PETYCJA w sprawie wstrzymania procedowania ZPI i odstąpienia od projektów zabudowy terenu Górek Czechowskich w Lublinie
Lublin, 29 października 2024r.
Maria Pudelska,
Anna Szpyra,
Irena Kołodziej,
Pan
Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublina
PETYCJA
w sprawie wstrzymania procedowania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego
i odstąpienia od projektów zabudowy terenu Górek Czechowskich
Szanowny Panie Prezydencie,
według projektów planistycznych miasta ww. teren miał być ZAWSZE terenem zielonym. Uhonorowany ostatnio tablicą pamiątkową inż. Romuald Dylewski, uznany w świecie urbanista i twórca wizji rozwoju Lublina, jeszcze w 2018 r. podkreślał, że teren Górek Czechowskich zaplanował jako wolny od jakiejkolwiek zabudowy "wielki półnaturalny ogólnomiejski park" oraz przestrzegał, że „naruszenie tego założenia byłoby nieodwracalną stratą dla warunków ekologicznych, krajobrazowych i kulturowych miasta".
Ten 105-hektarowy obszar to:
- enklawa bioróżnorodności, dokładnie udokumentowana w inwentaryzacji terenu z 2019 r. wykonanej przez badaczy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. To siedlisko 70 zespołów roślinnych, 74 gatunków drzew i krzewów, 42 gatunków motyli, 89 gatunków ptaków, ponadto wielu płazów, ssaków i pajęczaków. Liczne gatunki występującej tu flory i fauny objęte są ochroną, w tym najbardziej znany na Górkach, objęty czerwoną ochroną jako gatunek zagrożony wyginięciem, pożyteczny chomik europejski;
- powierzchnia wodochłonna i napowietrzająca - PŁUCA LUBLINA;
- miejsce pamięci narodowej, o czym świadczą wyrywkowe wykopaliska szczątków ofiar hitlerowskich i NKWD - więźniów Zamku Lubelskiego, szacowanych nawet na kilka tysięcy. Nie godzi się stawiać blokowisk na ludzkich szkieletach;
- teren rekreacyjnych spacerów i rowerowych przejażdżek wśród drzew, krzewów i śpiewu ptaków, możność obcowania z przyrodą – nie tylko dla mieszkańców przyległych dzielnic, Czechowa i Sławina.
Ogromny niepokój lokalnych mieszkańców budzą utrudnienia komunikacyjne, jakie powstałyby w efekcie dalszej zabudowy w tym obszarze. Już obecnie powstałe kilka lat temu udrożnienia korkują się w godzinach szczytu. Jest jasne, że nie wytrzymają dodatkowego naporu tysięcy aut.
Jesteśmy dumni, że Lublin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w r. 2029. Jednak zgodnie z aplikacją, tytuł ten obejmuje również stworzenie zielonej sieci. Zabudowa Górek Czechowskich jest jawnie sprzeczna z tym założeniem.
Wybierając Pana Prezydenta na kolejne kadencje, wierzyliśmy, że podziela Pan wartości Koalicji, z której się wywodzi. Wsłuchiwaliśmy się we wcześniejsze zapewnienia o zielonym przeznaczeniu Górek, udokumentowane w wywiadach prasowych. Nagłaśniając problem poprzez media, instytucje, stowarzyszenia – liczymy, że wszyscy w porę się opamiętamy, zatrzymamy pomysły nieodwracalnego zniszczenia tak cennego skarbu natury. Lokalne stowarzyszenia i mieszkańcy mają opracowany i są gotowi przedstawić projekt parku ekologicznego na Górkach, realizowanego z udziałem środków unijnych przeznaczonych na ochronę środowiska naturalnego.
Mając na uwadze powyższe, apelujemy o wstrzymanie procedowania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego i pozostawienie tych terenów jako tereny zielone.
Wyrażamy zgodę na ujawnienie naszych imion i nazwisk.
Łączymy wyrazy szacunku,
Maria Pudelska, Anna Szpyra, Irena Kołodziej
Anna Szpyra Skontaktuj się z autorem petycji
Autor zamknął petycję |