostarczane przez Disneya.
  • Prawda jest taka, że większość osób która nie lubi 3D, jeśli nie będzie miała do wyboru seansu 2D po prostu odpuści sobie film i wcale nie wybierze się do kina, lub pójdzie na inny film, którego dystrybutor udostępnił wersję dwuwymiarową.

Latem ubiegłego roku spora ilość fanów prosiła o film „Thor: Mroczny Świat” w 2D. Ku uciesze widzów Marvel potwierdził, że udostępni wersję dwuwymiarową. Niestety na kilka dni przed premierą okazało się, że „Thor 2” owszem, będzie w 2D, ale jedynie w wersji z dubbingiem. Nie będę tutaj poruszał kwestii dubbingu w filmach, ale było to zagranie poniżej pasa. Sprawa powtórzyła się przy premierze "Kapitana Ameryki"  Dubbing w filmach jest bardzo mało popularny w naszym kraju i ludzie nie lubią go jeszcze bardziej niż 3D. Dlatego jeśli ktoś nie chce iść na film 3D, to tym bardziej nie pójdzie na wersję z dubbingiem. Niestety, Disney nie widzi w tym problemu i łaskawie dał nam wersję 2D jedynie z dubbingiem. Działanie typowe, by uciszyć głosy domagające się 2D.

Dlatego tym razem podkreślam, że prosimy o wersje 2D z NAPISAMI, dostępność dubbingu jest nam całkowicie obojętna.

Ponownie apelujemy do polskiego oddziału The Walt Disney Company odpowiedzialnego za dystrybucję filmów Marvel Studios, aby wszystkie filmy „Marvela”  począwszy od  sierpniowych „Strażników Galaktyki” były dostępne w Polsce zarówno w formacie  2D jak i 3D, oraz aby każda z tych wersji posiadała możliwość wyboru pomiędzy napisami, a dubbingiem.

Mamy nadzieję, że od 2014 roku sytuacja ulegnie zmianie i każdy z polskich widzów będzie mógł spokojnie wybrać sobie czy chce iść na wersję 3D, 2D z napisami czy z dubbingiem. W ten sposób wzrośnie zadowolenie klientów, a co za tym idzie zyski kin i dystrybutora.