NIE dla najmu krótkoterminowego w blokach

PETYCJA
w sprawie uregulowania najmu krótkoterminowego w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2014 r. poz. 1195), my, niżej podpisani obywatele i obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej, zwracamy się z wnioskiem o pilne wprowadzenie przepisów regulujących najem krótkoterminowy (np. przez serwisy typu Booking.com, Airbnb) w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Zjawisko to, choć z pozoru atrakcyjne gospodarczo, od lat powoduje realne i narastające problemy społeczne, szczególnie w miastach i miejscowościach turystycznych. Mieszkańcy takich miast jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Zakopane, Nowy Targ, Wrocław, Sopot i wielu innych codziennie zgłaszają przypadki zakłócania porządku, hałasu, przestępstw i dewastacji, wynikających z niekontrolowanego najmu „na doby”.

Lokale mieszkalne wynajmowane krótkoterminowo funkcjonują często jak nielegalne hotele – bez recepcji, bez monitoringu, bez regulaminu i bez odpowiedzialności właściciela. Tymczasowi najemcy to często osoby nieidentyfikowalne, nietrzeźwe, agresywne lub po prostu nie szanujące przestrzeni wspólnej. Dochodzi do:

  • głośnych imprez trwających całe noce,

  • zażywania narkotyków i nadużywania alkoholu,

  • obecności osób trudnych do zidentyfikowania,

  • prostytucji, awantur, agresji wobec sąsiadów,

  • a nawet prób włamań do innych mieszkań ("klamkowanie").

W efekcie prawdziwi mieszkańcy – dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne, rodziny – żyją w poczuciu zagrożenia, braku prywatności i stresu. Osiedla mieszkaniowe, które powinny być miejscem spokoju i bezpieczeństwa, stają się nielegalnymi bazami noclegowymi.

Problemem jest także całkowity brak narzędzi prawnych dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, a nawet samorządów. Obecne przepisy nie pozwalają na skuteczne:

  • ograniczenie tego typu najmu,

  • egzekwowanie zasad współżycia społecznego,

  • pociąganie właścicieli do odpowiedzialności za działania swoich gości,

  • kontrolowanie kto i w jakim celu korzysta z mieszkań w budynkach mieszkalnych.

Obserwujemy niepokojącą komercjalizację mieszkań kosztem bezpieczeństwa i komfortu życia lokatorów. Lokale mieszkaniowe nie są hotelami i nie powinny być wykorzystywane jako forma działalności gospodarczej z całkowitym pominięciem przepisów o usługach hotelarskich, podatkach, ewidencji, a przede wszystkim bez żadnego poszanowania sąsiadów i lokalnych społeczności.


W związku z powyższym, domagamy się:

  1. Zakazu prowadzenia najmu krótkoterminowego w budynkach wielorodzinnych bez pisemnej zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

  2. Obowiązku rejestracji takiej działalności, pod rygorem sankcji administracyjnych.

  3. Ograniczenia liczby lokali, które można przeznaczyć na najem krótkoterminowy w jednej klatce/bloku/osiedlu.

  4. Nadania spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom i samorządom prawa do kontroli, opiniowania i blokowania takich najemów w sytuacji zagrożenia ładu lokalnego.

  5. Wzmocnienia roli służb porządkowych, w tym umożliwienia szybkiej interwencji w przypadkach zakłócania miru domowego przez gości lokali „na doby”.


Nie jesteśmy przeciwni turystyce ani swobodzie dysponowania własnym majątkiem. Ale wolność gospodarowania nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa i podstawowych praw innych obywateli. Obowiązkiem państwa jest chronić mieszkańców – a nie systemowo wspierać działalność, która degraduje warunki życia w osiedlach mieszkaniowych.

Apelujemy o pilną interwencję ustawodawczą. Nie możemy dłużej tolerować braku regulacji, który doprowadził do chaosu, konfliktów sąsiedzkich, strachu i utraty poczucia bezpieczeństwa w naszych domach.


Renata Piżanowska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Renata Piżanowska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...