Nie dla fabryki w Puszczy Białowieskiej!

 

Nie dla budowy fabryki w Puszczy Białowieskiej!  

 

zrzut-ekranu-2019-09-08-o-11-11.png

 

Kolejna niebezpieczna inwestycja w Puszczy Białowieskiej - po planach budowy zakładu pirolizy opon nadszedł czas fabryi pelletu. Inwestycja w gminie Narewka będzie miała negatywny wpływ na  ostoję dzikich zwierząt, w tym żubrów, rysia i orlika krzykliwego. Pozbawi również środków do życia lokalnych mieszkańców - rolników, którzy dokarmiają żubry, właścicieli agroturystyk i przewodników turystycznych, którzy pokazują turystom piękno puszczańskiej przyrody. Tiry dojeżdżające do fabryki zniszczą spokój i ciszę w tym cennym przyrodniczo miejscu. Cała puszczańska gmina bezpowrotnie straci na tej inwestycji. Ucierpią też jej mieszkańcy.

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że biomasa, w tym pellet, o ile pochodzi z odpadów nie jest złym produktem. Ale miejsce, w którym  planuje się jego wytwarzanie – czyli bezpośrednie sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej – absolutnie się do tego nie nadaje.  

Puszcza Białowieska jest uważana za najcenniejszy przyrodniczo obiekt w całej Polsce. Jest domem dla wielu gatunków, w tym chronionych, zwierząt i roślin. Jej symbolem jest z trudem uratowany przed wyginięciem żubr. Schronienie znajdują w Puszczy również wilki, rysie, łosie, orliki krzykliwe, i wiele innych gatunków zwierząt. Ich życie nie zamyka się na terenie kompleksu Puszczy Białowieskiej. Żyją również poza jej  obszarem, szukają tam pożywienia, przemieszczają się, rozmnażają. Dlatego miejsca graniczące z Puszczą, w których znajdują swoje ostoje, powinny być pod szczególną ochroną. W miejscach takich lokalni rolnicy ustawiają brogi dla żubrów. Takie miejsca przyciągają też przewodników turystycznych i turystów i, którzy mają wyjątkową okazję podziwiać dzikie i rzadkie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku.  

I właśnie w jednym z takich miejsc, w gminie Narewka, postanowiono zbudować fabrykę pelletu drzewnego. W tym unikatowym miejscu, w ostoi dzikiej zwierzyny, ma powstać zakład powodujący znaczne zapylenie i ogromny hałas. Samochody ciężarowe będą rozjeżdżały gminne drogi, odstraszając zwierzęta z tego wyjątkowego miejsca. Osoby dokarmiające żubry stracą istotne źródło dochodu. Zwierzęta przeniosą się na pola , co może spowodować większe szkody w uprawach. Pobliskie agroturystyki staną się mniej atrakcyjne dla turystów, co może spowodować ich zamknięcie. Wiele rodzin może stracić źródło utrzymania. Miejsce stanie się mniej atrakcyjne dla przewodników turystycznych i turystów, na czym straci cała gmina.

 

W czasie, gdy region dąży w kierunku ekonomii opartej na turystyce przyrodniczej i wspierania lokalnej ludności, w gminie powstanie fabryka rujnująca wszystkie te założenia. W fabryce znajdzie zatrudnienie ok. 2 osób, więc nikomu, oprócz właściciela to wszystko nie będzie się opłacało.  

Powiedz z nami NIE  inwestycjom o negatywnym wpływie na przyrodę  Puszczę Białowieską – podpisz petycję.      


Nie dla fabryki w Puszczy Białowieskiej    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Nie dla fabryki w Puszczy Białowieskiej do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...