NIE! DLA CYRKU ZE ZWIERZĘTAMI W SKIERNIEWICACH

Szanowny Panie Prezydencie, 

uważamy za etycznie naganne przedmiotowe traktowanie zwierząt, które wykorzystywane są dla potrzeb ludzkiej rozrywki. Stoimy na stanowisku, że w naszym mieście nie powinno organizować się przedstawień opartych na przemocy wobec zwierząt oraz promować rozrywki, której brak jakichkolwiek walorów edukacyjnych. W związku z tym apelujemy o wprowadzenie zakazu udostępniania gruntów miejskich cyrkom wykorzystującym w spektaklach zwierzęta oraz wydanie zakazu dystrybucji przez cyrki darmowych biletów w przedszkolach, szkołach i instytucjach publicznych podległych Urzędowi Miasta.

Spór o zasadność istnienia cyrków ze zwierzętami trwa nieprzerwanie od lat. Rosnąca świadomość opinii publicznej każe zadać pytanie o potrzebę, motywy oraz skutki społeczne promowania rozrywki wykraczającej daleko poza etykę i humanitarne standardy zachowań wobec zwierząt. Uchwała Komitetu Psychologii PAN z dnia 27 marca 2015, popierająca wszelkie działania mające na celu ograniczenie wykorzystywania zwierząt w sztuce cyrkowej, jest w swej ocenie jednoznaczna: "Dzieci obserwują na arenie zwierzęta zmuszane do zachowań i wykonywania sztuczek, które nie należą do repertuaru ich zachowań naturalnych. Po występach często widzą je w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, co może utrwalać ich przekonanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt w niewoli". 

Zakazy wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach obowiązują już w polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Dębicy, Bielsku-Białej, Czersku, Kołobrzegu, Śremie, Gorzowie Wielkopolskim, Słupsku, Legnicy, Szprotawie, Łodzi oraz na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Słowenii, Węgrzech, Chorwacji, Holandii, Izraelu, Panamie, Peru, Paragwaju, Singapurze, Ekwadorze, Kostaryce. W Grecji, Boliwii, Bośni i Hercegowina, Chinach, Brazylii oraz na Malcie i Cyprze zakaz obejmuje wszystkie, nie tylko dzikie, zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Meksyku, Czechach, Finlandii, Nowej Zelandii, Indiach i na Taiwanie, gdzie wprowadzono częściowe ograniczenia. Wiele miast i regionów na świecie wprowadziło lokalny zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku, np. w Hiszpanii w 137 miastach oraz całym regionie Katalonii. 

Wyrażamy głęboką nadzieję, że Skierniewice, śladem innych miast, w sposób należyty będą egzekwowały zapisy Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, a w szczególności tych zawartych w Rozdz. 4, Art. 17, Ust. 4. Liczymy również, że los wystawianych ku uciesze ludzi, kaleczonych, poniżanych, bitych, zmuszanych do nienaturalnych czynności, krępowanych łańcuchami i bezwzględnie tresowanych zwierząt nie będzie Panu obojętny. 

W trosce o dobro zwierząt, a także o odpowiednie wychowanie dzieci, które będą w przyszłości decydować o rozwoju naszego społeczeństwa, prosimy o pozytywne rozpatrzenie niniejszego apelu. 

Za olśniewającą fasadą cyrkowego świata kryje się dramat tresowanych, zmuszanych do pracy, przewożonych i przetrzymywanych w karygodnych warunkach zwierząt.  XXI wiek to czas na humanitarną rozrywkę!


Z poważaniem,
Małgorzata Michalak 
Fundacja Pomocy Zwierzętom ROKA


Małgorzata Michalak    Skontaktuj się z autorem petycji