Petycja w obronie polskiej szkoły

Kasia

/ #454 Znianie i opinia uczennicy, której nie zależy na "przebrnięciu" przez szkołę.

2016-07-25 10:09

Mam szesnaście lat i właśnie udaję się do liceum. Może przedstawie swoje zdanie na temat gimnazjum. Gimnazjum daje nam możliwość wyboru. W podstawówce przedmioty są bardzo ogólne, więc kiedy idziemy dalej, gdzie już są one rozszerzone, mamy też kolejny wybór. Może pójść na rozszerzoną matematykę, biologię? Jednak to są tylko 2 godziny dodatkowe i nie zamykają nam drogi to kompletnie innych rozszerzeń w liceum. Jednak kiedy w szkoła podstawowa będzie miała osiem klas, wybór liceum będzie trudniejszą sprawą.

Jest jeszcze kwestia doboru szkół. Podam swój przykład, który przedstawia osobę która chce się dobrze wyedukować i na drugi plan schodzą kontakty koleżeńskie. Jak wiadomo wyborem szkoły podstawowej zajmują się rodzice. Większość chce by szkoła znajdowała się możliwie blisko, oraz była bezpieczna. Żadko myśli się o poziomie nauczania, bo nie ma dużej różnicy miedzy innymi szkołami. Jak musimy wybrać gimnazjum, gdzie do nas, uczniów, należy wybór, kierujemy się różnymi motywami. Część chce pójść tam gdzie idą znajomi i w tym momencie bardziej będzie im się podobała postawówka z ośmioma klasami. Jednak co z tymi którzy chcą pójść gdzieś dalej, gdzieś gdzie poziom będzie wyższy? Gdzieś gdzie naprawdę przygotują nas do następnych etapów edukacji, a nie pokażą jak "przebrnąć" przez szkołę i ją jak najszybciej skończyć.

Myślę, jasno wyraziłam opinię na temat zlikwidowania gimnazjów.