PETYCJA DO PREZYDENTA I RADY MIASTA ST. WARSZAWY z żądaniem obniżenia drastycznych podwyżek cen na wywóz śmieci i sposobu naliczania opłat, które mają wejść w życie od marca 2020 r.

Quoted post

Robert

#7

2020-05-13 11:46

Według mnie ani obecny, ani proponowany sposób rozliczenia nie jest właściwy. Pomijając logikę takiego rozwiązania, bo niby jaki jest związek kosztów wywozu nieczystości ze zużyciem wody? Żaden. Równie dobrze można podczepić się pod koszty ogrzewania. Jak bardzo jest to nielogiczne, pokazują plany radnych. O tym już pisałem. W gospodarstwach, w których liczników nie ma, planuje się przyjąć średnie zużycie wody na mieszkańca w Warszawie. Ta średnia to 4 m3 z hakiem. Opłątę wyliczać będą licząc 12,73 x 4 (to te 4 m3) x liczba osób zamieszkujących. Czyli co, teraz liczbę osób zamieszkujących można przyjąć jako czynnik miarodajny, a dotychczasowy sposób, tj. deklaracje, uznano za trudny do weryfikacji? Jeżeli nie będziemy patrzeć im na ręce, znowu zrobią, co będą chcieli. Ciekawe, czy odniosą się do petycji podczas posiedzenia. Mam wrażenie, że kalkulacje co do kosztów czynione są doraźnie, być może z zapasem, a i tak nie ma pewności, czy w 2021 znowu podwyżki nie będzie.

Skoro deklaracje o liczbie zamieszkujących trudne są do weryfikacji, to chyba najrozsądniej jest przyjąć kwotę od metrażu mieszkania, choć to też nielogiczne, bo lokal śmieci nie produkuje. Tak samo zresztą jak woda śmieci nie produkuje, a za ten rok najprawdopodobniej będziemy wszyscy mieć sporo do dopłaty za zużycie wody.

Odpowiedzi

Sebastian

#8 Re:

2020-05-13 11:52:08

#7: Robert -  

"Ta średnia to 4 m3 z hakiem. Opłątę wyliczać będą licząc 12,73 x 4 (to te 4 m3) x liczba osób zamieszkujących. Czyli co, teraz liczbę osób zamieszkujących można przyjąć jako czynnik miarodajny, a dotychczasowy sposób, tj. deklaracje, uznano za trudny do weryfikacji?"

 

Good point!

Sławek

#9 Re:

2020-05-13 12:02:03

#7: Robert -  

od metrażu??? i ja sam mam płacić tyle, co 4 osobowe rodziny mieszkające w tym samym pionie??? w zasadzie niczym to nie zmienia obecnie stosowanej stawki - płacę sam tyle co inni mieszkając w czwórke.

już mi zrobiono w tym roku jedną "przysługę" z rozliczeniem od metrażu - meszkam na parterze, z windy ledwo co korzystam, a płacę za nią od stycznia dokładnie tyle samo, co np 4 osobowa rodzina z 8-10 piętra, która tą windą pokonuje w górę i w dół w skali miesiąca kilka kilometrów więcej ode mnie!!! 

nowa stawka za windę - 435% poprzedniej; nowa stawka za śmieci - 650% poprzedniej, tak się gospodaruje czynszami mieszkańców Warszawy!!!

 

i na logikę - mieszkanie windą nie jeździ i śmieci nie tworzy, woda śmieci nie produkuje... jedyne uczciwe rozwiązanie to opłata za KILOGRAM śmieci!!! i nie wiem czemu tak ciężko na to wpaść! :/




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...