Petycja o zmianę przebiegu linii 2x400 kV Kozienice-Ołtarzew


Gość

/ #76

2015-05-15 11:58

Kilka lat temu kupiłem działkę w Osowcu. Chciałem przeprowadzić się tam z żoną i dwójką małych dzieci. Szukałem spokojnego miejsca, z dala od gwaru miasta, bezpiecznego, gdzie będę mógł spokojnie i w otoczeniu natury wychować swoje dzieci. Za całe oszczędności mojego życia rozpocząłem budowę domu. 31 marca 2015 roku dowiedziałem się, że niespełna 600 metrów od mojej działki powstanie linia energetyczna 400kV, co zupełnie dyskwalifikuje to miejsce do zamieszkania. Dowiedziałem się również, że wyznaczona trasa jest bodajże trzecim wariantem i jest dłuższa od optymalnej o około 40km. Jeśli koszt całej inwestycji wynosi 500mln zł, to średnia cena kilometra kosztuje około 3,7mln zł. Jeśli tak jest, to dlaczego zdecydowano się na wariant, który podnosi koszty państwowej inwestycji o około 150mln zł? Co spowodowało, że wcześniejsze warianty zostały odrzucone? Czy PSE ma wiarygodne dokumenty potwierdzające celowość wydania dodatkowych 150mln zł z naszych podatków? Jeśli prawdą jest, że poprzednie warianty nie odpowiadały komuś posiadającemu polityczne „umocowanie”, to może jest to sprawa dla NIK-u lub prokuratury. Czy i jak PSE (API, wykonawca, który wygrał przetarg) uzasadnia taki właśnie wybór trasy dla tej inwestycji? Czy radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego znali odpowiedzi na powyższe pytania i świadomie zagłosowali za takim przebiegiem linii energetycznej?