Pakiet inwestycyjny dla wschodniej Białołęki

Warszawa, 23 kwietnia 2023 roku

 

Sz. P. Rafał Trzaskowski
Prezydent m. st. Warszawy
pl. Bankowy 2
00-095 Warszawa

 

Szanowny Panie Prezydencie,  

Niniejsze wystąpienie jest wyrazem sprzeciwu wobec tego, jak traktowana jest dzielnica Białołęki i jej mieszkańcy, w szczególności ze wschodniej części.

Jesteśmy najdynamiczniej rozwijającym się rejonem miasta, który z uwagi na dostępność terenów inwestycyjnych ma największy potencjał do dalszego wzrostu. To na Białołęce w ciągu ostatnich 16 lat przybyło blisko 70 tysięcy nowych mieszkańców, co znacznie przewyższa liczebność wielu dzielnic. Podwoiliśmy liczbę mieszkańców i staliśmy się czwartą najliczniejszą dzielnicą. To u nas jest największy odsetek osób poniżej 18 roku życia, to tutaj rodzi się najwięcej dzieci.

Pomimo tak dynamicznych zmian i coraz większego dokładania się do wspólnej kasy (blisko 50% wpływów miasta stanowią podatki dochodowe i lokalne płacone przez mieszkańców) w parze z rozrostem dzielnicy nie idą inwestycje w infrastrukturę miejską.

Dlatego zwracam się do Pana Prezydenta o podjęcie działań mających na celu realizację tak kluczowych inwestycji dla tego rejonu, jak:

1) budowa układu drogowego wraz z linią tramwajowa wzdłuż Trasy Olszynki Grochowskiej

2) budowa układu drogowego wraz z linią tramwajową wzdłuż Trasy Mostu Północnego do węzła z Trasą Olszynki Grochowskiej

3) budowa linii tramwajowej wzdłuż ulicy Modlińskiej

4) budowa mostu Krasińskiego wraz z linią tramwajową i wiaduktami nad torami kolejowymi, który odciąży z ruchu lokalnego najbardziej zakorkowaną przeprawę, nie tylko w Warszawie, ale i w całej Europie – most Grota-Roweckiego

5) nadanie priorytetu dla przedłużenia II linii metra z Bródna przez PKP Toruńska do I linii metra na Marymoncie

6) modernizacja lokalnych dróg zgodnie z priorytetami Zarządu Dróg Miejskich, m.in. ulicy Białołęckiej (odcinek od Ketlinga do Kobiałki), Lewandów, Ostródzkiej, Płochocińskiej, Berensona oraz Nowo-Kowalskiego

7) utworzenie na terenie Portu Żerańskiego parku miejskiego (BAIPP planuje tak cenny przyrodniczo teren przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową)

8) realizacja terenu sportowo-rekreacyjnego z parkiem miejskim w rejonie ulicy Kartograficznej

9) modernizacja wałów rzeki Długiej i utworzenie ciągów pieszo-rowerowych łączących trasy rowerowe nad Kanałem Żerańskim z sąsiednimi miejscowościami (Marki, Zielonka)

10) przedłużenie infrastruktury pieszo-rowerowej po zachodniej stronie Kanału Żerańskiego od ulicy Kobiałka w kierunku Modlińskiej stanowiacego fragment międzynarodowego szlaku rowerowego Euro Vello 11.

Zgodnie ze statutem m. st. Warszawy. Prezydentowi przysługuje prawo wnoszenia uchwał i stanowisk do Rady Miasta. 

W związku z powyższym apeluję o podjęcie wspomnianych wyżej inicjatyw zawartych w tzw. "pakiecie inwestycyjnym dla wschodniej Białołęki", które pozwolą na wpisanie powyższych zadań do Wieloletniej Prognozy Finansowej m. st. Warszawy z zapewnieniem finansowania i wskazaniem terminów realizacji.

 

 

z wyrazami szacunku,

Sebastian Gut
Fundacja Park Przy Szkole
bzolw@o2.pl
www.ParkPrzySzkole.pl