Prawa Psów - pies to nie niewolink

Quoted post

Zibi

#10 Pies musi znać swoje miejsce, ajego właściciel swoje obowiązki!!!

2011-05-19 14:49

Pies został udomowiony na pomocnika i do ochrony człowieka. Z czasem jego rola nieco się zmieniła, ale nadal większość psów, nawet tych małych broni swego właściciela i atakuje innych jeżeli uzna , że jest jakieś zagrożenie. Wielu właścicieli tego nie rozumie i jest bardzo zdziwionych, że jego taki „spokojny” piesek kogoś zaatakował i pogryzł. Biegające i bawiące się dzieci dodatkowo wyzwalają agresję i chęć pogoni. Inny bardzo wielki w Polsce problem to pozostawione bez opieki, często już zdziczałe, psy i koty które robią duże szkody wśród małych zwierząt dzikich. Zwierzęta dzikie też potrzebują opieki i ochrony, tych zagadnień nie można traktować wybiórczo. W wielu wsiach i w małych miasteczkach hordy "bezpańskich" psów nie pozwalają przejść spokojnie ulicą czy drogą. Trzeba edukować właścicieli, że pies to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązki. Przyroda wymaga bardzo rozważnych i delikatnych działań. 99,5% właścicieli nie potrafi zapanować nad swymi podopiecznymi. Pola i lasy to teraz jedna wielka izba porodowa i żłobek, a biegający pies czy wałęsający się kot robi teraz bardzo duże szkody. Wpisy typu: no to co, że mój piesek pogoni trochę sarenkę czy zajączka albo ptaszka przecież musi sie wybiegać, krzywdy nie zrobi, albo mój kotek to prawdziwy łowca, codziennie przynosi mnie jakiegoś ptaka a czasami to i dwa. Wiedza przyrodnicza tych właścicieli psów i kotów (i innych) jest co najmniej szczątkowa. Ich trzeba karać i wychowywać, a nie zajmować się psami i kotami. Trzeba zająć się ludźmi i ich trzeba chronić przed głupotą, także innych ludzi !!!!!
Zajmuję się zawodowo ochroną przyrody i jestem miłośnikiem psów, ale pies musi znać swoje miejsce i spełniać swoją rolę. Nie byłoby pełnych schronisk dla bezpańskich psów (i kotów), a także hord zdziczałych psów buszujących po lasach i polach, gdyby ich byłych właścicieli można było za to dotkliwie ukarać. Tam gdzie jest więcej wilków, one robią z tym porządek. Stwierdzono, że w niektórych rejonach Polski szczątki zjedzonych psów, w odchodach wilczych stanowią około 40%. To wilki przynajmniej robią dobrze dla całej przyrody.
Jestem przeciwny uwalnianiu psów, nawet tych małych, dopóki ich właściciele nie nauczą się jak nad nimi panować !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedzi

Ania

#12 Re: Pies musi znać swoje miejsce, ajego właściciel swoje obowiązki!!!

2011-05-19 17:08:16

#10: Zibi - Pies musi znać swoje miejsce, ajego właściciel swoje obowiązki!!! 

 Niestety nie opierasz się na statystykach tylko na swoich domniemaniach. Na jakiej podstawie oceniasz, że 99 % właściceli nie panuje nad swoimi psami? Jeśli policzyć liczbę przypadków pogryzień przez psy na trawnikach i w parkach (nie mówię o bezpańskich porzuconych, głodnych psach) do liczby psów mieszkających w mieście - to okaże się, znacznie więcej ludzi ląduje w szpitalach po ugryzieniu przez osę bo mają alergię niż osób które zostały zranione przez psa.  Chodzę z moim psem na spacer 3 razy dziennie od 20 lat i ani razu nie byłam świadkiem takiedo ataku. Więc dlaczego każemy wszystkie zwierząta, które nie mają możliwości po prostu wyładować energii biegając za piłką albo patykiem?  Duży pies, który nie ma możliwości pobiegać jak będzie chciał kogoś zaatakować to i tak to zrobi - bo większość nawet dorosłych silnych mężczycn nie da rady go utrzymać - różnica polega na tym, że pies który będzie miał odpowiednią porcję ruchu NIE BĘDZIE CHCIAŁ NIKOGO ZAATAKOWĆ  - bo rozładował już energię w zabawie i jest raczej zmęczony sapaniem i zasstanawia się jak doczłapać się do domu, żeby odpocząć a nie czy może jeszcze postraszyć dziecko. (polecam programy Cezara Milana - psychologa psiego)