Petycja o zmianę kolorystyki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Adresaci: Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska

 

W imieniu niżej podpisanych zwracamy się z prośbą o przemalowanie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz nieutrzymywanie obecnej kolorystyki w dalszych pracach budowlanych.

Jest to obiekt, który nie wpasowuje się w architektoniczne dziedzictwo Lublina. Widoczny niemal z każdej części miasta odznacza się odblaskowymi kolorami na tle innych budynków, jest nieestetyczny i niezgodny z początkowym projektem, który zakładał aluminiowe panele. Jest przykładem samowoli budowlanej oraz braku wyobraźni osób odpowiedzialnych za dobranie kolorów.

Elewacja szpeci zabudowę miasta i jest niestosowna dla szpitala. Zamiast rozweselać, budzi negatywne emocje, a jaskrawe kolory nie pasują do powagi Centrum Onkologicznego. Wbrew argumentom podanym przez dr Elżbietę Starosławską ("Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą" - lubelska Gazeta) elewacja nie powoduje poprawy samopoczucia pacjentów, którzy szpital oglądają od środka. Dobrane kolory godzą jedynie w zmysł estetyki Lublinian i psują widok między innymi ze Starego Miasta, Ratusza, Zamku i punktu widokowego Tarasów Zamkowych. 

Cytując artykuł z Gazety Wyborczej z dnia 27 marca 2015 roku: "Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, twierdzi, że gmach psuje krajobraz całego miasta - Obiekt leży poza strefą ochrony konserwatorskiej, więc nikt nie musiał z nami niczego konsultować. Szkoda, że budynek tak fatalnie się prezentuje - stwierdził". Podobnego zdania są architekci: Bolesław Stelmach powiedział w wywiadzie z Wyborcza.pl: "Na miejscu dyrektorki Centrum po prostu spaliłbym się ze wstydu, że coś takiego powstaje". Dodatkowo budynek Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zajął drugie miejsce w plebiscycie Makabryła, prowadzonym przez architektoniczny magazyn internetowy Bryla.pl. Zdobył aż 5146 głosów. 

Jesteśmy oburzeni brakiem odpowiedzialności za wygląd naszego miasta. Lublin rozwija się szybko i jesteśmy z niego dumni - powstają w nim świetne projekty architektoniczne, które zasługują na pochwałę. Nie pozwólmy, by Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej stało się symbolem architektury Lublina, odpychając potencjalnych turystów i irytując mieszkańców. Jeśli Lublinianie wyrażą zgodę na brak estetyki w przestrzeni miejskiej, wykorzystają to z pewnością inni inwestorzy, tworząc coraz więcej architektonicznych "potworków". 

Odsyłamy również do świetnego artykułu Wyborczej.pl, której dzienikarze dokładnie opisali problem.

Jeszcze raz prosimy o zajęcie się problemem Centrum Onkologii. Uważamy, że podejście Marszałka, którego "nie interesują sprawy krajobrazowe" jest karygodne. Lublin powinien brać przykład z miast, które określają, jak mogą wyglądać budynki wpływające znacznie na wygląd miasta. Przestrzeń miejska to przestrzeń wspólna, za którą jest odpowiedzialny każdy z nas - ale przede wszystkim odpowiedzialni za nią są ci, których wybraliśmy jako naszych przedstawicieli.

Inicjatywa Przemalujmy Centrum Onkologii w Lublinie

https://www.facebook.com/przemalujmycozl


Przemalujmy Centrum Onkologii w Lublinie    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Przemalujmy Centrum Onkologii w Lublinie do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook