Petycja o wprowadzenie zakazu sprzedaży i używania petard hukowych oraz innych materiałów wybuchowych na terenie Miasta i Gminy Wiejskiej Chojnów

Do Burmistrz i Rady Miejskiej  Miasta Chojnów Plac Zamkowy 1 59-225- Chojnów

Do Wójta i Rady Gminy Wiejskiej Chojnów Fabryczna 1 59-225- Chojnów

Szanowni Państwo,

Zwracamy się do Was z prośbą o wprowadzenie zakazu sprzedaży oraz używania na terenie Miasta oraz Gminy Chojnów  petard, fajerwerków oraz innych materiałów wybuchowych przed Sylwestrem oraz w Nowy Rok. Już od wielu lat na początku grudnia oraz dosyć długo po nowym roku na terenie Chojnowa  oraz w  miejscowościach  gminnych słychać donośne huki , powodowane przez odpalane fajerwerki oraz petardy. Jest to bardzo uciążliwy okres dla dzikich zwierząt , szczególnie dla ptaków , które bardzo źle znoszą liczne, często  śmiercionośne  wystrzały. Także zwierzęta domowe na dźwięk petard i fajerwerków popadają w histerię i z piskiem chowają się w najdalszych kątach mieszkania. Dla wielu zwierząt domowych  okres zabawy sylwestrowej , to prawdziwy horror , który kończy się w skrajnych przypadkach śmiercią lub okaleczeniem.  Psy oraz koty nie rozumieją co się wkoło nich dzieje , na spacerach dochodzi do licznych ucieczek, w czasie których zwierzę może zgubić drogę do domu lub wpaść pod samochód.  Głośne wystrzały  niekorzystnie wpływają również na osoby , które  cierpią na autyzm lub inne schorzenia układu nerwowego. Petardami  bardzo  często bawią się dzieci, młodzież oraz osoby pijane , które nie zachowują  zasad bezpieczeństwa co wiele razy  prowadzi do kalectwa, a nawet może skończyć się śmiercią.  Zdajemy sobie sprawę ,że wprowadzenie zakazu używania fajerwerków oraz petard wśród niektórych osób może wzbudzić sprzeciw ,tu pragniemy zaznaczyć ,że  nie jesteśmy przeciwnikami noworocznej zabawy i dlatego uważamy ,że warto spróbować dotychczasową formę obchodzenia sylwestra zastąpić cichymi fajerwerkami , które dostarczają porównywalnych doznań estetycznych, ale pozbawionych wybuchów. Także magistrat  oraz urząd gminy  mogłyby w ramach rekompensaty zorganizować pokaz laserów, mieszkańcy zaś ,zamiast przeznaczać niemałe pieniądze  na niebezpieczne produkty , mogliby  wspomóc finansowo   zorganizowanie  ciekawej imprezy, z której cieszyliby się wszyscy , a nie tylko miłośnicy pirotechnicznych pokazów. Uważamy również  ,że już na poziomie szkoły podstawowej  powinno się informować dzieci i młodzież o negatywnym wpływie petard oraz fajerwerków  na środowisko oraz zdrowie. Uczniowie  szkół  średnich  jeżeli wyrażą taką wolę powinni zapoznać się ze zdjęciami martwych  zwierząt , które padły ofiarami noworocznych i przednoworocznych wystrzałów, co podniosłoby świadomość i wrażliwość osób często nieświadomych tego ,że używanie materiałów hukowych jest bardzo szkodliwe dla otaczającej przyrody. Także osoby , które zdecydują się żeby korzystać z wyżej wymienionych materiałów , powinny przejść obowiązkowe szkolenie , zorganizowane przez miejscową policję , co zmniejszyłoby ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu spowodowanego niewłaściwym korzystaniem z materiałów pirotechnicznych. Bardzo prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. Poniżej zamieszczamy listę poparcia dla powyższej inicjatywy  podpisanej przez mieszkańców .  

Z wyrazami szacunku

Mieszkańcy Miasta i Gminy Wiejskiej Chojnów 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Anna Petroczko do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...