Petycja w sprawie uszanowania dorobku Prof. Jerzego Sadowskiego

SPOŁECZNA PETYCJA W SPRAWIE GODNEGO USZANOWANIA  DOROBKU PROFESORA JERZEGO SADOWSKIEGO

WSPÓŁTWÓRCY KRAKOWSKIEJ KARDIOCHIRURGII

i umożliwienie Profesorowi wykonywania swego zawodu kardiochirurga operatora

w Krakowie w Szpitalu im. Jana Pawła II

 

 

Szanowny Panie Marszałku,

          Domagamy się godnego uszanowania dorobku Pana Profesora Jerzego Sadowskiego, wybitnego kardiochirurga, światowej klasy specjalisty, wspaniałego człowieka i wielkiego lekarza.

          To wielka pomyłka, że w Szpitalu im . Jana Pawła II w Krakowie którego Pan jest „organem założycielskim” nie ma  miejsca dla jednego z najlepszych i najsprawniejszych operatorów, współtwórcy Krakowskiej Szkoły Kardiochirurgii, uznanego na całym świecie autorytetu. Dyrekcja szpitala, który Pan Marszałek nadzoruje pozbywa się w Pana Profesora w sposób najhaniebniejszy, proponując mu zamiast bloku operacyjnego miejsce w przychodni przyszpitalnej. Nie do pomyślenia jest sytuacja, aby Pan Profesor nie miał możliwości operowania pacjentów w swoim rodzimym ośrodku – miejscu, które wraz z Profesorem Dziatkowiakiem tworzył i budował od pierwszego „wkopania” przysłowiowej łopaty w ziemię. To w tym krakowskim szpitalu Profesor ratował życie wielu tysiącom pacjentów, tu spędził większą część swojego życia zawodowego, to tutaj Profesor wraz ze swoim zespołem dokonał pierwszych transplantacji serca, to w tym szpitalu budował potęgę krakowskiej kardiochirurgii,  a w 2005 roku wszczepiając pierwszą w świecie bezszwową zastawkę - o Szpitalu im. Jana Pawła II usłyszał cały świat.

          Zarówno Szpital im. Jana Pawła II jak i Zarząd Województwa - Włodarze miasta mają  bardzo wiele do zawdzięczenia Profesorowi – człowiekowi, który nigdy o szpitalu nie powie inaczej jak "mój szpital" - mając zawsze wielki szacunek do tego miejsca, swoich kolegów i personelu kliniki. To właśnie Profesor Sadowski rozsławia dobre imię szpitala, to w środowisku kardiologicznym i kardiochirurgicznym Kraków znany jest właśnie z dokonań Profesora Sadowskiego i Jego Zespołu.

          Przykre i bulwersujące jest to, że Profesor Sadowski doczekał chwili, gdzie we "własnej" klinice, której oddał praktycznie całe swoje zawodowe życie - nie ma dla niego miejsca przy stole operacyjnym i to bez żadnej merytorycznej przesłanki.

Jest jeszcze czas, by naprawić ten błąd i o to w niniejszej petycji prosimy Pana Marszałka

           Nie przekonują nas argumenty o wieku emerytalnym Profesora, albowiem kardiochirurgia ma swoją specyfikę, jest to specjalizacja, w której doświadczenie operacyjne ma ogromne znaczenie, często na wagę ludzkiego życia. Ani prawo wykonywania zawodu lekarza, ani żadne dyrektywy i rozporządzenia nie określają kiedy czynny operator ma zaprzestać swojej pracy, natomiast etyka zawodowa daje obowiązek, ale i prawo  chirurgowi kiedy odejść od stołu operacyjnego.  Pan Profesor nadal wykonuje zabiegi na mistrzowskim poziomie, a swoim doświadczeniem może dzielić się z młodszymi kolegami stojąc przy stole operacyjnym.

          Kraków obok Zabrza i Warszawy zawsze słynął jako jeden z trzech najlepszych ośrodków kardiochirurgicznych w kraju, zatem dlaczego Profesor Sadowski może swoją wiedzą i doświadczeniem służyć pacjentom w Zabrzu i tam operować , a nie może tego robić w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie? . Należy wspomnieć, że Profesor Sadowski ma 10 x wyższą ocenę akademicką niż średnia całego Wydziału CM UJ.

          Prosimy zatem o zrewidowanie planów zarządzajacych Szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie odnośnie braku możliwości przedłużenia kontraktu na wykonywanie zabiegów operacyjnych przez Profesora Jerzego Sadowskiego. Chcemy w dalszym ciągu mieć możliwość leczenia przez tak wybitnego specjalistę i jako byli i potencjalni pacjenci a także Pana wyborcy chcemy korzystać z jego wiedzy i doświadczenia.

Z poważaniem,  

Pacjenci i Wyborcy

 

Do wiadomości:

- Dr n.med. Konstanty Radziwiłł - Minister Zdrowia

- Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego Sejmik Województwa Małopolskiego

- Piotr Ćwik- Wojewoda Małopolski

- Prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa

- Prof.dr hab.med  Wojciech Nowak - Rektor UJ

- Prof.dr hab. Maciej Małecki - Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ

- Prof. dr hab. Jerzy Wordliczek - Pełnomocnik Rektora UJ ds. klinicznych w Collegium Medicum  

- Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska  - Dyrektor MOW NFZ  

- Dr n.med. Maciej Hamankiewicz – Prezes naczelnej Izby Lekarskiej

- Prof. dr hab. med. Jacek Różański - Konsultant Krajowy ds Kardiochirurgii

- Rada Miasta Krakowa


Pacjenci i Wyborcy    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Pacjenci i Wyborcy do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...