Wykup mieszkanie w TBS - petycja ws. nowelizacji ustawy

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Wykup mieszkanie w TBS - petycja ws. nowelizacji ustawy

sprawiedliwa

#101 Proces wyodrębnienia na własność lokalu mieszkalnego znajduje się na str.BGK

2016-04-28 19:08

Darek

#102 Zbieranie podpisów cały czas trwa

2016-04-30 20:26

Pomimo nieprzychylnego pisma z ministerstwa infrastruktury powinniśmy walczyć dalej na nasze interesy. Nawet jeśli rząd prześle do Sejmu projekt ustawy bez uregulowania wykupu, w czasie prac sejmowych może się wiele zdarzyć. Gdyby pod petycją było kilkadziesiąt tysięcy głosów niejeden poseł by się zastanowił, czy nie warto zająć się tematem. 

Na razie zbieranie podpisów pokazało, że kiepsko jest z przepływem informacji o takich akcjach wśród mieszkańców TBS. W Warszawie jest chyba z 2500 mieszkań w TBSach, co przy średniej 3 osoby na mieszkanie daje 7500 tys. mieszkańców. Przy zmobilizowaniu rodziny i znajomych można by w samej Warszawie zebrać 20-30 tys. głosów. Tymczasem pod petycją internetową mamy 110 podpisów z Warszawy. 

Jeżeli mamy odnieść sukces, musimy bardziej aktywnie włączać się w takie akcje. Wystarczy wydrukować trochę ulotek-informacji i powrzucać do skrzynek pocztowych sąsiadów, czy poprosić kogoś z rodziny o poparcie petycji. W zasięgu społeczności najemców TBS jest zebranie nawet 100 tys. podpisów. Mając dwa tysiące podpisów nie zrobimy na nikim wrażenia.

Być może, jeżeli tym razem też nic nie wskóramy, trzeba będzie powołać jakieś struktury organizacyjne, założyć stowarzyszenie ogólnopolskie albo stowarzyszenia lokalne połączone w związek stowarzyszeń. Na pewno w każdym mieście znajdą się osoby, które będą miały trochę więcej czasu i ochoty zająć się naszymi wspólnymi sprawami. Gdyby to się udało można by lepiej zorganizować akcję zbierania podpisów, wykorzystując dotychczasowe doświadczenia z różnych miast. 

Na razie możemy jeszcze dużo zrobić dla zwiększenia poparcia dla tej petycji. Dopóki ustawa nie jest uchwalona, dopóty wszystko jest możliwe.

mala

#103 Re: Zbieranie podpisów cały czas trwa

2016-05-01 13:20

#102: Darek - Zbieranie podpisów cały czas trwa 

 Panie Darku, to co Pan pisze to prawda, ale niestety ludzie wolą narzekać, i nic nie robić. Pytam sąsiada czy podpisał się pod petycją , a on ,że nie jest zainteresowany wykupem, i takich jest wiele. Ale gdyby udało się , by od  ceny mieszkania
została odjęta kwota spłacanego przez nas kredytu i odsetek, a wtedy to może by się  zainteresował.Taka jest prawda.

Szanowni Państwo, mieszkańcy TBS , jeżeli coś chcecie zmienić, to nie jest problem by się zalogować i podpisać pod petycją, pisać do rządu, może ktoś  wreszcie usłyszy nasz apel i wyprostuje ustawę o TBS-ach.

Pozdrawiam, i więcej empatii.

sprawiedliwa

#104 istnieją też ludzkie TBS-y

2016-05-01 13:24

Lokatorzy dwóch budynków przy ul. Popiełuszki w Bytomiu po tym jak wykupili wynajmowane mieszkania na własność, odetchnęli z ulgą. Jeszcze do niedawna ich sytuacja była niepewna, gdyż zarządzający lokalami syndyk wystawił bloki w całości na sprzedaż. Dwa budynki z 46 lokalami należały do upadłej firmy Renatrans-Linodrut. Syndyk masy upadłościowej wystawił je za 840 tys. zł, ale lokatorzy mogli wykupić zajmowane mieszkania po cenie rynkowej, o wiele wyższej, niż w przypadku zakupu całego budynku. Różnice były kolosalne - przykładowy lokal przy rynkowej stawce kosztował 111 tys. zł, natomiast przy zakupie całości miał wartość zaledwie 28 tys. zł. Mieszkańcy obawiali się, że gdy budynki wejdą w posiadanie prywatnego właściciela, ten natychmiast podwyższy czynsz.Z pomocą ruszyło Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Bytomiu, które odegrało rolę pośrednika. Lokatorzy wpłacili na jego konto zaliczki zawierające niższe ceny mieszkania i koszty notarialne. Z tych środków TBS kupił bloki od syndyka, a następnie przekazał je lokatorom na własność.

- Często, kiedy zmienia się właściciel, czynsze drastycznie wzrastają. Musieliśmy szybko i skutecznie zadziałać, żeby uchronić lokatorów przed niepewnym jutrem. Władze miasta dwukrotnie spotkały się z mieszkańcami zapewniając ich, że to jedyny sposób na zapewnienie im bezpieczeństwa w tej sytuacji - poinformował Andrzej Lorek, prezes TBS Bytom.

 

Na wykupienie mieszkań zdecydowało się 38 lokatorów, pięciu nie było w stanie tego zrobić z powodu braku środków, natomiast 3 mieszkania były już wcześniej wykupione. Mieszkańcy zawiązali już wspólnotę mieszkaniową i przygotowują się do remontu budynków.

 

 


Gość

#105

2016-05-01 21:46

Podpisałam petycję, bo administracja TBS-u robi co chce w zakresie ciągłego podnoszenia czynszu, a nie wypełnia obowiązków administratora budynku i porozmawianie z nią w jakiejkolwiek kwestii dotyczącej administrowania budynkiem jest albo niemożliwe, albo odpowiedzi na zadawane pytania są infantylne.

Gość

#106

2016-05-04 15:53

Ponieważ zapłaciłem tak dużą kwotę partycypacji w kosztach budowy oraz od lat spłacam raty bankowe w czynszu za mieszkanie.

Gość

#107

2016-05-04 18:34

Zgadzam się z projektem w przedstawionej petycji.

Gość

#108

2016-05-08 13:30

Jestem najemcą mieszkania TBS. Partycypowałam w kosztach budowy tego mieszkania w 30 %, ale nie ma żadnych praw.

Gość

#109

2016-05-15 18:19

mieszkanie zarządzane przez TBS w moim mieście, jest bardzo drogie.Dla mnie 1050 zł. /m-c to bardzo dużo, ponieważ oboje z mężem mamy niewiele ponad tą kwotę.

Gość

#110

2016-05-20 21:21

Kwintesencję zawiera komentarz, który już został tu napisany: "Podstawowe zasady państwa prawa wymagają, aby obywatele którzy wpłacili 30 % wartości mieszkania, a następnie spłacali w czynszu zaciągnięty przez TBS kredyt, mogli stać się w odpowiednim czasie np. po 15 latach właścicielami mieszkania. Takie systemy funkcjonowały w Anglii, Holandii oraz innych krajach. "

Gość

#111

2016-05-27 16:44

Rozwiązanie problemów mieszkań TBS jest konieczne! Czynsze drastycznie wzrastają mimo iż nie ma żadnych podwyżek na rynku, a wręcz przeciwnie nastąpił spadek cen. Uczciwie płacący za swe mieszkania lokatorzy, płacą za tych, którzy mają zadłużone lokale. Mieszkańcy bloków TBS, które nie mają wind, płacą za remonty wind w innych inwestycjach. Program miał wspierać średniozamożnych, zaś wysokie ceny czynszów są możliwe dla osób bardzo bogatych (wiele osób przez to przestało płacić). Lokatorzy nie mają żadnej informacji o wysokości spłaconego już kredytu, który jest ukryty w globalnej kwocie "czynszu". Spółki TBS cały czas powołują się na prawo zezwalające im na bezkarne podnoszenie wysokości czynszów, co pozwala, m;in. na podnoszenie wynagrodzeń.
am

#112 Opcja "dojścia do własności"

2016-05-29 16:19

z nowego programu rządowego pasuje do TBS

Ben Hur

#113 wykup mieszkań

2016-06-04 07:46

Witam,

dość mam płacenia tak wysokiego czynszu .od 2008 roku rata KFM w wysokości 259zł/m za mieszakanie 62,70m została wchłonięta w czynsz, który obecnie wynosi 1214,51zł. TBS nie chce podać wysokości spłaty kredytu na budowę mieszkania, które wynajmujęod 1999r. Mój udział partycypacji w budowę mieszkania 62,70m w 1999r. wyniósłok. 35000,00 zł.

Rozliczenie budowy w 1999r. - mieszkanie 62,70m  to koszt 95 000,00zł. Ile mam załacić do BGK żeby zostać właścicielem mieszkania ? Pytanie do Pani Premier.

 


Gość

#114 Re: Rząd mówi nie dla wykupu mieszkań w TBS

2016-06-04 08:03

#89: Daniel Stołowski - Rząd mówi nie dla wykupu mieszkań w TBS 

 Panie Danielu musimy być wytrwalii zbierać podpisy nawet do 100 tysięcy. Nie jesteśmy gorsi od frankowiczów. Bernard Turek Skarżysko-Kamienna. Rząd powinien z nami się spotkać. Przecież jest dobra zmiana.

 


Gość

#115 Re:

2016-06-11 00:24

#4: -  

 Popieram w calej rozciaglosci. Partycypowalam w kosztach budowy. W niewspolmiernie do standardu mieszkania czynszach nadal splacam zaciagniete przez RTBS kredyty. Wysokosc czynsz siega okolo 50% mojej emerytury. Mieszkam w nim ponad 14 lat. Chcialabym wykupic na korzystnych dla mnie warunkach, uwzgledniajacych powyzsze oraz amortyzacje.

Zainteresowany

#116

2016-06-16 14:43

Temat umarł smiercią naturalną ?
Ktoś go skutecznie zagrzebuje. Linki nie działają, a jak działaja to z informacja o zagrożeniach wirusami. To jakis obłęd.


Gość

#117

2016-07-10 21:15

Ponieważ stoję po stronie ludzi pokrzywdzonych, którzy potrzebują pomocy, oraz chęć działania zamiast być biernym
pp

#118 stowarzyszenie

2016-07-16 21:25

bez zawiązania jakiejś grupy -stowarzyszenie-nic się tu nie zrobi

jednostki są skutecznie olewane

tylko zorganizowana społeczność lokatorów  tbs ma szansę coś zrobić

potrzeba nam ludzi którzy maja czas aby temat pociągnąć do przodu

potrzeba wizyt u parlamentarzystów w ich biurach poselskich

w obecnej sytuacji politycznej u posłów z pis

po kilka wizyt u posłów powinno poskutkować

 

Daniel Stołowski

#119 Petycja rozpatrywana przez Komisję Sejmową ds. Petycji

2016-07-22 09:44

Komisja Sejmu ds. Petycji rozpatrywała 20 lipca petycję najemców TBS wnioskujących o ułatwienie wykupu mieszkań. Co warto podkreślić na wstępie petycja nr BKSP-145-75/16 nie została odrzucona i postanowiono skierować do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) dezyderat komisji sejmowej. Więcej w artykule "O wykupie TBS debatowali posłowie"

Przeczytajcie Państwo też apel z końca artykułu i proszę działajcie jeśli chcemy coś osiągnąć.


Gość

#120

2016-08-11 10:35

Zgadzam się ze wszystkimi petycjami. Moi znajomi w tym samym czasie co ja mieli możliwość wynająć mieszkanie na takich samych zasadach jak ja w TBS - tylko w spółdzielni mieszkaniowej. Po takim samym okresie zamieszkiwania i takich samych kosztach utrzymania mieszkania (12 lat) otrzymali pisma iż mieszkanie (50 m2) mogą wykupić za ok. 100 tysięcy. To jest uczciwe postępowanie z lokatorami.

Gość

#121

2016-08-14 06:51

Podpisałem petycję ponieważ jest to słuszne.
Agrar

#122 Sami się w bagno wjebaliście

2016-09-17 21:18

Przyznam że trzeba być nieźle pojebanym żeby zapłacić komuś 20-30% wkładu własnego tylko do prawa wynajmu, to tak jakbym z kolegą złożył się na samochód i musiał mu płacić za to że mogę nim jeździć co to w ogóle za pipierdolony układ.

lola

#123 Re: Zbieranie podpisów cały czas trwa

2016-10-03 19:54

#102: Darek - Zbieranie podpisów cały czas trwa 

 Założenie stowarzyszenia jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę  akcję "Ratuj maluchy". Państwo Elbanowscy odnieśli sukces, mimo, że z pozoru byli przegrani i ignorowani, przy zebraniu tak wielu podpisów.

Można zmierzać do zmiany nowelizacji ustawy, która rzeczywiście mogłaby przewidywać możliwość wykupu po wielu latach, np. po 20 jak w KC. Przez zasiedzenie.

Teraz , kiedy jeszcze budynki nie są w złej kondycji i nie wymagają wielkich nakładów, samorządy nie chcą się ich pozbyć. Ale ten stan prawdopodobnie się zmieni.


Gość

#124 Re:

2016-10-14 12:45

#18: -  

 Okazuje się,ze powoli nie stać mnie na zaplatę czynszu . To jest chory system. Ciągłe podwyżki mnie dobijają. Pracuje na czynsz i skromne jedzenie. Co roku martwie się o ile wzrośnie czynsz. Partycypowalam w 30% i nie mam praw. A tu budowa mieszkań plus z możliwością wykupu a my ciagle w czarnej d.....e


Gość

#125

2016-10-14 20:41

A może jeszcze trzeba pisać do naszych radnych, posłów, piszmy wszyscy walczmy może w końcu nas ktoś wysłucha.