Linia Autobusowa nr. 18 w Dzbeninie

Data 20.09.2022

Urząd Gminy w Rzekuniu

ul. Tadeusza Kościuszki 33, 07-411 Rzekuń  

                                  Petycja mieszkańców  Czarnowca, Dzbenina,

Kamianki, Korczak, Tobolic w sprawie usprawnienia komunikacji miejskiej             Zwracamy się z ogromną prośbą o zwiększenie  Komunikacji miejskiej linii 18 z wyżej wymienionych okolic do Ostrołęki.

Co roku zwiększa się liczba osób borykających  się z problemem transportu z  okolic Dzbenina do miasta. Problem braku komunikacji odczuwają mieszkańcy wszystkich wyżej wymienionych okolic. Dotyczy on, zarówno osób starszych, rodziców małych dzieci w wieku przedszkolnym jak i przede wszystkim dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół.

Transport jakim dysponuje Dzbenin jest bardzo ubogi. Należy podkreślić przy tym, że Dzbenin jest najszybciej i najprężniej rozwijającą się miejscowością blisko Ostrołęki, oraz jest bardzo atrakcyjny pod względem mieszkaniowym jak i inwestycyjnym, co widać po ilości budujących się domów jednorodzinnych. 

 Poprosiliśmy Dyrekcję I, II, III Liceum Ogólnokształcącego, Technikum 1 i 4 w Ostrołęce o wystawienie  statystyk dotyczących liczby młodzieży uczęszczających do tych szkół z naszych miejscowości.

Na podstawie zebranych informacji , można stwierdzić , ze komunikacja jaką dysponujemy zdecydowanie nie odpowiada na potrzeby mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości.

Problem braku transportu jest wielowymiarowy. Z jednej strony jest to ogromne utrudnienie dla osób starszych, młodzieży dzieci i rodziców. Z drugiej strony kompletna zależność dzieci i młodzieży od rodziców w tym zakresie wpływa negatywnie na ich  rozwój holistyczny.

Uczniowie szkół średnich z powodu braku możliwości samodzielnego przemieszczania się, nie uczą się : odpowiedzialności, punktualności, samodzielności i niezależności.  Ta sytuacja może odbić się  negatywnie na ich przyszłym dorosłym życiu.

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo dzieci, które w przypadku braku możliwości wsparcia rodziców zdarza się, że muszą wracać pieszo. O ile w okresie letnim może mieć to swoje zalety to zimą, gdy dzień kończy się w okolicach 16.00 jest niebezpieczne.

   Podkreślamy również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki nauczanie w Polsce jest obowiązkowe do 18 roku życia. Z rozporządzenia wynika  również, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie dowozu do szkół dla dzieci (klasy I -III), które uczęszczają do szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów po przekroczeniu odległości 3km, lub po przekroczeniu odległości 4 km (klasy V-VIII) dla dzieci ze szkół ponadpodstawowych. Zasadniczo, komunikacja miejska powinna być zorganizowana w taki sposób, by umożliwić wszystkim uczniom spełnienia obowiązku szkolnego.  

                W celu obiektywnej oceny i wyznaczenia właściwych godzin transportu na trasie Ostroleka – Dzbenin i okolice zostały porównane plany lekcji z I, II, III LO w Ostrołęce.

  ·        W I LO aż 13 z 27 klas w całej szkole zaczyna w godzinach 9:45,10:45 oraz 11:30 są to pierwsze i drugie klasy , pozostałe trzecie i czwarte  klasy (łącznie 14 klas) zaczyna 8:00 i 8:50 , zajęcia kończą się w godzinach od 14:15 , 15:05 (14 klas) , młodsze roczniki kończą  15:55,16:50 i 17:40 .

·        W II LO młodzież zaczyna o 8:00 i 8:50 natomiast kończą zajęcia o 13:05, 13:55 ,14:45

·        W III LO jest aż 32 klas , każda z klas zaczyna w godzinach : 8:00, 8:50, 9:40, 10:30 kończą o 13:55 14:45, 15:35 oraz 16:25.

Do tego dochodzą szkoły zawodowe i techniczne gdzie również są uczniowie z Dzbenina , Tobolic, Czarnowca , Korczak czy Kamianki. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje linia autobusowa Nr 18 .

·        Z Dzbenina o 7:30, 11:43 , 16:17 i 20:37.

·        Z miasta o 7:10,11:15, 15:50,20:10 (w tym przypadku Tobolice i Czarnowiec jest ominięty).

               Mając na uwadze powyższe, wnioskujemy o uruchomienie 4 dodatkowych linii autobusowych od poniedziałku do piątku w godzinach jak niżej: Z Dzbenina i okolic do Dworca PKS:

1.      Odjazd z Dzbenina godzina ok. 09:00 – tak aby dzieci dotarły do okolic dworca PKS nie później niż godzina 09:20

2.      Odjazd z Dzbenina godzina ok 10:00 – tak aby dzieci dotarły do okolic dworca PKS nie później niż godzina 10:20

Z Dworca PKS do Dzbenina i okolic:

1.      Odjazd z Dworca PKS godzina ok. 17.20

2.      Odjazd z Dworca PKS godzina ok. 18.05            

Problem z naszej perspektywy jest ogromny. Prosimy o zapewnienie naszym dzieciom swobodnych i bezpiecznych dojazdów do szkół co przełoży się pozytywnie na wszystkie aspekty ich rozwoju. Mamy nadzieję ,że sprawa zostanie potraktowana bardzo poważnie, i otrzymamy  wsparcie w tym zakresie.

Wierzymy, że nasza prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie  w możliwie jak najszybszym terminie. Z racji zbliżającej się jesieni dni są coraz krótsze i chcemy mieć pewność ze nasze dzieci będą bezpiecznie wracać do domu .

Z poważaniem,    


Mieszkańcy Czarnowca/ Dzbebina/Kamianki/Korczak/Tobolic    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mieszkańcy Czarnowca/ Dzbebina/Kamianki/Korczak/Tobolic do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...