PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

Quoted post

LOWOBYWATEL

#1940 Czy widzieliście takie zdjęcie w polskiej prasie?

2012-11-25 22:09

 

UWAGA ! WAŻNE

Ta metoda wydobywcza (fracking) będzie w obszarach ochronnych wody pitnej zabroniona i nie może być badana i wspierana ze środków publicznych!

Europarlamentarzyści nie opowiedzieli się jednak przeciw generalnemu zakazowi w Europie.(M.Bejda)

ERDGAS

EU kritisiert Fracking – spricht aber kein Verbot aus

24.11.2012 | 07:24 Uhr

http://waz.met.vgwort.de/na/5f985f476e4e4fde83b556bfbac6b074...

Mit großer Mehrheit hat das Europäische Parlament in Straßburg einem Fracking-kritischen Antrag zugestimmt.Foto: rtr

Dortmund. Das Europäische Parlament hat mit großer Mehrheit einem Fracking-kritischen Antrag zugestimmt: Die Bohr-Methode wird in Trinkwasserschutzgebieten verboten und nicht mit öffentlichen Mitteln erforscht oder gefördert. Die Parlamentarier sprachen sich aber gegen ein generelles, europaweites Verbot aus.

Ta metoda wydobywcza (fracking) będzie w obszarach ochronnych wody pitnej zabroniona i nie może być badana i wspierana ze środków publicznych! Europarlamentarzyści nie opowiedzieli się jednak przeciw generalnemu zakazowi w Europie.(tłum. M.Bejda)

Mit großer Mehrheit hat das Europäische Parlament in Straßburg einem Fracking-kritischen Antrag zugestimmt, in einer zweiten Abstimmung aber auch die Chancen der Technologie betont.

Die Parlamentarier folgten den Umweltpolitikern ihrer Fraktionen und forderten ein Verbot von Fracking-Bohrungen in Trinkwasserschutzgebieten. Zudem sprachen sie sich gegen öffentliche Zuschüsse zur Erforschung oder Förderung mit dieser Technik aus. Ebenso wird die Einführung von Umweltverträglichkeitsprüfungen verlangt.

Keine Mehrheit für Moratorium

Ein europaweites Verbot aber wurde nicht beschlossen. „Der Vorstoß der Grünen geht zu weit“, sagte Renate Sommer, EU-Abgeordnete der CDU aus dem Ruhrgebiet. Jeder Mitgliedsstaat müsse selbst entscheiden können, ob er Schiefergasförderung vorantreiben wolle, meint sie.

MELDUNG VOM 16.11.2012

Auf einer Konferenz haben sich die Umweltminister der Länder gesammelt gegen Fracking unter den bisherigen Vorzeichen ausgesprochen. NRW-Minister Johannes Remmel (Grüne) forderte eine Änderung des Bergrechts.

Die heimische SPD-Europapolitikerin Birgit Sippel hätte ein Moratorium für sinnvoll erachtet, das Fracking-Bohrungen so lange verbietet, bis die Unbedenklichkeit bestätigt ist. „Leider fand das keine Mehrheit“, kritisiert sie ebenso wie Rebecca Harms von den EU-Grünen. Kritik kommt auch von der Allianz der öffentlichen Wasserwirtschaft (AöW). Es sei ein „deutlicheres Bekenntnis für umfassenden Gewässerschutz nötig.“

Das EU-Parlament hatte in einer zweiten Abstimmung einem Antrag aus dem Industrieausschuss zugestimmt – auch da ging es um Fracking, hier wurden die zukünftigen Chancen der Gasgewinnung betont. „Manche Forderungen hörten sich zunächst wie Heilsversprechen an“, kritisiert der südwestfälische CDU-EU-Abgeordnete Peter Liese diesen Antrag. Er sei aber im Plenum abgeschwächt worden. Grüne kritisieren, dass darin aktuelle Studien wie die aus NRW und vom Umweltbundesamt nicht berücksichtigt wurden.

Heinz Krischer

 

Odpowiedzi

LOWOBYWATEL

#1941 WIERTNIA WĘGLOWODORÓW TO BRAMA DO PIEKŁA

2012-11-26 01:28:35

O tym nikt nie wspomina w polskojęzycznych mediach. To może wydarzyć się  też w Polsce !

Na pustyni Kara-kum doszło przed 43 laty do katastrofy przy odwiercie gazu ziemnego.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Derweze

Derweze (turk.brama, znana również jako Darvaza) – turkmeńska wioska o populacji ok. 350 osób położona na pustyni Kara-kum około 260 km na północ od Aszchabadu.

Derweze zamieszkują głównie Turkmeni z plemienia Teke prowadzący półkoczowniczy tryb życia.

"Brama do piekła"[edytuj]

Rejon Derweze jest bogaty w gaz ziemny. W 1971 podczas wykonywania wiercenia geologicznego koło Kyzylgar, przewiercono płytko położone złoże gazu, tzw. kieszeń gazową.

W wyniku dramatycznego obniżenia ciśnienia złożowego, podłoże na którym znajdowała się wiertnia zapadło się pozostawiając zapadlisko o głębokości ok 20 m. i średnicy ok 70 m.

Aby zapobiec ujściu gazu do atmosfery zdecydowano się zapalić gaz. Przewidywano, że gaz wypali się po kilku dniach, jednakże pali się on do dziś.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/Darvaza.PNG/250px-Darva...

Tylko lobbing niszczycieli planety w PE i KE.

#1944 Komisja ma strzec gazu przed lobbingiem przeciwników.

2012-11-27 22:05:12

Jedynie słuszny i dopuszczalny w KE i PE jest lobbing niszycieli naszej planety.

Tusk zwrócił uwagę szefowi Komisji Europejskiej aby Komisja strzegła gazu łupkowego przed lobbingiem tych którzy z różnych powodów nie chcieliby, aby gaz łupkowy stał się alternatywnym źródłem energii".

Pomimo nachalnego lobbingu globalnych korporacji wydobywczych w Parlamencie Europejskim, (wystawa n.t gazu łupkowego w gmachu parlamentu, bankiety dla Europsłów) to jednak udało nam się przekonać do naszych racji jeszcze dodatkowo w ostaniej chwili 100 Europosłów.( Zobacz wypowiedź Budzanowskiego)


PAP 2012-11-21ostatnia aktualizacja 2012-11-21 16:55:12.0

# dochodzi oświadczenie komisarza Potocznika i wypowiedzi Donalda Tuska i Jerzego Buzka #

21.11. Strasburg (PAP) - Parlament Europejski głosami 391 posłów odrzucił w środę apel do krajów UE o zakaz wydobycia gazu z łupków. Za moratorium było 262 europosłów. PE poparł też raport o wpływie wydobycia gaz łupkowego na środowisko, autorstwa polskiego europosła Bogusława Sonika. 

Apel o moratorium jako poprawkę do raportu Sonika zgłosiło 120 europosłów Zielonych, komunistów i części socjalistów, ale ich poprawka nie uzyskała wystarczającego poparcia. 

Do wyników środowego głosowania odniósł się komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik. "Przed nami stoi wyzwanie właściwych i wyważonych wyborów. Badania wskazują, że jest szereg niepewności lub luk w obecnej legislacji UE i Komisja zamierza stworzyć w przyszłym roku ramy, by zarządzać ryzykiem, odpowiedzieć na regulacyjne niedociągnięcia oraz by zapewnić maksimum jasności i przewidywalności dla operatorów rynkowych i obywateli UE" - oświadczył komisarz. 

Premier Donald Tusk proszony przez dziennikarzy w środę o komentarz do głosowania w PE powiedział, że trzeba pamiętać o tym, że nie są to rozstrzygnięcia o charakterze prawnym i definitywnym, tylko opinia wyrażana przez Parlament Europejski. 

"Będziemy konsekwentnie przekonywać Europę do sensu wydobywania i eksploatowania złóż gazu łupkowego. Rozmawiałem o tym ostatnio (...) z szefem Komisji Europejskiej Jos, Manuelem Barroso, zwracając uwagę, by Komisja strzegła projektu gazu łupkowego przed lobbingiem tych, którzy z różnych powodów nie chcieliby, aby gaz łupkowy stał się alternatywnym źródłem energii" - powiedział Tusk podczas briefingu prasowego w Elektrowni Kozienice.

Decyzję PE o odrzuceniu apelu skomentował także szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski, który podkreślał zaangażowanie polskich posłów w PE na rzecz gazu łupkowego. Zauważył jednak, że fakt iż 260 europosłów było za wprowadzeniem moratorium pokazuje, jak bardzo podzielona jest scena polityczna w UE. "Wydawało się, że to będzie 150-160 głosów. (...) pokazuje, że naprawdę powinniśmy z wielką wrażliwością do tej problematyki - przede wszystkim środowiskowej - podchodzić i przestrzegać rygorystycznych norm środowiskowych, które dzisiaj obowiązują przy wykonywaniu odwiertów na terenie Polski - zaznaczył Budzanowski. 

Bogusław Sonik wyraził nadzieję, że prace KE będą polegać na dostosowaniu zasad unijnych do zasad Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) oraz będą uwzględniać wskazówki z jego raportu i że będzie to "ostrożnościowe podejście, które nie blokuje ani nie podnosi nadmiernie kosztów wydobycia". Europoseł dodał, że MAE wylicza, iż wzrost kosztów wydobycia wynikający z środowiskowych przepisów UE - nawet jeśli będą one zmienione - nie powinien przekroczyć 7 proc. 

"Nie widzę w raporcie zobowiązań wiążących ręce przedsiębiorstwom. To są po prostu ustalenia, które wynikają z już istniejących przepisów europejskich, wzywające do lepszego monitoringu, recyklingu wody i starannej rejestracji chemikaliów" - powiedział Sonik pytany głosowanie przeciw jego raportowi polskich posłów z Solidarnej Polski i PiS. 

Przeciwko raportowi Sonika głosowali polscy europosłowie Solidarnej Polski i PiS, którzy uważają, że raport otwiera drogę do zaostrzeń przepisów regulujących wydobycie gazu łupkowego w UE, a tym samym zwiększenia jego kosztów, a nawet zablokowania. 

Raport Sonika był głosowany w komisji PE ds. środowiska we wrześniu. Choć wówczas nie przeszła poprawka apelująca o zakaz wydobywania gazu z łupków w UE, to korzystna dla zwolenników tego surowca wymowa raportu została osłabiona. W efekcie przegłosowanych poprawek raport nakazuje ostrożność w wydobyciu gazu łupkowego w UE i postuluje o zakaz szczelinowania hydraulicznego (metoda wydobycia gazu łupkowego) na terenach wrażliwych, np. na terenie kopalni czy ujęć wody pitnej. 

PE w komunikacie jako wniosek raportu podał: "Parlament apeluje do państw członkowskich o ostrożność przy kontynuowaniu działań dotyczących niekonwencjonalnych paliw kopalnych aż do zakończenia przeprowadzanej obecnie analizy regulacyjnej". 

Europoseł Konrad Szymański (PiS) powiedział, że "to jest raport potencjalnie szkodliwy. Jest w nim kilkanaście punktów, które wzywają Komisję Europejską do działań legislacyjnych, do zaostrzenia reguł gry na rynku gazu niekonwencjonalnego, to dotyczy przynajmniej czterech zupełnie kluczowych dyrektyw". Wyjaśnił, że chodzi o dyrektywę o ETS (unijny system handlu emisjami CO2), dyrektywę o odpowiedzialności za szkody środowiskowe, o oddziaływaniu na środowisko oraz o substancjach niebezpiecznych. 

Przyjęcie raportu Sonika źle ocenił w Polsce klub Solidarnej Polski. "Raport mimo najszczerszych chęci europosła Sonika (...) jest w kształcie bardzo dla Polski niekorzystnym" - ocenił Jacek Czabański z SP. Według niego "raport jest jednym wielkim oskarżeniem wobec gazu łupkowego i doprowadzi w najbliższym czasie do próby uregulowania tej kwestii przez UE w sposób skrajnie dla Polski niekorzystny". 

W środę PE przyjął też raport komisji ds. przemysłu i energii autorstwa Greczynki Niki Caweli z frakcji Europa Wolności i Demokracji. Raport ten wskazuje na możliwe korzyści z gazu łupkowego dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego UE. "Uważam, że mój raport jest obiektywny, jego wymowa daje szansę krajom UE na wydobywanie ich własnych zasobów naturalnych" - powiedziała Cawela. 

"To są dwa raporty, które otwierają nam drogę do eksploatacji gazu łupkowego. Ten komisji przemysłu jest w zasadzie bardzo dobry (...), jest zdecydowana większość za tym, żeby wykonywać badania odnośnie zasobów gazu łupkowego, jak i w przyszłości eksploatować" - ocenił b. szef PE Jerzy Buzek. Co do raportu środowiskowego, powiedział, że należało się po nim spodziewać nacisku na ochronę środowiska. "Nie oceniam go negatywnie. Oczywiście, że mógłby być lepszy, ale jak na początek dyskusji w komisji środowiska, to rezultat jest stosunkowy niezły" - dodał. 

Ze Strasburga Julita Żylińska

 

LOWOBYWATEL

#1946 PRZEPRASZAMY WSZYSTKICH POLAKÓW ZA TO, ŻE Z ŁOWICZA BĘDZIE SZŁO ZAGROŻENIE

2012-11-29 23:05:51

PRZEPRASZAMY WSZYSTKICH POLAKÓW ZA TO, ŻE Z ŁOWICZA BĘDZIE SZŁO ZAGROŻENIE NA CAŁĄ POLSKĘ.

POKRZYWDZENI W WYNIKU BUDOWY BAZY HYDRAULICZNEGO SZCZELINOWANIA, UZNANI PRZEZ PROKURATORA, WSZYSCY MIESZKAŃCY ŁOWICZA I OKOLIC NIE SĄ  ŚWIADOMI TRAGIZMU SYTUACJI.

JAK DO ICH SERC, DO ICH UMYSŁÓW, DO ICH SWIADOMOŚCI DOTRZEĆ, BY OBUDZILI W SOBIE INSTYNKT OBRONY  SWOJEGO ZDROWIA, ŻYCIA, ŻYCIA SWOICH BLISKICH I NASTĘPNYCH POKOLEN?


Dziękuję wszystkim życzliwym Łowiczanom z którymi dzisiaj rozmawiałam  rozdając odezwy.

Ten plakat, jako ogłoszenie opłacone kwotą 50 złotych,  powinno ukazać się na 15 słupach ogłoszeniowych Łowicza.

Na ten moment  stwierdzam brak  na 2 spośród 4 sprawdzonych.

 

Dziękuję anonimowej, sympatycznej autorce niniejszego zdjęcia.