Protest przeciwko zmianie rozporządzenia - zabytki

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Protest przeciwko zmianie rozporządzenia - zabytki


Gość

#26

2015-03-25 19:59

A co tu wielce tłumaczyc.....

Gość

#27

2015-03-28 12:14


Petycja dotyczy również mnie, gdyż jestem konserwatorką zabytków
Monika

#28

2015-03-29 14:09

Współczuję polskiemu dziedzictwu. Juz obecnie za konserwację biorą się zwykli budowlańcy, wykonując "robotę" bez żadnych badań specjalistycznych, skuwając substancję zabytkową w myśl zasady "co ma odpaść to odpadnie",zamiast ją chronić. Obecna ochrona zabytków została wypaczona na tyle, że przypomina bardziej odnawianie, bez szacunku dla pomnika kultury.  

Nie pozwólmy zniszczyć tego co nam pozostało. 

RWK

#29

2015-03-29 15:17

Na ostatnim EKIR J. Dąbrowski odmówił komentarza na temat rozporządzenia, a dziennikarz, który poprosił mnie o wypowiedź na temat nowelizacji od kilku dni czeka na miejsce do wydrukowania materiału.... pierwszy komentarz ukazał się z dnia na dzień..... przypadek?


Gość

#30

2015-03-30 11:43

Podpisuję bo mam dziwne wrażenie,że ktoś w Polsce chce znowu kręcić lody-tym razem na zabytkach!

Gość

#31

2015-03-30 18:38

Zrobiłem to bo kultura jest ważniejsza od pieniędzy jakiegoś szmaciarza .Jego pieniądze mam tam gdzie on ma kulturę.

Gość

#32

2015-04-01 20:43

bo też jestem za ,,przeciwko zmianie rozporządzenia "
RWK

#33

2015-04-02 06:29

Oprócz podpisów ważne jest również nagłaśnianie tej sprawy, aby "nie umarła medialnie". To bardzo ważne.


Gość

#34

2015-04-10 08:52


Bo mieszkałam kiedyś w Paczkowie -opolskie.

Gość

#35

2015-04-16 20:24

NIE WOLNO NISZCZYĆ DÓBR KULTURY- dla mnie jest to zrozumiałe, ale dlaczego nie rozumieją tego ci, którzy z racji objęcia posady POWINNI czynić wszystko, aby nie niszczyć i nie szkodzić?

Gość

#36

2015-06-24 12:49

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy podpisali się pod protestem w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych.

Jednocześnie chcemy Państwa powiadomić, że podjęliśmy działania mające na celu zaskarżenie przepisów rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego. Niestety, stowarzyszeniom innym niż zawodowe (podobnie jak osobom fizycznym) nie przysługuje prawo wniesienia skargi konstytucyjnej na zapisy rozporządzenia. Zaskarżyć je mogliśmy jedynie za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego złożyliśmy do RPO stosowny wniosek, lecz do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi, czy RPO w ogóle zajmie się tym problemem. Termin wniesienia skargi konstytucyjnej to 3 miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia, zatem minął 21 czerwca.

W tej sytuacji musimy liczyć na to, że nowy rząd rozpocznie działania mające na celu wypracowanie systemu ochrony zabytków w Polsce. Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich już teraz deklaruje swój czynny udział w tych pracach.

Alina Jaszewska

 


Gość

#37

2015-09-30 21:52

Zabytki nie stoją od wczoraj. Jeśli inwestor będzie mógł zatrudnić kogo będzie sobie życzył, może to skutkować choćby zawaleniem się zabytku, ponieważ mimo posiadanych kwalifikacji, uprawnień, dyplomów i dokumentów, konserwator zastanie sytuację "od wczoraj" nie będzie miał dużo czasu na rzetelne zbadanie nieruchomości i obserwację, ponieważ jego praca będzie "od projektu do projektu", co może prowadzić do podwyższonego ryzyka zniszczenia choćby i nieświadomego zabytku lub jego kompletnego zlikwidowania. Z zabytkami należy obchodzić się ostrożnie i poświęcić im mnóstwo czasu, z tego względu jestem przeciw zmianie rozporządzenia. Tu nie chodzi o ludzi, tu chodzi o ryzyko, które trzeba jak najbardziej minimalizować jeśli chodzi o dobra kultury i sztuki, jakimi są zabytki.