List otwarty do Prezydenta RP w sprawie kosmetyczek i kosmetologów w czasie epidemii

logo-pk.jpg

Szanowny Panie Prezydencie,

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetyki i Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka”, jako jeden z reprezentantów branży w której działa ok. 70.000 mikro-przedsiębiorstw kosmetycznych i fryzjerskich, przesyła na Pańskie ręce indeks problemów, których nie rozwiązuje przedstawiony wczoraj pakiet pomocowy i które w dalszym ciągu wymagają pilnego rozpatrzenia:

  1. Nasza branża od tygodnia nie pracuje. Jest to konsekwencja nie naszych decyzji, ale rezygnacji z naszych usług Klientów końcowych, którzy posłuchali apeli o pozostanie w domu. Także pracownicy w wielu przypadkach odmówili świadczenia pracy i pozostali w domu. W efekcie przychody gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich są zerowe i takie pozostaną do momentu ustąpienia epidemii. Przygotowujący ogłoszone wczoraj rozwiązania pakietu osłonowego wyraźnie nie zdają sobie sprawy z tego faktu. Nie możemy więc, jako pracodawcy wypłacić pracownikom 40% średniej krajowe. Jako mikro-przedsiębiorstwa nie mamy żadnych rezerw finansowych. Jedyną perspektywą dla nas jest rozstanie z pracownikami.
  2. Prolongowanie opłaty składek ZUS nie jest żadnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają możliwości wypracowania jakichkolwiek przychodów. To tylko przesunięcie w czasie upadłości wszystkich małych (1- lub 2-5 osobowych) firm. Składki ZUS za okres epidemii powinny być umorzone, o co apelujemy.
  3. Ogłoszone wczoraj rządowe 40% średniej krajowej daje kwotę około 2.000 zł, która jest dalece niewystarczająca w przypadku osób wynajmujących mieszkania, zwłaszcza w wielkich miastach. Także dla samotnych matek.
  4. Przedstawione rozwiązania są dalece zbiurokratyzowane, a w obecnej sytuacji powinny być jak najprostsze. Nasza branża jest w blisko 100% kobieca. Ponosząc odpowiedzialność nie tylko za swój mini-biznes, ale i za bieżące funkcjonowanie rodziny nie będziemy w stanie spełnić wymogów formalnych, o jakich wczoraj przedstawiciele Rządu mówili.  Apelujemy o proste procedury.
  5. Jako branża kobieca, w której jest wiele matek, oczekujemy szybszych decyzji związanych z wszelkimi szkolnymi egzaminami i terminami. Obecna sytuacja i jej konsekwencje będą wymagały od nas wielu nowych czynności (wszelkie wnioski do różnych instytucji) i aby temu wszystkiemu sprostać, spodziewamy się jak najszybszego wyjaśnienia problemów szkolnych naszych dzieci.
  6. Dziękujemy za możliwość prolongaty spłat kredytów i leasingów, bez której nasza branża nie miałaby najmniejszych szans na przetrwanie. 

Z poważaniem  Zarząd Stowarzyszenia „Przyjazna Kosmetyka”

Katarzyna Bołądź, Dorota Markowska, Artur Markowski, Katarzyna Nowacka, Julita Stępień, Beata Wątorowska, Grażyna Zych

Powyższy list otwarty został również skierowany do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, minister Jadwigi Emilewicz oraz do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów RP.


Beata Wątorowska prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii "Przyjazna Kosmetyka"    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Beata Wątorowska prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii "Przyjazna Kosmetyka" do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...