Petycjeonline.com

Prośba o obniżenie opłat za zajęcia ZPiT Sokołowianie w Sokołowskim Ośrodku Kultury

A Adriana Lęgota · PL

PETYCJA RODZICÓW DZIECI I MŁODZIEŻY UCZĘSZCZAJĄCYCH DO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „SOKOŁOWIANIE”

 

Do:

 

Dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Pana Jacka Drążkiewicza

 

oraz

 

Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski

Pani Iwony Kublik

 

Szanowni Państwo,

 

My, rodzice dzieci i młodzieży uczęszczających do Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, zwracamy się z uprzejmą, ale jednocześnie stanowczą prośbą o ponowne przeanalizowanie decyzji dotyczącej wysokości opłat za uczestnictwo w zajęciach w roku szkolnym 2006/27.

 

Rozumiemy, że wzrost kosztów funkcjonowania instytucji kultury może wiązać się z koniecznością podnoszenia opłat. Nie kwestionujemy samej potrzeby ich wprowadzenia. Nasz zdecydowany sprzeciw budzi jednak skala podwyżek, które w przypadku Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” sięgają do 60 zł miesięcznie, co stanowi wzrost ceny nawet o 75–85% (najwyżej spośród pozostałych sekcji i grup działających w Sokołowskim Ośrodku kultury). Jest to sytuacja bez precedensu w 25-letniej historii Zespołu – nigdy wcześniej nie wprowadzono jednorazowo tak wysokich podwyżek. 

 

Tak znaczący wzrost opłat stanowi ogromne obciążenie dla budżetów wielu rodzin. W naszym Zespole uczestniczy często dwoje, troje i więcej dzieci z jednej rodziny. Nawet przy zastosowaniu ulg dla rodzin wielodzietnych miesięczne koszty uczestnictwa stają się bardzo wysokie i dla wielu mieszkańców Sokołowa Podlaskiego mogą okazać się barierą nie do pokonania.

 

Sokołowski Ośrodek Kultury jest instytucją publiczną, finansowaną również ze środków mieszkańców. Od lat jego misją było zapewnienie dzieciom i młodzieży powszechnego dostępu do edukacji kulturalnej, niezależnie od sytuacji materialnej rodzin. Obawiamy się, że obecny poziom opłat doprowadzi do wykluczenia części dzieci z możliwości rozwijania swoich talentów i pasji. Nie chcemy, aby kultura stała się dobrem dostępnym jedynie dla osób o wyższych dochodach.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” od lat jest reprezentacyjnym zespołem Miasta Sokołów Podlaski. Promuje nasze miasto, jego historię i kulturę ludową podczas wydarzeń lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Dzięki swojej działalności buduje pozytywny wizerunek Sokołowa Podlaskiego w Polsce i na świecie oraz przekazuje kolejnym pokoleniom wartości, tradycję i tożsamość naszego regionu.

Jest to najliczniejsza grupa funkcjonująca w ramach SOK, zrzeszająca dzieci i młodzież w szerokim spektrum wiekowym w liczbie około 100 osób w różnym wieku.

Na sukces Zespołu składa się ogromna praca instruktorów, kierownictwa, dzieci oraz rodziców. Rodzice od lat finansują zagraniczne wyjazdy swoich dzieci na festiwale, ponoszą wiele dodatkowych kosztów związanych z działalnością Zespołu, dbają o stroje, piorą je po koncertach, wykonują naprawy i przeróbki oraz angażują swój czas i środki, aby Zespół mógł godnie reprezentować nasze miasto. Robią to z przekonaniem, że wspierają rozwój swoich dzieci oraz promocję Sokołowa Podlaskiego.

 

Z dużym rozczarowaniem przyjęliśmy fakt, że tak znaczące podwyżki (od 40 do 60 zł) zostały wprowadzone bez wcześniejszych konsultacji z rodzicami. Uważamy, że decyzje mające tak duży wpływ na funkcjonowanie setek rodzin powinny być poprzedzone rozmową i wspólnym poszukiwaniem najlepszych rozwiązań. Do chwili obecnej nie mieliśmy również możliwości spotkania z Panem Dyrektorem i przedstawienia naszych obaw.

 

Szczególny niepokój budzi w nas najbliższa przyszłość. Już we wrześniu odbędą się Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, a 25 września Zespół będzie świętował jubileusz 25-lecia swojej działalności. Obawiamy się, że tak drastyczne podwyżki mogą spowodować rezygnację części dzieci z uczestnictwa w zajęciach jeszcze przed tymi wydarzeniami, co negatywnie wpłynie zarówno na organizację jubileuszu, na który wszyscy czekamy, jak i dalszą działalność Zespołu.

 

Nie można również pominąć obecnej sytuacji ekonomicznej rodzin. Rosną koszty życia – opłaty za mieszkanie, energię, wodę, żywność i inne podstawowe potrzeby. Wynagrodzenia wielu mieszkańców nie rosną w takim tempie jak wydatki. Dla rodzin wychowujących kilkoro dzieci tak wysoka podwyżka oznacza konieczność podejmowania bardzo trudnych decyzji. Żaden rodzic nie powinien być stawiany przed wyborem pomiędzy rozwijaniem pasji swojego dziecka a opłaceniem czynszu, rachunków czy zakupem podstawowych produktów. Porównaliśmy też ceny w ościennych gminach i miastach i w żadnym z nich zajęcia taneczne nie są tak drogie.

 

Wierzymy, że działalność Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” powinna być szczególnie wspierana jako inwestycja w młode pokolenie oraz w promocję Miasta. Kultura ludowa jest naszym wspólnym dziedzictwem i elementem tożsamości lokalnej. To właśnie takie zespoły budują więzi społeczne, uczą patriotyzmu, szacunku do tradycji i są najlepszym ambasadorem naszego miasta.

 

W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o:

 

* ponowne przeanalizowanie wysokości wprowadzonych opłat,

* ograniczenie skali podwyżek do poziomu możliwego do udźwignięcia przez rodziny,

* rozważenie wprowadzenia znacznych ulg dla rodzin wielodzietnych

* przeprowadzenie spotkania z rodzicami oraz przedstawicielami Zespołu w celu omówienia sytuacji i wypracowania wspólnych rozwiązań.

 

Liczymy na spotkanie z Państwem oraz podjęcie otwartego dialogu, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

 

W imieniu rodziców

Adriana Lęgota

ul. Krzywa 23

Sokołów Podlaski

 

tel. 609 309 806

Udostępnij tę petycję

Pomóż tej petycji zdobyć więcej podpisów.

Wklej link do wiadomości i wyślij go znajomym, którzy mogą go podpisać.




Płatne ogłoszenie

Petycjeonline.com będzie reklamować tę petycję wśród 3,000 osób.

Dowiedz się więcej...

Wybierz budżet
Metoda płatności
Metoda płatności