Ocalenie skweru przy Placu Wolności w Ustce

My, mieszkańcy Ustki działając w interesie publicznym domagamy się wstrzymania prac mających na celu przebudowę skweru przy Placu Wolności, która to doprowadzi do degradacji funkcji skweru oraz krajobrazu miasta.

 

UZASADNIENIE

Plac Wolności położony jest w centrum miasta pośród jego historycznej zabudowy. Budynki okalające skwer od strony północnej i zachodniej pochodzą z początku XX wieku. Plan, na którym jest zagospodarowany wpisuje się w funkcjonalność tego miejsca.

 

Ścieżki poprowadzone po przekątnej skweru są łącznikiem między ulicami Kilińskiego i Żeromskiego do ul. Pogodnej, oraz dla ulic Jana z Kolna i Kościuszki do ulicy Wyszyńskiego. Słowem – pełnią funkcję komunikacyjną.

 

Nowo wyznaczone na planie szachownicy trakty tej funkcji nie posiadają.

Skwer nie potrzebuje kompletnej przebudowy ani planu wymyślonego od nowa, ponieważ wpisany jest już w krajobraz miejski i świadomość mieszkańców.

 

Modernistyczna wizja kłóci się okoliczną zabudową. Proponowany projekt jest ciekawy, ale nie pasuje do miejsca, które jest już zagospodarowane, a potrzebuje odświeżenia.

Dodatkowo prezentowana i wdrażana w życie koncepcja zabiera przestrzeń dla mieszkańców – dzieciom możliwość zabawy na trawnikach. Zagospodarowanie przestrzeni powinno umożliwiać również organizację festynów – tak jak do tej pory.

 

Pragniemy nadmienić, że już w 2022 przebudowa wg koncepcji została wyceniona na 5,5 mln. Mając na uwagę inflację, kwotę tę w przybliżeniu należy powiększyć już obecnie o 1 mln PLN.

Czy zadłużone miasto stać na realizację tak kosztowej koncepcji, która dodatkowo nie znajduje uznania w oczach mieszkańców?

 

Zamiast kompletnej przebudowy proponujemy:

  • wymianę nawierzchni placu zabaw z kamyków na tartan,

  • wymianę nawierzchni chodników,

  • stylizowane ławki i oświetlenie wpasowujące się w historyczną zabudowę,

  • nowe nasadzenia, w tym krzewów kwitnących (np. bez, rododendron),

  • pozostawienie obecnego drzewostanu (zdrowych drzew),

  • pozostawienie żywopłotów, które stanowią barierę między miejscem wypoczynku a ruchem ulicznym (w tym spalinami z ruchu samochodowego).

 

Oczekujemy od naszych Włodarzy okazania szacunku zarówno mieszkańcom, jak i historii tego miejsca oraz wykazanie się gospodarnością w zarządzaniu publicznym mieniem.


Monika Lesner-Mączyńska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Monika Lesner-Mączyńska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Monika Lesner-Mączyńska do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...