Nie dla likwidacji biblioteki dziecięcej w Gnieźnie!

Do Prezydenta Miasta Gniezna Michała Powałowskiego

 

PETYCJA

 

Szanowny Panie Prezydencie!

 

My, mieszkanki i mieszkańcy Gniezna nazywającym się dumnie Pierwszą Stolicą Polski, którą w przyszłym roku czeka jubileusz Tysiąclecia Koronacji pierwszego władcy naszego kraju Bolesława Chrobrego – jesteśmy głęboko zaniepokojeni informacjami dotyczącymi faktycznej likwidacji Wypożyczalni dla Dzieci.

Plan przeniesienia Wypożyczalni Dla Dzieci znajdującej przy przy ul. Mieszka I na drugą stronę ulicy, czyli do Biblioteki Głównej, o którym poinformowano na wyjazdowej komisji kultury w środę 19 czerwca 2024 roku w siedzibie książnicy, jest niedopuszczalny z wielu powodów!

Po pierwsze, rzeczą krzywdzącą jest próba oszczędzania na najsłabszych i jednocześnie najmłodszym pokoleniu gnieźnian, które jest przyszłością tego miasta i które samo zaprotestować nie może. Podważa to również nasze poważne traktowanie i szacunek do dzieci i młodzieży, a „skoszarowanie”, czyli przeniesienie Wypożyczalni dla najmłodszych do Biblioteki Głównej oraz rozparcelowanie księgozbioru po różnych miejscach – ten stan utrwala.

Z Gniezna już dziś większość młodych osób chce wyjechać. Oszczędzając na nich pokazujemy, że tak naprawdę naszemu miastu nie zależy by zatrzymać ich w grodzie Lecha.

Czytelnictwo w Polsce po latach spadków, pierwszy raz zaczyna wzrastać. Jeżeli chcemy utrzymać ten pozytywny trend, musimy szczególnie zadbać o nowe pokolenia czytelników. Filia biblioteczna z ofertą i wydarzeniami przeznaczonymi tylko dla młodych to sprawdzone rozwiązanie na pozyskiwanie kolejnych odbiorców literatury.

Zbliżająca się rocznica koronacji pierwszych królów w Gnieźnie powinna być przyczynkiem do budowy, a nie likwidacji instytucji kultury w naszym mieście. Przykłady płynące z innych miast jak choćby z Pobiedzisk pokazują, że dobrzy gospodarze potrafią zabezpieczyć środki na funkcjonowanie takich placówek na swoim terenie.

Jeżeli to miasto chce mieć jakąkolwiek przyszłość, to inwestycja w wiedzę młodego pokolenia powinna być najważniejszym zadaniem. Biblioteka z dofinansowaniem na odpowiednim poziomie, może to zagwarantować. Obywatele, którym dostarczono sprawdzoną wiedzę odpowiednio wcześnie będą odporni na fake newsy i próby politycznej manipulacji. Ponadto rynek pracy w przyszłości będzie opierał się na wiedzy, kreatywności i innowacyjności. Podwaliny pod te kompetencje może zapewnić właśnie taka placówka jak Biblioteka Publiczna.

Dlatego też postulujemy o pozostawienie Wypożyczalni dla Dzieci w tym samym miejscu, oraz zwiększenie dofinansowania dla gnieźnieńskiej biblioteki na poziomie pozwalającym jej bezpiecznie funkcjonować, wraz ze wszystkimi istniejącymi filiami.


Paweł Bartkowiak    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Paweł Bartkowiak będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...