Przeciwko lokalizacji dużych elektrowni fotowoltaicznych na terenie gminy Olsztynek

Na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach (Dz.U. 2014, poz. 1195 z późn. zm.) działając w interesie publicznym, my niżej podpisani mieszkańcy gminy Olsztynek, mając na uwadze troskę o ochronę zdrowia mieszkańców, naturalnego środowiska oraz dobro wspólne, wyrażamy swój sprzeciw odnośnie lokalizacji inwestycji polegających na budowie elektrowni fotowoltaicznych o mocy większej niż 500kW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie gminy Olsztynek, a także wnioskujemy i żądamy:

1. zlecenia opracowania niezależnego od inwestorów fotowoltaiki raportu kumulatywnego oddziaływania na środowisko wszystkich planowanych przedsięwzięć polegających na budowie elektrowni fotowoltaicznych na terenie gminy Olsztynek, uwzględniającego również lokalizacje planowanych elektrowni fotowoltaicznych w sąsiedniej gminie Grunwald, zawierającego inwentaryzację przyrodniczą w całym okresie wegetacji, a następnie podanie tego raportu do publicznej wiadomości i uwzględnienie jego wyników w prowadzonych postępowaniach administracyjnych;

2. aby zostało wszczęte postępowanie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Olsztynek, z uwzględnieniem możliwych lokalizacji farm i elektrowni fotowoltaicznych o mocy większej niż 500 kW, a do czasu uchwalenia tego planu - zostały zawieszone wszystkie postępowania o wydanie warunków zabudowy dla przedmiotowych przedsięwzięć.

Petycja składana jest w interesie publicznym.

UZASADNIENIE

W najbliższych miesiącach ogromne obszary na terenie gminy Olsztynek zostaną zabudowane panelami fotowoltaicznymi. Największe elektrownie fotowoltaiczne powstaną w następujących miejscowościach (w nawiasach ich powierzchnia): Mierki (36ha), Kunki (24,7ha i 10 ha), Mierki Łutynowo (53 ha), Gąsiorowo (93 ha), Olsztynek (31 ha), Łęciny (14 ha), Lichtajny (22 ha), Pawłowo (92 ha) oraz kilkanaście mniejszych, o powierzchniach od 1,7 do 10 ha. W sumie na terenie naszej gminy ma powstać 39 farm fotowoltaicznych o powierzchni łącznej 500 ha. 35 tych inwestycji jest już na etapie wydanych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

My, niżej podpisani mieszkańcy gminy Olsztynek, wyrażamy swój sprzeciw wobec budowy na terenie naszej gminy tak wielu elektrowni fotowoltaicznych, o tak dużej powierzchni zabudowy, na obszarach zlokalizowanych w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi oraz na obszarach wartościowych pod względem środowiska naturalnego i krajobrazowego. Gmina Olsztynek jest obszarem o wyjątkowych walorach krajobrazowych i unikalnym środowisku naturalnym. ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe ponad 70% powierzchni gminy zostało objęte ekologicznym systemem obszarów chronionych. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w jednej z najpiękniejszych gmin w Polsce i doceniamy bliskość natury w naszym codziennym życiu.

Elektrownie fotowoltaiczne o tak dużych powierzchniach i ogromnej skali w sposób istotny wpłyną na otoczenie. Doprowadzą nie tylko do nieodwracalnych zmian krajobrazu gminy Olsztynek, ale przede wszystkim zdewastują tutejszy cenny ekosystem i zniszczą bioróżnorodność. Na obszarze planowanych inwestycji można zaobserwować częste przemieszczanie się dużych ssaków łosi i wilków (które stanowią gatunki chronione), a także saren, dzików oraz mniejszych lisów, zajęcy, borsuków i łasic. Biorąc pod uwagę skalę wszystkich planowanych inwestycji farm fotowoltaicznych na obszarze gminy Olsztynek naturalna migracja przemieszczanie się tych zwierząt zostanie w sposób istotny zablokowane - z ogromną szkodą dla środowiska naturalnego.

W wyniku istnienia barier ekologicznych, które będą tworzyć powstałe elektrownie fotowoltaiczne, dojdzie do szeregu negatywnych skutków przyrodniczych, z których większość będzie wynikać z podziału krajobrazu i siedlisk na mniejsze płaty z ograniczonym i utrudnionym kontaktem organizmów w nich zamieszkujących. Podział krajobrazu będzie prowadzić do: a) fragmentacji i izolacji populacji zwierząt oraz ich obszarów siedliskowych;
b) ograniczenia możliwości wykorzystywania areałów osobniczych poprzez zahamowanie migracji związanych ze zdobywaniem pożywienia, szukaniem miejsc schronienia;
c) ograniczenia i zahamowania migracji i wędrówek dalekiego zasięgu - zahamowanie ekspansji gatunków i kolonizacji nowych siedlisk;
d) ograniczenia przepływu genów i obniżenie zmienności genetycznej w ramach populacji;
e) zamierania lokalnych populacji i w efekcie obniżenie bioróżnorodności obszarów siedliskowych oddzielonych barierami ekologicznymi


Art. 63 ust.1 pkt. 1b ustawy z dnia 2 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz.1227 z późn. zmianami) nakłada na organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko uwzględniając kryterium powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem. Takie informacje powinien zawierać raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (art. 66 ust. 1 pkt. 3b u.o.o.ś.). Burmistrz Olsztynka w prowadzonych postępowaniach uchybia temu obowiązkowi, a decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla każdej z wnioskowanych inwestycji budowy farm i elektrowni fotowoltaicznych są wydawane indywidualnie, bez uwzględnienia skumulowanego wpływu na środowisko planowanych w sąsiedztwie kolejnych inwestycji. Dodatkowo, na terenie gminy Grunwald jest również prowadzonych wiele postępowań administracyjnych, dotyczących lokalizacji farm fotowoltaicznych wielkopowierzchniowych, zatem skumulowane oddziaływanie tych inwestycji na środowisko powinno uwzględniać również obszar sąsiednich gmin.

Raport powinien być przygotowany przez niezależną od inwestorów fotowoltaicznych instytucję. W prowadzonych postępowaniach raporty są przygotowywane przez inwestorów, zatem mają charakter dokumentu prywatnego, i w żadnym z tych raportów nie stwierdza się negatywnego wpływu na środowisko tych inwestycji.

Żądamy, aby władze gminy dokonały realnej i obiektywnej oceny wpływu wszystkich pól fotowoltaicznych na środowisko naturalne i na podstawie tej oceny były podejmowane przez urzędników gminnych decyzje dotyczące akceptacji lub odmowy dla tych przedsięwzięć. Żądamy przygotowania raportu kumulatywnego oddziaływania na środowisko wszystkich planowanych przedsięwzięć polegających na budowie elektrowni fotowoltaicznych na terenie gminy Olsztynek, uwzględniającego również lokalizacje planowanych elektrowni fotowoltaicznych w sąsiedniej gminie Grunwald, zawierającego inwentaryzację przyrodniczą w całym okresie wegetacji;

Z dobrych praktyk budowy farm fotowoltaicznych wynikają rekomendacje zachowania odległości farm fotowoltaicznych min. 200 m od istniejących lub planowanych zabudowań mieszkalnych, dla których zostały wydane warunki zabudowy mieszkalnej, ze względu na emisję hałasu przez pracujące transformatory. Jedna stacja transformatorowa może emitować stale hałas nawet o natężeniu 70 decybeli to mniej więcej odgłos przejeżdżającego samochodu ciężarowego. W prowadzonych postępowaniach administracyjnych dotyczących lokalizacji farm urzędnicy nie uwzględnili wpływu emisji hałasu na komfort życia okolicznych mieszkańców ani emisji ciepła przez panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne podczas pracy wytwarzają pole elektromagnetyczne. Obecnie nie ma badań wykazujących wpływ pola elektromagnetycznego na organizm człowieka, zwierząt, czy jakość upraw. Nie wiemy, czy jest negatywne, czy neutralne? Co jeśli za pięć, dziesięć lat dowiemy się o złych skutkach dla zdrowia?

Nie jesteśmy przeciwko zielonej energii, ale uważamy, że nie może ona powstawać kosztem degradacji środowiska. A do tego może dojść jeżeli na terenie gminy powstanie 500 ha pól fotowoltaicznych w miejscach, w których zrównoważone planowanie przestrzenne nigdy by nie uwzględniało takiej lokalizacji. W naszej gminie zostało przygotowane Studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zostało przyjęte uchwałą Rady Miejskiej w Olsztynku nr XLVI-415/2022 w dniu 11 sierpnia 2022 r. W Studium zostały wskazane obszary, na których powinny być rozmieszczone instalacje OZE o mocy większej niż 500 kW. Planowane przez inwestorów lokalizacje elektrowni fotowoltaicznych są na innych obszarach niż wskazane w Studium, zatem są niezgodne z przyjętą przez Radę Miasta strategią rozwoju zagospodarowania przestrzennego i nie powinno być zgody władz gminnych na takie działania inwestorów.

Ponieważ Burmistrz Olsztynka w prowadzonych postępowaniach administracyjnych nie przestrzega wytycznych obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, żądamy utworzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, szczególnie na obszarach sołectw: Nowa Wieś Ostródzka, Pawłowo, Gąsiorowo, Kunki, Lichtajny, Królikowo i Mierki. MPZP będzie miał charakter aktu prawa miejscowego i będzie bezwzględnie wiążący dla urzędników w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.


Marek i Iwona Dumka    Skontaktuj się z autorem petycji