Petycja ws. budowy obwodnicy Polic w wariancie „niebieskim”

355419701_764719812048450_789966372671816852_n2.jpg

20 czerwca 2023 r

Anna Tarocińska
Tomasz Tokarczyk
Marek Rożyński
Wojciech Napiórkowski

Osoba reprezentująca podmiot wnoszący petycję:
Wojciech Napiórkowski

Sz.P. Władysław Diakun 
Burmistrz Polic                
Urząd Miejski Police       
Ul. Stefana Batorego 3,  
72-010 Police                  

PETYCJA

Szanowny Panie Burmistrzu,

W imieniu mieszkańców Polic wyrażamy sprzeciw wobec planów budowy drogi w nie konsultowanym z mieszkańcami Gminy Police wariancie “białym”, przebiegającym przez Park Leśny Mścięcino. Projektowana droga grozi nieodwracalnym zniszczeniem całego ekosystemu obszarów o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, wysoczyzn morenowych, bezcennych przyrodniczo terenów wzdłuż strug wodnych (Przęsocińskiej i Grzybnickiej) – stanowiących integralną część Puszczy Wkrzańskiej.

W naszym przekonaniu nie ma racjonalnych przesłanek dla lokalizacji drogi z tak drastyczną ingerencją w środowisko i zniszczenie naturalnych płuc Polic. Sugerujemy powrót do pierwotnych planów przebiegu drogi prowadzącej do obwodnicy Zachodniej Szczecina i Polic w obszarze granic administracyjnych Szczecina i Polic, z wykorzystaniem otwartych terenów i pól. Taka lokalizacja jest racjonalna, i nie będzie generowała ruchu w kierunku Polic, ale będzie kierowała potok pojazdów obrzeżami gminy w kierunku obwodnicy głównej. Jest to rozwiązanie korzystne dla mieszkańców naszej gminy i stolicy regionu, pozwalające ochronić unikatowe i niezwykle cenne przyrodniczo obszary w otoczeniu miasta Police.
Wnioskujemy o realizację budowy obwodnicy Polic w wariancie, który uzyskał akceptację mieszkańców Gminy Police podczas konsultacji społecznych, czyli w tzw. wariancie “niebieskim” – z ew. potrzebnymi korektami.

UZASADNIENIE:

- Musimy zareagować na demagogiczne działania władz gminy Police, które pod pretekstem konsultacji z mieszkańcami wprowadzają ich w błąd, przekonując, iż droga łącząca tereny nadodrzańskie z główną obwodnicą Szczecina i Polic musi być wybudowana, bo inaczej nastąpi komunikacyjny Armagedon! To nieprawda!

1. W tej chwili Zakłady Chemiczne Police generują ruch pojazdów ciężarowych od węzła Kijewo (A6) drogą wzdłuż Odry przez Skolwin i Stołczyn oraz ul. Szosa Polska. Kolejny potok biegnie z węzłów Podjuchy, Kołbaskowo (także A6) i dalej przez Szczecin, ul. Tanowską. Nie znamy natężenia tych pojazdów, ale jakiekolwiek jest (można to sprawdzić kierując pytanie do kierownictwa Grupy Azoty), to ten cały ruch zostanie przejęty właśnie przez główną obwodnicę Szczecina i Polic. Taki jest cel tej inwestycji. Nie będzie więc żadnego komunikacyjnego Armagedonu – przeciwnie, ruch TIR-ów zmierzających wymienionymi ulicami do zakładów Grupy Azoty zniknie, te pojazdy przejmie obwodnica.

2. Straszenie ruchem pojazdów ciężarowych, który wygenerują fabryki powstające nad Odrą na terenach aglomeracji szczecińskiej jest nietrafiony – to jak wróżenie z fusów. Dlaczego? Ponieważ inwestorzy nie po to wykładają ogromne pieniądze kupując tereny z dostępem do Odry i toru wodnego Szczecin-Świnoujście, by korzystać z dróg lądowych. Elementy, często wielkogabarytowe, które będzie produkować np. Grupa Vestas, będą transportowane do morskich siłowni wiatrowych albo portu instalacyjnego w Świnoujściu – wodą! A materiały będą dowożone do tych fabryk pojazdami ciężarowymi od węzła Kijewo, ul. Struga a dalej ulicami nad Odrą – i tą sama drogą będą wracały.

Oczywiście – jeśli gmina zbuduje drogę przez Park Mścięcino, to zachęci kierowców TIR-ów, by jechali przez jej tereny - wręcz sprowokuje taki ruch. Niestety, gospodarze gminy na spotkaniach z mieszkańcami albo świadomie tych kwestii nie wyjaśniali, albo po prostu brakuje im merytorycznej wiedzy na ten temat.

3. Lansowany przez większość mieszkańców gminy Police wariant drogi, która miałaby przebiegać od Odry mniej więcej wzdłuż granic administracyjnych Szczecina i Polic, przecinać Szosę Polską i dalej prowadzić w kierunku obwodnicy głównej – nie jest żadną fanaberią, tylko wynika z racjonalnych przesłanek. To dlatego jest to tzw. historyczna lokalizacja – wskazywana od kilkudziesięciu lat, kiedy budowa obwodnicy Zachodniej Szczecina i Polic była jeszcze w fazie dyskusji. Ten wariant drogi wyprowadza bowiem ruch samochodowy z dzielnic Stołczyn i Skolwin w kierunku obwodnicy głównej, nie kierując pojazdów do gminy Police. Droga w znacznej części przebiega przez tereny niezalesione, pola. To ogromny atut. To też jest najkrótsze skomunikowanie z obwodnicą. Nie bez znaczenia jest fakt, że władze Szczecina do takiego wariantu się przychylają, wbrew opiniom przekazywanym przez przedstawicieli gminy w trakcie konsultacji z mieszkańcami. Przedstawiciele szczecińskiego magistratu sugerują jedynie doprecyzowanie przebiegu drogi.

4. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości wynikających z ruchu samochodów osobowych, ruchu turystycznego. Ale wyolbrzymianie i demonizowanie tego problemu nie ma racjonalnego uzasadnienia – z tym ruchem poradzą sobie istniejące drogi. Mieszkańcy ul. Nadbrzeżnej mają świadomość, że nie można przesunąć ich domów od drogi. Ale z pewnością życie byłoby dla nich bardziej komfortowe, gdyby te ulice zostały zmodernizowane, „wyciszone”. I to jest nasz postulat – inwestujmy w modernizację i poprawę jakości dróg które mamy, a których stan pozostawia wiele do życzenia. Zasadność takich inwestycji potwierdzają mieszkańcy Przęsocina, doceniając komfort zmodernizowanej ul. Przęsocińskiej i Szosy Polskiej.

5. Rada Miasta Szczecina 23 czerwca 2003 r podjęła uchwałę nr VII/123/03 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Skolwin-Las Mścięcino” w Szczecinie. Na rzecz studium – eksperci dokonali szczegółowej waloryzacji przyrodniczej tych obszarów podkreślając ich unikatową wartość. W efekcie swoich badań wskazali jako wyjątkowe:
„wzniesienia morenowe pokryte lasami i pocięte malowniczymi dolinami. W dolinach, przy strumieniach występują łęgi olszowe, a na zboczach grądy, żyzne i kwaśne buczyny. Stanowiska wielu rzadko spotykanych i chronionych roślin. Ważny obszar faunistyczny. Miejsc rozrodu m.in. dzięcioła czarnego i zimorodka. Ostoja zwierzyny łownej.”

Specjaliści w sposób jednoznaczny sygnalizowali zakaz pogarszania stosunków wodnych, zakaz zabudowy strumieni i ograniczenie regulacji cieków, ograniczenie użytkowania gospodarczego drzewostanów na stromych stokach, źródliskach i aluwiach cieków. A w konkluzjach waloryzacji przyrodniczej tych obszarów eksperci sygnalizowali wprost stworzenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Park Leśny Mścięcino.

Szanowny panie Burmistrzu, Szanowni Radni!

Reasumując: oczekujemy wycofania się z pomysłu budowy drogi w wariancie “białym”, czyli przez Park Leśny Mścięcino. Cel jej budowy jest bardzo wątpliwy, a zniszczenie ekosystemu lasu byłoby nieodwracalne. Nie przekonują nas argumenty, “iż łatwiej wyciąć las, niż prowadzić wywłaszczenia na gruntach rolnych”. W tak poważnej kwestii nie chodzi o wygodę urzędników i umniejszanie im pracy, ale o dobro mieszkańców, ochronę środowiska naturalnego oraz dbałość o komfort życia Policzan, którzy w budowę swoich domów zainwestowali oszczędności swojego życia i ogromne kredyty bankowe.

Uważamy, że wynik konsultacji społecznych zorganizowanych przez Gminę Police powinien być wiążący. Tym samym, domagamy się przyjęcia do projektowania i realizacji najkorzystniejszej dla Polic opcji budowy obwodnicy - wariantu “niebieskiego”.

 

WhatsApp_Image_2023-06-21_at_19.50_.04_.jpeg

WhatsApp_Image_2023-06-21_at_19.50_.04_(6)_.jpeg


Wojciech Napiórkowski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Wojciech Napiórkowski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...