Prażubry na stacji metra Bródno

received_580310442533887.png19 grudnia 2019 roku budowniczowie II linii metra odkopali pozostałości prehistorycznego zwierzęcia w okolicy przyszłej stacji Bródno.

Według wstępnych informacji szczątki mogą pochodzić sprzed nawet 12 tysięcy lat. Znalezione szczątki zostały wydobyte i oczyszczone przez archeologów i początkowo przypisane jako pozostałości tura, jednak kolejne ekspertyzy naprowadziły badaczy do twierdzenia, że jednak może to być prażubr, a nawet prażubry, gdyż znaleziono kości dwóch osobników. Jeden z nich był zdecydowanie większy i starszy, stąd też można podejrzewać, że są to szczątki matki z młodym. Chcielibyśmy, aby wzorem słonicy ze stacji metra Płocka również na Bródnie to niesamowite odkrycie zostało uwiecznione. Forma ekspozycji może być przeróżna od tych klasycznych tablic edukacyjnych po bardziej nowatorskie instalacje artystyczne.

Bródno jest kolebką zorganizowanego osadnictwa na terenie dzisiejszej Warszawy. Wszak to w miejscu dzisiejszego Lasu Bródnowskiego na przełomie IX i X wieku mieścił się gród warowny. Warto jednak pamiętać, że to nie my pierwsi się tutaj sprowadziliśmy! Instalacja na stacji mogłaby przybliżyć pasażerom II linii metra historię prehistorycznych zwierząt i ich następców – ludzi, pierwszych grodzian.Zdaniem dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego Marka Brzezińskiego warszawskie odkrycie jest o tyle szczególne, że w całej Polsce znaleziono szczątki tylko około 70 prażubrów. Nowe znalezisko z Warszawy może więc przyczynić się do znacznego wzrostu wiedzy na temat gatunku.

Warto przypomnieć, że podobne praktyki mają miejsce na wielu stacjach na całym świecie, w Monachium przy Konigplatz (rzeźby na stacji odwołujące się do Muzeum Rzeźby Antycznej), w Paryżu (stacja Luwr) i w Nowym Jorku na stacji obok Muzeum Historii Naturalnej, gdzie peron ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi dinozaury.

Gorąco zachęcamy do poparcia naszej inicjatywy!

Barbara Jędrzejczyk, Mary Pawlak, Przemek Ostaszewski, Piotr Hummel.    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Barbara Jędrzejczyk, Mary Pawlak, Przemek Ostaszewski, Piotr Hummel. do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...