Petycja w sprawie nadania nazwy ulicy w Jastarni imieniem Juliusza Strucka.

W pewne lato w 1978 roku byłem załogantem łódki Amata na pierwszych regatach pt. Kaszubskie Łodzie pod Żaglami. Poza Amatą (zbudowaną przez Roberta Strucka) w zawodach uczestniczyły łodzie, których dniem codziennym była praca. I od tego lata minęło tych lat 46. Nikt już dziś nie rybaczy na łódce z żaglem. Nieuchronny koniec czarnych od brudu i impregnatu z łoju żagli na Pucyfiku był bardzo blisko. Ale tak się jednak nie stało za sprawą jednego człowieka. Wbrew komercyjnej logice Juliusz (Julk) Struck dalej budował w swojej stoczni zakładkowe łodzie z modrzewia. I (Moi Dawni Bogowie Dzięki) dożeglował z tym interesem do czasów w których posiadanie łodzi typu Pomeranka stało się w Polsce modne i pożądane. Bo czym byłby dziś widok Jastarnickiego portu bez tych łódek? Niemal wszystkie są dziełem Jego rąk. Juliusz już żegluje na innych Morzach. Ale idea tej 3 pokoleniowej stoczni Rodziny Struck żyje dalej. Z entuzjazmem śledzę wszystkie kapitalne projekty które realizuje godny następca Juliusza czyli Jego syn Jacek (właściwie to Jack bo też mu Bozia wzrostu nie dała) - doskonały szkutnik i wybitny żeglarz.

Uważam że, rola Juliusza Strucka w zachowaniu żeglarskiej tradycji półwyspu jest czymś absolutnie wyjątkowym.

Pamięć o Jego osobie powinna być uhonorowana przez władze miasta.

Wnioskuję by nowo powstała w Jastarni ulica / rondo / park itp została nazwana imieniem Juliusza Strucka.

Wszystkich Ludzi dobrej Woli proszę o podpisanie tej petycji. W wersji analogowej będzie od 7 lipca dostępna w kapitanacie portu Jastarnia.

 


Ryszard Knipdul Grabowski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Ryszard Knipdul Grabowski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...