List otwarty do największych polskich marek modowych

List_otwarty_Fashion_Revolution_Polska.png

Słowem “czarny” nazywa się często dni tragiczne. Czarna niedziela (USA, 1935) - w wyniku potężnej burzy piaskowej, która całkowicie przesłoniła słońce, zginęło wiele osób i całe stada zwierząt. Czarny czwartek (Polska, 1970) - to protesty robotników w Gdyni brutalnie tłumione przez wojsko i milicja. Byli ranni i zabici.

Jak więc patrzeć na czarny piątek?

9 sierpnia 2021 roku świat obiegły niepokojące wnioski zawarte w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Wynika z niego jednoznacznie, że to ludzie odpowiedzialni są za ocieplenie klimatu. Jest jeden sposób by nie przekroczyć bariery wzrostu temperatury o 1,5 stopnia celsjusza względem epoki przemysłowej. To redukcja emisji gazów cieplarnianych na nieznaną dotąd skalę. Redukcja, która musi zacząć się dziś.

Niestety dziś, w pierwszy czarny piątek od opublikowania raportu, nie widać zmian. Dlatego zwracamy się do polskich przedstawicieli branży mody, a w szczególności do zarządów firm o zdecydowanie największym wpływie i zarazem mocy zmiany: LPP S.A.,  CCC S.A., eobuwie.pl S.A., OTCF S.A. i ETOS S.A. z następującymi pytaniami:

  1. Czy w wyniku raportu IPCC planują Państwo podjąć działania zmierzające do intensyfikacji i przyspieszenia wysiłków na rzecz redukcji emisji? W jaki sposób?
  2. Kiedy konsumenci mogą spodziewać się deklaracji od Państwa na temat tych działań?
  3. Dlaczego, mimo deklaracji o odpowiedzialności, Państwa marki uczestniczą w nakręcaniu czarnopiątkowej sprzedaży?

Państwa firmy, obecne na rynkach wielu krajów, zaangażowane w globalne łańcuchy dostaw, są dla wielu powodem do dumy. Dziś jednak widać wyraźnie, że dumni powinniśmy być z firm odpowiedzialnych.

Konsumenci już teraz zmieniają swoje nawyki zakupowe, żywieniowe, sposób spędzania wolnego czasu. Ale dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy radykalnych zmian o dużym zasięgu - zmiany takie wymagają wsparcia instytucjonalnego i biznesowego. Nadszedł czas, by przedsiębiorstwa podjęły wyzwanie:

  • inwestycji w badania i wdrożenia nowych technologii, które zmniejszą Państwa (i innych firm) negatywny wpływ na zmiany klimatu (w przeciwieństwe do inwestycji w technologie służące głównie do zwiększenia sprzedaży),
  • prowadzenia raportowania niefinansowego z prawdziwego zdarzenia, z uwzględnieniem szerokiego spektrum interesariuszy (raporty niefinansowe nie mogą dłużej być tylko kwiatkiem do kożucha),
  • poszukiwania dróg zmiany modelu biznesowego na niesprzeczny z dziejową potrzebą walki z katastrofą klimatyczną.

Wzywamy firmy LPP S.A.,  CCC S.A., eobuwie.pl S.A., OTCF S.A. i ETOS S.A. do odpowiedzi na powyższe pytania i wyzwania. Mają Państwo niepowtarzalną okazję stać się inspiracją i drogowskazem dla wielu firm z naszego regionu i kontynentu. Liczymy na to, że ją Państwo wykorzystają.

Nie wiedzą Państwo, jakie dalsze kroki podjąć? Podpowiemy: poland@fashionrevolution.org

Zespół Fashion Revolution Polska

FRP_logo_male.jpeg


Stowarzyszenie Fashion Revolution Polska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie Fashion Revolution Polska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )